OKBB Radny Wizytówka Aktualności Interpelacje Galeria Refleksje Zaproszenia Kontakt
2003-12-09Poruszony przeze mnie w imieniu Mieszkańców SBJ "Na Stoku" problem zaiste zależny jest przede wszystkim od nowelizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Cieszy zapowiedź Pana Prezydenta Pawła Adamowicza przedstawienia uchwały w tej sprawie już na styczniowej Sesji RMG. Trzeba mieć jednak nadzieję, że nowy plan uwzględni zmiany zagospodarowania tego terenu, które niekoniecznie dokonane zostały w zgodzie z ustaleniami planu obowiązującego. I to nie z winy Mieszkanców. Realia architektoniczne zdają się bowiem przerastać wcześniejszą wizję urbanistyczną: szczególnie na odcinku ul.Dąbrówki od numeru 50 do 76 odczuwalna jest silna kolizja z wytyczoną jezdnią ulicy wewnątrzosiedlowej. Problem bezpieczeństwa Mieszkańców w/w domów i korzystających z ul.Dąbrówki kierowców przekroczył tym bardziej wszelkie bariery w wyniku pozytywnego zaopiniowania przez Komisję Rozwoju Przestrzennego RMG na posiedzeniu 02 grunia br. projektu Uchwały o zakwalifikowaniu ul.Dąbrówki do kategorii dróg gminnych. Jedynie nawałowi uchwał zawdzięczać trzeba, że projekt tej akurat został zdjęty z porządku obrad.

Żeby złu zaradzić - bo ulica ta, w swym aktualnym przebiegu, w żadnym przypadku nie powinna być zaliczana do kategorii innej niż "wewnątrzosiedlowe" - należy dostosować do realiów jej przebieg w nowym mpzp.

W imieniu Mieszkańców tego rejonu Gdańska wyrażam nadzieję na to, że Ich uwagi zostaną uwzględnione przez projektantów BRMG.


Daleko prostszą - i formalnie, i praktycznie - kwestią jest doraźne zapewnienie bezpieczeństwa tak Mieszkańcom Osiedla jak i Ich gościom. Jeden mroźniejszy dzień w minionym tygodniu dowiódł (czego doświadczyłem osobiście), że obowiązujące obecnie kierunki ruchu kołowego nie są, bo nie mogą być (sic !) respektowane: żeby pokonać silne wzniesienia i oblodzenie nawierzchni - samochody poruszają się wbrew znakom, "pod prąd". I nie chodzi tu - jak zrozumiał Pan Prezydent Sz. Lewna - o "wyłączenie ul.Dąbrówki z ogólnodostępnego ruchu kołowego", a jedynie o zmianę kierunków poruszania się.
Mam przekonanie, że krótka wizja lokalna z udziałem od lat nadzorującego komunikację miejską w Gdańsku Pana Dyr. Antoniego Szczyta pozwoli nam ten problem rozwiązać "od ręki".


Bardzo zatem prosze Pana Prezydenta, reasumując, o wpłynięcie na BRMG - by jak najszybciej podjęło nowelizację stosownego mpzp, z uwzględnieniem postulatów Mieszkańców Osiedla "Na Stoku", a także - by Wydział Gospodarki Komunalnej zechciał przeprowadzić extra szybką wizję lokalną na tym Osiedlu, z udziałem moim i Mieszkańców.

ODPOWIEDŹ: z 29.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

(...) uprzejmie informuję:
1. Odnośnie 1 wniosku, tj. "wyregulowania pasa drogowego ulicy Dąbrówki tak, żeby przedogródki mogły pozostać w działkach budowlanych" informuję, że fragmenty terenu w pasie stanowiącym przedogródki działek przy ul. Dąbrówki 50-76 zostały wydzielone geodezyjnie (działki nr 374/9 - 374/13 oraz 372/59 - 372/69, obręb 74) jako grunty o klasyfikacji budowlanej i znajdują się w użytkowaniu wieczystym wnioskodawców (zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów - stan na dzień 29.12.2003). Nie zachodzi zatem konieczność zmiany obowiązującego planu z uwagi na punkt 1 w/w wniosku.

2. Także 2 punkt wniosku tj. "zmiana parametrów projektowanej docelowo drogi o klasyfikacji ulicy lokalnej na dojazdową" jest bezzasadny, gdyż w planie obowiązującym ul. Dąbrówki na odcinku interesującym wnioskodawców ma właśnie klasę "D" - "dojazdową".

3. Punkt 3 wniosku: odstąpienie od obsługi z ulicy Dąbrówki sąsiadującego terenu 020-23 i pozostawienie stanu istniejącego jako dojazdu do istniejącej zabudowy szeregowej w obszarze strefy 023-23 będzie przeanalizowany w ramach Analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia planu wykonywanej w trybie art. 14.1 pkt 5 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to nie koniec jeszcze mnożenia dokumentów w tej, wydawałoby się stosunkowo prostej sprawie. Pan Prezydent Adamowicz obiecuje "przystąpienie do nowego planu w styczniu 2004". Pan Prezydent Bielawski... zamierza te potrzebę dopiero "przeanalizować". W miedzyczasie... "droga dojazdowa D" (na Sesji RMG 30.12.2003) zostaje zakwalifikowana do kategorii dróg gminnych. I to... bez zaznaczania innego charakteru "jakiegokolwiek" odcinka ulicy Dabrówki. Na szczęście... otrzymałem w tej samej sprawie jeszcze jedno pismo - od Wiceprezydenta Pana Szczepana Lewny.

ODPOWIEDŹ z dnia 22.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

(...) ulica Dąbrówki, oznaczona w planie symbolem 055-81 stanowi ulicę dojazdową dla obsługi terenów bezpośrednio sąsiadujących, w tym również dla terenów oznaczonych w planie symbolem 024-31, na których zlokalizowane jest Osiedle Mieszkaniowe "Pogodne". Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wykonanie połączenia ul. Dąbrówki z ul. Łódzką, w celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej w/w terenów mieszkaniowych.
- ul. Dąbrówki została uwzględniona w projekcie Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie kwalifikacji dróg w mieście, do kategorii dróg gminnych(...)Niezakwalifikowanie ul.Dąbrówki do kategorii dróg gminnych uniemożliwi przejęcie w/w ulicy od SBJ "Na Stoku" na majątek miasta i pełnienie przez gminę Gdańsk funkcji zarządcy ulicy(...).

Wyjaśnienia Pana Prezydenta Lewny sa daleko dłuższe i bardziej wyczerpujące. Płynie z nich konkluzja istotna: zgoda na wizję lokalną. Wspólnie z Przewodniczącym RMG Bogdanem Oleszkiem zaproponuję Panu Prezydentowi i Mieszkańcom takie spotkanie w trzecim tygodniu stycznia 2004.



Ul. Dąbrówki - do poprawki

Nawiązując do Interpelacji z 22.11.2003 oraz odpowiedzi Pana Prezydenta z dnia 03.12.2003, a także wyjaśnień Z-cy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny z dnia 01.12.2003 grzecznie proszę o ponowne przeanalizowanie dwóch istotnych elementów, stanowiących sedno problemu. Z nadzieją na zrozumienie - zobowiązany za szybką reakcję - wyjaśniam niżej pominiętą w Panów pismach kwestię.
2003-11-26Wiele jest miejsc wokół nas, w których organizacja ruchu drogowego oczekuje docelowych rozwiązań. Owo oczekiwanie nie może być jednak determinowane ludzkimi tragediami. Zbyt często - niestety - do myślenia i działania pobudza nas dopiero wypadek...

24 listopada zdarzył się kolejny. Na ulicy Barniewickiej zginęła kobieta. Zanim ktokolwiek oficjalnie oceni przyczyny rodzinnego dramatu w tym zdarzeniu - stańmy "na uszach", by nie doszło do następnego.

Wiemy, że ulica Barniewicka zmieni swoja kategorię po... przecięciu wstęgi otwierającej Nowy Świat. Wiemy też jednak, że z wielu powodów budowa tej arterii jest przesuwana. Barniewicka wciąż pozostaje ulicą wewnątrzosiedlową, jak i jedyną drogą dla ciężkiego taboru obsługującego okoliczne zakłady produkcyjne. Z niezrozumiałego powodu zlikwidowano na niej (przy ul.Willowej) jedyną "zebrę". W efekcie, na odcinku ok. 3 km nie ma jednego przejścia dla pieszych. Ulica ta w połowie swej długości nie ma do dzisiaj chodnika. Dziury w asfalcie, tłumaczone... perspektywą budowy nowego układu drogowego w Osowej nie mogą być jedynymi... "spowalniaczami" - czytaj - gwarantami bezpieczeństwa pieszych.

Zbyt dużo "jedynych". Z własnych obserwacji i po rozmowach z Mieszkańcami Osowej proponuję:

- wprowadzenie na całej długości ulicy Barniewickiej ograniczenia szybkości dla samochodów ciężarowych do 30 km/h, a dla pozostałych do 50 km/h;
- utrzymanie zakazu poruszania się samochodów ciężarowych w godzinach 22 - 06;
- zarządzenie nękających egzekwowanie obu tych ograniczeń patroli policji drogowej od zaraz do odwołania;
- oznaczenie przejść dla pieszych przy skrzyżowaniach z ulicami: Rabatki, Willowa, Niedziałkowskiego i Parterowa;
- wsparcie tych przejść "garbami", których wysokość i powtarzalność należy uzgodnić z technikami Zakładu Komunikacji Miejskiej

oraz - budowę sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulicy Kielnieńskiej z Balcerskiego, głównie ze względu na duże natężenie ruchu dzieci i młodzieży szkolnej.

Nie sądzę, by propozycje dotyczące ulicy Barniewickiej oznaczały zbyt wysokie dla Miasta koszty, a jestem przekonany, iż Pan Prezydent znajdzie także rezerwę środków na "światła" w ulicy Kielnieńskiej.


Popularne stawianie w Polsce oznaczeń tzw. "czarnego punktu" skutkuje jedynie w przypadku rozsądnych - dobrych kierowców. Mam się za takiego: od trzydziestu kilku lat pokonuję samochodami i po kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie - bezwypadkowo. Jeżdżę szybko ale - podobno - z wyobraźnią. Wiem jednak z doświadczenia, że kierowców mamy różnych..., a kulturę prowadzenia samochodu wysoce kiepską. Ustępowanie szybszemu, sygnalizowanie zamiarów kierunkowskazami, nie blokowanie lewych pasów, szanowanie pieszych i rowerzystów, znajomość... przepisów etc. - to jedynie kilka punktów z listy moich marzeń.

Wyobraźnia - tej brakuje wielu spośród nas, kierowców. Coraz bardziej jesteśmy zabiegani, coraz dłużej pracujemy żeby utrzymać swoje rodziny. Pełznąc godzinę w korku ulicy Spacerowej, dzień w dzień, ciśniemy pedał gazu... w osiedlu, żeby szybciej znaleźć się w domu. Nie myślimy wówczas o Sąsiadach, a Oni też przecież mają swoje domy, swoje Rodziny i ten sam problem...

Myślę, że nikt z Mieszkańców Osowej - zatrzymując się nad tragediami swoich Sąsiadów - jednego złego słowa nie powie o proponowanych barierach szaleństwa.

Proszę o przedstawienie treści Interpelacji - wraz z propozycjami Pana Prezydenta - na najbliższej Sesji Rady Miasta.

ODPOWIEDŹ: 03.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

(...) uprzejmie informuję, że radykalna poprawa warunków ruchu ne terenie Osowy nastąpi po zrealizowaniu ul.Nowy Świat w układzie docelowym. Inwestycja ta stanowi kluczowy element mający wpływ na zmniejszenie uciążliwego dla mieszkańców ul.Barniewickiej ruchu pojazdów ciężarowych, gdyż stworzy alternatywną trasę dojazdu do przedsiębiorstw zlokalizowanych w rejonie ul.Nowy Świat bezpośrednio z Obwodowej przez Węzeł Owczarnia, eliminując tym samym konieczność przejeżdżania pojazdów wysokotonażowych przez teren osiedla.

Informuję, że budowa ul.Nowy Świat znalazła się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym z terminem realizacji w latach 2006-2007.

Odnosząc się do zarzutu o likwidacji przejścia dla pieszych przez ul.Baniewicką na wysokości ul.Willowej informuję, że pzejście (takie) nigdy nie było oznakowane. Piesi wychodzili z ul.Siedleckiego, która w rzeczywistości jest deptakiem, na wprost wyjazdu z ul.Willowej. Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych ustawiono u wylotu deptaka, na wysokości ul.Willowej, bariery uniemożliwiające wychodzenie pieszych na jezdnię w obrębie skrzyżowania. Planowane przejście zlokalizowane będzie za skrzyżowaniem z ul.Willową (patrząc w kierunku ul.Nowy Świat). Wyznaczenie w tym miejscu prawidłowego i bezpiecznego przejścia wymaga wykonania robót ziemnych (ścięcia niewielkiej skarpy i umocnienia ogrodzenia) oraz robót związanych z ułożeniem chodnika. Ponadto, z uwagi na biegnącą w tym miejscu sieć energetyczną, która położona jest bardzo płytko, istnieje konieczność obniżenia kabla energetycznego. Dopiero po wykonaniu w/w robót możliwe będzie oznakowanie wnioskowanego przejścia. Informuję ponadto, że przejście to będzie elementem spowalniającym ruch ponieważ zostanie ono wyniesione do poziomu krawężnika. Zakończenie prac związanych z wykonaniem wyniesionego przejścia dla pieszych w rejonie ul.Willowej planowane jest na dzień 14.12.2003.

Odnosząc się do postulatów głosznych w dalszej części Interpelacji informuję:

- na całej długości ul.Barniewickiej obowiązuje już od kilku lat ograniczenie prędkości 30 km/h;
- nie istnieje zamiar likwidacji obowiązującego również od kilku lat zakazu poruszania się samochodów ciężarowych ul.Barniewicką w godzinach nocnych (22.00-06.00); - Prezydent Miasta Gdańska kilkakrotnie juz kierował wystąpienia do Naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego KM Policji w Gdańsku z prośbą o prowadzenie częstych kontroli na ul.Barniewickiej. Jakkolwiek obecność Policji jest czynnikiem mobilizującym kierowców do uszanowania istniejących zakazów i ograniczeń wprowadzonych na ul.Barniewickiej to przyznaję, że nie ma możliwości prowadzenia ciągłego nadzoru nad ruchem na w/w ulicy. Skierowane zostanie w tej sprawie kolejne wystąpienie do Władz Policji z prośbą o częste i dotkliwe egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń;
- wyznaczone zostały przejścia dla pieszych przez ul.Barniewicką na wysokości Dwoirca PKP, w rejonie ul.Biwakowej oraz ul.Niedziałkowskiego;
- informuję, że poza wyniesionym przejściem dla pieszych w rejonie ul.Willowej, wykonane zostaną do końca 2003 roku pasy przebrukowanej nawierzchni na dalszym odcinku ul.Barniewickiej.

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Kielnieńska - Barlcerskiego zgłoszona została do WPI na lata 2004-2008 jednak ze względu na ograniczone środki finansowe miasta wniosek nie został uwzględniony. Jednocześnie pragnę poinformować, że wniosek ten umieszczony został w komputerowej bazie wniosków i będzie ponownie analizowany w trakcie prac nad kolejną edycją WPI na lata 2005-2009.

komentarze www.osowa.com

» Anonim Gall; 2003-11-27 11:50 Jak ja lubię tego uśmiechniętego pana ... fachura )

» Anonim Gall; 2003-11-27 12:01 Pytanie, czy ten zadowolony z siebie Pan znajdzie parę minut ze swojego drogocennego czasu na przeczytanie tego bardzo trafnego tekstu? Popieram autora tekstu, dodając kilka innych newralgicznych ulic w Osowie, powoli zamienianych na trasy Formuły 1 - Jednorozca, na odcinku od Galaktycznej do Wodnika - rzadko kto jedzie 30-ką, Galaktyczna - zauważyłem, ze kierowcy chcąc uniknąć garbów jadą jednym kołem po chodniku! Wodnika to też tragedia.

» Anonim Gall; 2003-11-27 13:05 Szanowny Panie Radny! A jaka jest Pana opinia co do przejazdu autobusów / a nie mikrobusów, bo na nie jest zgoda/ wielkogabarytowych, również przegubowców ul. Niedziałkowskiego ? Prosimy o monitorowanie, złożonego przez mieszkańców protestu! Popieramy Pana starania w sprawie poprawy bezpieczeństwa sieci dróg w Osowej. Jeśli to nie pomoże to wezwiemy Samoobronę do zorganizowania, razem z nami, blokad Gdańska.

» Anonim Gall; 2003-11-27 16:03 Z przykrością muszę stwierdzić, że tragiczny wypadek na ul. Barniewickiej, niestety nie pobudził wyobraźni niektórych ludzi, a policji do działania. Dziś kilkakrotnie przejeżdżałam tą ulicą i widok palących się świeczek, w miejscu, gdzie zgineła p. Ania chyba już nam zobojętniał. Kierowcy nagminnie przekraczają dwu-trzykrotnie dozwoloną prędkość. Wyprzedzają jadące wolno pojazdy, zmuszając jadące z naprzeciwka auta do zatrzymania się w celu uniknięcia kolizji. Ile czasu upłynie, zanim ktoś kto się spieszy do swojej rodziny, osieroci inne dzieci.

» Anonim Gall; 2003-11-27 16:43 Na Barniewickiej obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Na ul Kielnieńskiej do 40. Kierowcy nie przestrzegają tych ograniczeń. Stąd wypadki. Niestety też tragiczne. Kto winien? Niewątpliwie kierowcy. Ale również Policja, która nie potrafi wyegzekwować przepisów! A przecież po to jest! Również władze miejskie nie są bez winy. Bo o takich zagrożeniach wiedzą nie od wczoraj! A ulica Nowy Świat czeka. Bez niej sądzę o garbach na Barniewickiej nie może być mowy.

» Anonim Gall; 2003-11-28 13:46 Czytam różne wypowiedzi przeróżnych ludzi.Pomysły dobre i takie sobie.Tak naprawdę robi się z nas szarych ludzi idiotów.Jest przecież prawo.lepsze lub gorsze,ale jest.Są organy powołane do jego przestszegania.I co???.Każdy robito co chce.Konsekwencje żadne.Jakiś czas temu Pan Prezes "RENK"-u niejaki Pan A. obiecał połączenie ul.Nowy Świat do węzła Owczarnia.Powstała giełda i dalej cisza.Bo o to chodzi wszelakiej maści cwaniakom. Jak teraz wyglądała by Barniewicka ? To jeden z wielu przykładów objetnic bez pokrycia i przekrętów.Gdzie nasze władze? Znjdą się gdy będzie przyjemniejsza okazja. Zaden Gall Anonim

» Anonim Gall; 2003-11-28 13:47 Czytam różne wypowiedzi przeróżnych ludzi.Pomysły dobre i takie sobie.Tak naprawdę robi się z nas szarych ludzi idiotów.Jest przecież prawo.lepsze lub gorsze,ale jest.Są organy powołane do jego przestszegania.I co???.Każdy robito co chce.Konsekwencje żadne.Jakiś czas temu Pan Prezes "RENK"-u niejaki Pan A. obiecał połączenie ul.Nowy Świat do węzła Owczarnia.Powstała giełda i dalej cisza.Bo o to chodzi wszelakiej maści cwaniakom. Jak teraz wyglądała by Barniewicka ? To jeden z wielu przykładów objetnic bez pokrycia i przekrętów.Gdzie nasze władze? Znjdą się gdy będzie przyjemniejsza okazja. Zaden Gall Anonim

» Anonim Gall; 2003-11-28 19:46 Jakby nie mozna postawić radiowozu z radarem na Barniewickiej i przez jeden dzień wyłapać tych kilkudziesięciu idiotów co nagminnie przekraczają prędkość. Myślę, że takie 500zł mandatu skutecznie ostudzi zapał do szybkiej jazdy na dluższy czas.

» Anonim Gall; 2003-12-09 14:26 Jaki kowboj z pana Szczepana ))

» Anonim Gall; 2003-12-09 22:15 Prezesa giełdy.pana Austena za buzię .Niech daje kasę na modernizację Ul.Nowy Świat.Tak jak objecał.

» Anonim Gall; 2003-12-10 20:11 Pan Austen to figurant - sznurki ciągną inni. Oni "mają nas w nosie".



OSOWA - potrzebna pomoc

Z dyżuru w Radzie Osiedla

Uprzejmie proszę o jak najszybsze ustalenie możliwości - "na cito" - choćby doraźnego wpłynięcia na zapewnienie minimum bezpieczeństwa mieszkańców Osowej - w rejonie ulicy Barniewickiej oraz skrzyżowania ulic Kielnieńskiej i Balcerskiego.
2003-11-23Narastające zobowiązania finansowe Gminy Gdańsk są faktem. Trwająca od wielu miesięcy publiczna dyskusja nad stosowanymi przez Pana Prezydenta metodami poprawy budżetu często zbacza niepotrzebnie na tory polityczne. Mam przekonanie, że - niezależnie od tego, która opcja polityczna wzięłaby odpowiedzialność za przyszłość Gdańska - perspektywa wsparcia dochodów Miasta środkami ze sprzedaży nieruchomości gruntowych zanalazłaby jej zainteresowanie. Chciałbym zatem jak najszybciej skłonić grono Gdańskich Radnych do podjęcia dyskusji nad taką alternatywą.

ODPOWIEDŹ: 02.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

W związku z koniecznością uzyskania dodatkowych opinii prawnych oraz zebraniem materiałów uzupełniających - proszę o przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi na Pańską Interpelację do dnia 15 grudnia 2003.

ODPOWIEDŹ z 11.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

(...)Sposoby wykorzystania nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r. z późniejszymi zmianami).
Jak wynika z art. 13 cyt. ustawy, nieruchomości mogą byc przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą byc obciążane prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne do spółek, przekazywane jako wyposażenie przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.
Generalną zasadą jest, że sprzedaż nieruchomości lub oddawanie w użytkowanie wieczyste następuje z zastosowaniem procedury przetargowej.
Na odstąpienie od tej zasady musi wyraźnie wskazywać przepis ustawy.
Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż nie jest możliwe dokonanie zamiany nieruchomości na wierzytelność pieniężną, gdyż w istocie byłby to zakup nieruchomości z pominięciem procedury przetargowej. Byłaby to czynność sprzeczna z ustawą, którą należałoby ocenić w świetle art. 58 Kodeksu Cywilnego, że czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna.

(...) W ramach Programu Umacniania Wiarygodności Kredytowej Miasta, Zarządzeniem Nr 102/02 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 10 września 2002 r. powołany został Zespół Sterujący i grupy tematyczne ds. Wdrażania Programu Umacniania Wiarygodności Kredytowej Miasta Gdańska.
w ramach grup tematycznych powołany został Zespół ds. Zarządzania Mieniem Komunalnym, którego jednym z zadań jest przygotowanie strategii zarządzania majątkiem gminy, w ramach której będzie sporządzona inwentaryzacja mienia(...).
Fakt zmniejszenia w ostatnich trzech latach dochodów ze sprzedaży mienia komunalnego jest odzwierciedleniem wielu czynników mających wpływ na rynek nieruchomości, w tym panującej na rynku recesji, ubożenia społeczeństwa, czy zbyt drogich kredytów na inwestycje.
Ponadto, należy mieć na uwadze, że wiele atrakcyjnych terenów gminy zbyto w latach wcześniejszych, a tereny, którymi aktualnie dysponuje gmina wymagają wielu wcześniejszych uregulowań prawnych (...)pokrycia miasta -aktualnymi- planami zagospodarowania przestrzennego...

(...) w Biurze Rozwoju Gdańska tworzona jest baza danych o gminnym zasobie nieruchomości gruntowych z podziałem na(...) mienie funkcjonalne, instrumentalne i zbywalne.
W celu takiego zdefiniowania mienia komunalnego należy przeanalizować około 13 tysięcy nieruchomości gminnych w aspekcie ustaleń planów miejscowych, możliwości i warunków zabudowy, dostępności komunikacyjnej, samodzielności działek, a także uzbrojenia technicznego. Baza danych znajduje się obecnie na etapie wdrażania systemu(...) ...wykaz aktualnych nieruchomości, jakimi dysponuje Gmina w celu ich sprzedaży w drodze przetargu jest informacją jawną i możliwą do wglądu i zapoznania się w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta(...).



Grunty i budżet

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza
Uprzejmie proszę o rozszerzoną opinię na temat możliwości wykorzystania gminnych nieruchomości gruntowych do spłaty długu Gdańska i uzupełnienia gminnej kasy.

Czy powołano w UMG zespół do inwentaryzacji gruntów - zagospodarowanych i niezagospodarowanych - do sprzedaży ?

Czy istnieje w UMG aktualny spis działek przygotowywanych do sprzedaży i przeznaczonych już do zbycia oraz w trakcie transakcji ? Jeśli tak - proszę o załączenie takiego rejestru adresowego przy odpowiedzi.
2003-11-22Sprawa ta znana jest Panu Prezydentowi i Dyrektorowi BRMG, ma już bowiem swoją krótką, roczną historię. Prawdopodobnie jednak brak środków finansowych spowodował przesuwanie w czasie jej zamknięcia.
Pragnę podkreślić, że - dla zapewnienia mieszkańcom ul. Dąbrówki bezpieczeństwa - rzeczywiście konieczne wydaje się potraktowanie problemu dwutorowo. Z jednej strony - dla uporządkowania stosunków własnościowych - należy szybko przeprowadzić nowelizację miejscowego planu zp, z drugiej - by nie doszło tam do tragedii - dobrze byłoby, choćby doraźnie, rozpatrzyć ewentualność jednostronnego zamknięcia ruchu drogowego.
W załączeniu: pisma SBJ "Na Stoku" i Mieszkańców ul.Dąbrówki

ODPOWIEDŹ: 03.12.2003 od Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

(...)uprzejmie informuję:
- wniosek mieszkańców ul.Dąbrówki dotyczy zmiany obowiązującego mpzp "Ujeścisko I" w celu wyrehulowania pasa drogowego ul.Dąbrówki oraz zmiany kategorii ulicy lokalnej;
- wniosek nie narusza interesu publicznego, a opracowanie mpzp we fragmencie obejmującym wskazany teren został ujęty w harmonogramie prac Biura Rozwoju Gdańska na rok 2004.
Planowane jest podjęcie uchwały o przystąpieniu do planu na styczniowej sesji Rady Miasta Gdańska


ODPOWIEDŹ: 01.12.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

(...) uprzejmie informuję, iż:
1. Zgodnie z zapisem obowiązującego mpzp(...) ulica Dąbrówki /oznaczona symbolem 055-81/ stanowi ulicę dojazdową dla obsługi terenów bezpośrednio sąsiadujących, w tym również dla terenów oznaczonych w planie symbolem 024-31, na których realizowane jest Osiedle Mieszkaniowe "pogodne". Ponadto mpzp przewiduje wykonanie połączenia ul.Dąbrówki z ul.Łódzką w celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej w/w terenów mieszkaniowych.

2. ul.Dąbrówki została uwzględniona w projekcie Uchwały RMG w sprawie kwalifikacji dróg w mieście, do kategorii dróg gminnych, których to projekt będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji RMG w dniu 04.12.2003.
W związku z powyższym, z uwagi na zapis mpzp oraz fakt, iż ul.Dąbrówki będzie stanowiła drogę gminną, nie ma możliwości wyłączenia jej z ogólnodostępnego ruchu kołowego, ponieważ -zgodnie z Art.1 Ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. z dróg zaliczonych do jednej z kategorii dróg publicznych ma prawo korzystać każdy użytkownik.



SBJ "Na Stoku"

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o opinię: czy możliwe jest w miarę szybkie spełnienie postulatów SBJ "Na Stoku" i mieszkańców.
2003-10-21Spore grono mieszkańców Osowej otrzymało z SAUR NEPTUN GDAŃSK SA umowy "o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków", których clou zawarte jest już w drugiej części tytułu: "...przy podłączeniach nieruchomości do nie przejętych na majątek Miasta sieci ulicznych". Proponuje się tym ludziom, by płacili za wodę i ścieki nie według wskazań wodomierzy w ich domostwach, a według "wodomierzy grupowych". W praktyce oznacza to, że mają płacić także za straty sieciowe.

Nakłada się tam na siebie przynajmniej kilka kwestii: zgoda na zasiedlenie budynków bez odbiorów technicznych, aprobata władz miasta dla częściowych przewłaszczeń - mimo kolizji projektowo - realizacyjnych, wreszcie - sporów między Spółdzielnią, a Miastem.

Oczywiste i pewne wydaje się jedynie, że węzła tego... nie zaplątali sami mieszkańcy Osowej, jak i to, że tylko ich obarcza się dzisiaj kosztami cudzych błędów.

Proszę o przedstawienie treści interpelacji - wraz z wnioskami Pana Prezydenta - na najbliższej Sesji Rady Miasta.

Ze swojej strony deklaruję zorganizowanie spotkania mieszkańców z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej, SAUR NEPTUN GDAŃSK SA, Urzędu Miasta oraz Rady Osiedla - jako bodaj optymalnej formuły pozwalającej rozwiązać problem i uniknąć sporów sądowych.

ODPOWIEDŹ: 29.10.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

... pragnę poinformować Pana, że przygotowanie stanowiska w tej sprawie wymaga gruntownego zbadania okoliczności przedstawionych w Pana Interpelacji. Proszę zatem uprzejmie o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi do dnia 12.11.2003.

W bezpośredniej wymianie opinii z Panem Prezydentem Bielawskim, w trakcie Sesji RM 30.10.2003, podzieliłem pogląd, że dobro Mieszkańców Osowej wymaga spokojniejszej - niż zakłada tryb reagowania na Interpelacje - analizy.

ODPOWIEDŹ: 14.11.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego...

... pragnę poinformować, że podniesiona przez Pana sprawa sieci wodociągowej na terenie dzielnicy mieszkaniowej Osowa dotyczy całego miasta, w związku z powyższym moja odpowiedź na Pana Interpelację została potraktowana w nieco szerszym kontekście.

W kwestii odbiorów budynków mieszkalnych na terenie dzielnicy mieszkaniowej Osowa Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków informuje, że dokonywane były w oparciu o złożone przez inwestorów dokumenty wymagane przez Ustawę Prawo Budowlane (przed nowelizacją Ustawy - tj. przed 11 lipca 2003 r. - sprawa odbiorów budowlanych należała do kompetencji organów architektoniczno-budowlanych), w tym dotyczące m.in. przyłączy wodociągowych, takie jak:
- odbiory techniczne przyłącza wody spisane przy udziale przedstawiciela SAUR NEPTUN GDAŃSK;
- wpisy w dziennik budowy dotyczące odbiorów przyłączy w otwartym wykopie, dokonane przez przedstawiciela SNG;
- umowy na dostawę wody pomiędzy inwestorami, a SNG
potwierdzające ich prawidłowy stan techniczny jak i umożliwiające ich prawidłową eksploatację. Obowiązujące Prawo Budowlane nie wiąże ze sobą kwestii odbioru obiektu budowlanego z przejmowaniem danej sieci na majątek miasta lub gestora. W tym konkretnym przypadku SNG SA, będąca spółką miejską, dostarczała i dostarcza wodę na podstawie zawieranych umów cywilnych z odbiorcami indywidualnymi jak i ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

Jednocześnie należałoby wspomnieć, że wina, jak to zwykle bywa, leży pośrodku. Winnymi zaistniałej sytuacji jest nie tylko SNG SA, która nie chce lub nie może dokonać odbiorów końcowych sieci ale także spółdzielnie mieszkaniowe zwlekające z ich przekazywaniem jak i również poszczególni mieszkańcy, realizując np. stałe ogrodzenia, bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia, wzdłuż pasów drogowych (niekoniecznie wzdłuż granic posesji), znajdujące się w kolizji z istniejącą już siecią wodociągową (patrz osiedle mieszkaniowe "Złota Karczma" lub osiedle w rejonie ulic Królowej Jadwigi lub Wawelskiej).

Jednakże Gmina Miasta Gdańska mając świadomość obowiązywania ogólnych przepisów Kodeksu Cywilnego, który w art. 49 stanowi, że urządzenia służące m.in. do doprowadzania wody nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu. Bezwarunkowe stosowanie takiego przepisu oznaczałoby, że niezależnie od przyczyn (np. naruszenia norm Prawa Budowlanego) wszelkie skutki, także finansowe, przejęcia sieci wodociągowych z wadami technicznymi i prawnymi obciążają wszystkich mieszkańców miasta poprzez wzrost cen za wodę i ścieki (z powodu konieczności przebudowy sieci, usuwania skutków awarii), a nie tylko tych, którzy dopuścili się uchybień - wobec czego nie stosowano automatyzmu w relacji tego przepisu.

Uchybienia te - wykonanie sieci niezgodnie z warunkami pozwolenia na budowę - polegają głównie na kolizjach z gazociągami, kablami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, samowoli budowlanej tzn. zabudowie elementów budynku (np. schodów) na sieciach bądź przyłączach wodociągowych, stawianiu ogrodzeń bezpośrednio na wodociągu lub zawłaszczeniu terenu w taki sposób, że wodociąg przebiega za ogrodzeniem po terenie działki, nierzadko z urządzoną roślinnością wysoką, a nie w pasie drogowym. Ten ostatni przypadek powoduje często niemożliwość dostępu straży pożarnej do hydrantów zainstalowanych na sieci wodociągowej. Niejednokrotnie inwestor nie dopełnia obowiązku zlecenia opracowania geodezyjnego operatu powykonawczego i zgłoszenia go do zasobów geodezyjnych.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nakazuje przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym zawarcie umów z dotychczasowymi odbiorcami usług w terminie 12 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności. Podkreślenia wymaga zapis Ustawy (art.31 ust.2) stwierdzający, że przejmowane urządzenia (sieci) wodociągowe powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach. Ustawa (art.8 ust.1 pkt 1) przewiduje także możliwość odcięcia dostawy wody przez przedsiębiorstwo jeżeli np. przyłącze wodociągowe zostało wykonane niezgodnie z przepisami prawa.

Uchwała Nr LIV/1667/2002 Rady Miasta Gdańska z dnia 10 października 2002 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązującego na terenie Miasta Gdańska przewiduje (art.27 ust.2 pkt 4) zawieranie przez przedsiębiorstwo wod.-kan. umów(...) "z osobami, którym usługa świadczona jest w sytuacji nieodebranych sieci".

Realizując ustawowy obowiązek zawierania umów z dotychczasowymi odbiorcami usług wod.-kan. SNG SA opracował przewidziane Regulaminem projekty umów przesyłając je odbiorcom. Zapisy umów z odbiorcami na tzw. sieciach nieodebranych (nieprzejętych) przez Miasto wymagają jednak powtórnego, wnikliwego przeanalizowania na gruncie aktualnie obowiązującego prawa - do czego SNG SA został zobligowany.

Wejście w życie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, i skala problemu sieci nieprzyjętych spowodowały zaktywizowanie prac nad jego kompleksowym rozwiązaniem. W maju bieżącego roku został powołany zespół (z udziałem m.in. Miasta, SNG SA i DRMG), którego podstawowym zadaniem jest sukcesywne usuwanie przyczyn występowania problemu i podjęcie działań prowadzących do przejęcia sieci nie będących dotychczas w ewidencji majątkowej Miasta - nie przekazanych do eksploatacji przez Saur. Podjęto już działania w przypadkach najprostrzych (najmniej kosztownych), polegające na opracowaniu wymaganej dokumentacji - operatów geodezyjnych. Przeprowadzone rozeznania i dokonane analizy zmierzają obecnie do dokończenia weryfikacji wszystkich istniejących przypadków, stypizowania ich i ustalenia kolejności, i metod usuwania istniejących niezgodności. W skrajnych przypadkach zachodzić będzie jednak konieczność przebudowy - przełożenia niektórych odcinków sieci.

Założenia prac zespołu przewidują rozwiązanie problemu sieci nie przejętych do połowy przyszłego roku, jednak wszelkie działania uzależnione są od posiadania odpowiednich środków finansowych. Dla ich zwiększenia rozpatruje się obciążanie (w ramach zawartych umów i porozumień) przekazujących sieci wymagające usunięcia istniejących uchybień.

Tyle oficjalnie. Sprawa jest jednak na tyle poważna - co było tajemnicą poliszynela - że warto jeszcze słów parę komentarza... Przytoczyłem tu, mimo znacznej objętości, całą odpowiedź, bo z szeregu spotkań "w sprawie gdańskiej wody" wiem już, jak znacznej liczby osiedli i domostw rzecz dotyczy. Trudno było w tekście zaznaczyć ważniejsze myśli, bo każde zdanie jest istotne dla poznania stanowiska SNG SA / Miasto Gdańsk i istoty akurat zmieniających się przepisów. Zainteresowanym osobiście Czytelnikom z całą pewnością zabrakło jeszcze i tak tego jednego: KTO MA PONIEŚĆ KOSZTY NAPRAWY BŁĘDÓW ?

Powiedzmy to sobie wprost: bez względu na to, z czyjej -formalnie- kieszeni wyjmiemy teraz pieniądze - zapłacą wszyscy mieszkańcy Gdańska. Byle chociaż w proporcji do... zasług. Dlatego dobrze, że podjęto już prace inwentaryzacyjne, które pozwolą każdy przypadek potraktować indywidualnie.

Ale, może się mylę...

NOWE UMOWY
W końcu grudnia część z Państwa otrzymała z SNG nowe umowy, w których granicą odpowiedzialności odbiorcy wody jest zawór główny w budynku. Jak poinformował mnie dzisiaj (13.01.2004) Wiceprezydent Szczepan Lewna - było to możliwe dzięki "przejęciu przez Miasto ulicznych sieci wodociągowych" w Państwa rejonie. Dotyczy to jednak tylko fragmentów Osowej. Nadal prowadzone są prace inwentaryzacyjne w miejscach, gdzie wystepują poważniejsze (np. techniczne) przeszkody w odbiorze sieci. W tych przypadkach - uważam - powinniście Państwo wciąż oczekiwać wniosków i właściwych umów.


komentarze www.osowa.com

» Anonim Gal; 2003-11-23 18:59 Proszę zwrócić uwagę, że te umowy nie są "nowe". W 1995r ( piszę o moim przypadku) zawarłam z SAUR umowę podpisaną przez tego samego przcownika i z tym samym numerem. Zawarłam ją na czes nieokreślony. Nikt tamtej umowy ze mną nie rozwiązał. Nie czuję się więc w obowiązku podpisywania nowej umowy (z tym samym numerem, niekorzystnej dla mnie). W siedzibie SAUR powiedziano mi, że nie mają wcześniej zawartej ze mną umowy.Nie szkodzi - ja ją mam, a za bałagan w tak "szacownej" firmie nie odpowiadam. No cóż, bardzo bym chciała poznać opinię jakiegoś prawnika na temat takiego sposobu zawierania umów z klientem. Noemi.

» Anonim Gal; 2003-11-23 20:03 Po przeczytaniu tego artykułu dochodzę do wniosku,a nawet jestem tego pewny, że Polska jest państwem bezprawia,krajem którym rządzi głupota wespół z paranoją a za wszystko płacą podatnicy - czyli MY. Parę przykładów - proszę: - spółdzielnia bierze kredyt na nazwisko Zetowskiego na wykonanie sieci wod-kan i przekazanie jej dla OPWiK w Gdańsku - Zetowski to spłaca , po czym przyłącza do sieci musi wykonać sam na własny koszt i zdać do S-ni.(s-nia nie przekazała robót dla OPWiK ,dlaczego?, brak do dziś odpowiedzialności karnej za nadużycia) - przed przewłaszczeniem po raz drugi zażądano zapłaty za przekazanie przyłączy wod-kan dla SAUR i zawarto umowę na czas nieokreślony -w listopadzie 2003 SAUR przysyła umowę na czas okreslony z której wynika że koszty wszelkich prac gruntowych ma znów przejąć podatnik. CZY TO NIE JEST PARANOJA I BEZPRAWIE?gobo.



W OSOWEJ woda ... droższa

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o wskazanie instytucji i osób odpowiedzialnych oraz podanie i nazwanie przyczyn nieodebrania części sieci wodociągowej w Osowej.
2003-10-2020 maja br. Komisja Rozwoju Przestrzennego rozpatrywała istotę zarzytów do projektu m.p.z.p. Brętowa, rejon ulic Potokowej i Słowackiego. Wnikliwej analizie poddano kilkapism ważnych w sprawie i całą złożoność kilkakrotnego naruszania prawa prywatnej własności, wysłuchano argumentów stron. Jednoznacznie stwierdzono, że - w wyniku wprowadzania rezerwy terenu i wycofywania jej w imię "wyższego interesu miasta" - mieszkańcy - właściciele gruntów ponieśli straty.

Wyjątkowo zgodnie, jednogłośnie i przy pełnym składzie (+7/-0/~0) KRP skierowała do Pana Prezydenta wniosek o wszczęcie negocjacji z autorami zarzutu - rozmów mających zadośćuczynić ich szkodom i zamknąć spór z pożytkiem dla obu stron.

Tymczasem, w ciągu minionych pięciu miesięcy nie podjęto z poszkodowanymi rozmów, a nawet kontynuowano działania w poprzednim stylu: z jednej strony UM starał się wyegzekwować... nienależne należności (vide: załączona kpia pisma z 11.09.2003), z drugiej - Biuro Rozwoju Gdańska procedowało kolejną wersję odnośnego m.p.z.p. ... zapominając o zaleceniach Komisji Rozwoju Przestrzennego z 20 maja br. (vide: załączona kopia zarzutu z 10 bm.)

Uprzejmie proszę o jednoznaczne stwierdzenie, czy moje obawy o niewłaściwe traktowanie uchwał KRP RMG sa uzasadnione oraz o przedstawienie treści interpelacji - wraz z wnioskami Pana Prezydenta - na najbliższej Sesji Rady Miasta.

ODPOWIEDŹ: 29.10.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

... uprzejmie wyjaśniam:
* Zgodnie z dotychczas obowiązującym mspzp jednostki urbanistycznej Brętowo, zatwierdzonym zarzadzeniem Prezydenta Miasta Gdańska Nr 53/76 z dnia 26 października 1976 roku(...) przedmiotowa działka przeznaczona jest na szpital 1000-łóżkowy(...).
* W nowym miejscowym planie(...) działka nr 24 przeznaczona jest na zieleń urządzoną - strefa 003-62 [w ramach tej strefy na terenie przewiduje się również realizację reprezentacyjnego ciągu pieszego od skrzyżowania Potokowa-Słowackiego na teren projhetowanego Centrum Czasu Wolnego(...).
* Działka w całości została włączona do zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dolina Strzyży".(...)
Pani Jolanta W. złożyła zarzut po pierwszym wyłożeniu(...), w którym kwestionuje przeznaczenie działki nr 24 w części objętej granicami planu na zieleń urządzoną i wnioskuje o włączenie jej do przyległej strefy usługowej - teren 004-33. Działka ta została zwrócona przez gminę po uprzednim wywłaszczeniu za zwrotem zwaloryzowanego odszkodowania.W uzasadnieniu do podnoszonego zarzutu pani Jolanta W. porusza m.in. problem obniżenia wartości rynkowej działki nr 24 w konsekwencji uchwalenia projektu mpzp co spowoduje, iż należność na rzecz gminy z tytułu zwaloryzowanego odszkodowania za uprzednio wywłaszczoną nieruchomość przewyższy wartość rynkową nieruchomości po uchwaleniu planu oraz stanowić będzie o krzywdzie i stracie właścicieli.

Zarzut pani Jolanty W. wraz z pozostałymi zarzutami dotyczącymi działek znajdujących się w zespole przyrodniczo-krajobrazowym w strefie zakazu lokalizacji budynków mogących mieć negatywny wpływ na obiekt chroniony bądź spowodować degradację krajobrazu nie został uwzględniony przez projektantów planu.


(...) Poinformowałem Komisję RP, że istnieje potrzeba negocjacji w przedmiotowej sprawie, jednak skutki ekonomiczne wynikające z art. 36 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym sa egzekwowane dopiero po uchwaleniu planu, tak więc przeprowadzenie wnioskowanych negocjacji może nastąpić dopiero po jego uchwaleniu.(...) Niepodjęcie negocjacji z Panią Jolanta W. nie jest skutkiem ignorowania stanowiska Komisji, a jedynie trzeźwą oceną zaistniałego stanu prawnego(...) Jeszcze raz podkrteślam, że dopiero uchwalenie i uprawomocnienie się planu daje podstawy prawne do wiążących rozmów....

Jestem zobowiązany Panu Prezydentowi za szeroką i wielowątkową odpowiedź (której przytoczyłem tu jedynie fragmenty, także bez załączników). Do pełni satysfakcji i wiary w zrozumienie zwykłych, ludzkich problemów Mieszkanki Gdańska brakuje mi jednak - wobec pamięci o tym, że wywłaszczono tych ludzi przymusowo w imię... interesu Miasta - jeszcze słów paru o tym:
* dlaczego waloryzację odszkodowania przeprowadzono przed uchwaleniem nowego planu ?
* dlaczego Miasto żąda się zwrotu odszkodowania - i nie widzi możliwości wstrzymania procedur finansowych - przed umożliwieniem Właścicielom działki realnej - rynkowej oceny jej wartości ?
* jak ma się "ochrona" reprezentacyjnego ciągu pieszego do CCW w zespole przyrodniczo-krajobrazowym (która wyłącza możliwość zabudowy działki Pani Jolanty W.) do... projektu stacji benzynowej na przylegającej działce 121/1 ?
wreszcie...
* jak - wobec ciążącego tu braku zaufania do Władz Miasta - przekonać Właścicielkę działki i Radnych, iż rzeczywiście, lepiej wycofać zarzuty, bo dopiero po uchwaleniu nowego - "niewygodnego" - planu Jej prawa zostaną uszanowane ?

I na marginesie... Taki swoisty, prawny szantaż przewija się wielokrotnie w czasie procedowania konfliktowych planów. I za każdym razem trzeba przekonywać Wyborców i Radnych o czystych intencjach Władz Miasta. Bardzo to stresogenne.

Jeśli mamy do czynienia z niespójnym prawem, może... chociaż na gruncie gdańskim warto opracować procedury dające ludziom konieczne gwarancje..? Choćby takie "obok prawa", np. oparte o odpowiedzialność konkretnych Przedstawicieli Władzy.


Sprawa ta ma swój ciąg dalszy, niekoniecznie taki, o jakim marzyłem po rozmowie z Panem Prezydentem Bielawskim, 30 października, podczas Sesji RMG. Miałem wówczas bowiem przekonanie, że wspólną refleksję: warto czasem po prostu rozmawiać z ludźmi zanim wyda się decyzję na piśmie -szczególnie w sytuacjach konfliktowych- tym razem uda się zrealizować. Tymczasem, nagle, w porządku obrad Komisji Rozwoju Przestrzennego 18 listopada projekt spornego planu znalazł się ponownie - mimo, iż nie poprzedziły go rozmowy stron. Prezydent Bielawski na KRP nie przybył - musiałem zatem przypomnieć Komisji o naszej rozmowie "śródsesyjnej" z nadzieją, że uda mi się przekonać Radnych, by dali Prezydentowi szansę porozumienia ze składającymi zarzut. Nie udało się: mój głos "przeciwny" wobec 4 "za" to kiepski efekt próby nakłonienia do stosowania nowej, bardziej "ludzkiej" metody sprawowania władzy...

Pozytywny efekt jednak się pojawił następnego dnia. Pan Tomasz Lechowicz z Wydziału Skarbu UM poinformował mnie, iż właśnie podjął próbę skontaktowania się z zainteresowanymi. Bodajby rozmowy przyniosły konsensus przed Sesją Rady Miasta.

Czytaj też: REFLEKSJE - 2003.11.18 I nalewki, i Harenda...



m.p.z.p. BRĘTOWO, rejon ulic POTOKOWEJ i SŁOWACKIEGO

Do Prezydenta Gdanska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie przyczyn ignorowania przez podległe Panu organy Urzędu decyzji i uchwał Komisji Rozwoju Przestrzennego RMG.
2003-10-20Rozpatrująca problem Komisja Rozwoju Przestrzennego RMG nie była zgodna co do potrzeby uwzględniania wszystkich postulatów właściciela działki nr 163 w planie m.z.p. Olszynka-Zawodzie. Zdecydowanie jednak przegłosowała konieczność powzięcia inicjatywy legislacyjnej przez władze Gminy Gdańsk. Uchwałą z 10 czerwca br. KRP wystąpiła do Pana Prezydenta z wnioskiem, by starszego człowieka, zmuszonego do opiekowania się synem - inwalidą, zwolnić z obowiązku "kolędowania" po Radzie i Urzędzie Miasta, by - po raz kolejny - uruchomić procedury uchwalania planu.

Droga, którą dotąd przeszedł zainteresowany, skłoniła członków KRP do pochylenia się nad losem człowieka i Jego Rodziny. Trudno pogodzić się z tym, by wpisane w Konstytucję poszanowanie prawa nie mogło być realizowane li tylko z powodu specyfiki procedur legislacyjnych. Trudna sytuacja tej Rodziny, zależna obecnie od decyzji Pana Prezydenta i podległych służb, winna być wreszcie rozwiązana. Dlatego KRP sugerowała przejęcie inicjatywy przez Pana Prezydenta. Dajmy tej Rodzinie jednoznaczną, zgodną z prawem i naszymi sumieniami odpowiedź: co wolno, a czego nie należy robić z majątkiem prywatnym.

ODPOWIEDŹ:28.10.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

(...) Pan Jan G., pismem z dnia 16.06.2003, oraz poprzez ustną interwencję u Wiceprezydenta Miasta Gdańska zakwestionował zaproponowane w koncepcji zasady zagospodarowania terenu, będące kompromisem między spełnieniem celu uchwały, a zbyt dużą ingerencją w rolniczy krajobraz Żuław; w tym zakwestionował 50% udział pokrycia działki zabudową oraz 30% udział powierzchni biologicznie czynnej - jako zbyt duże ograniczenia swobody działań właściciela nieruchomości. Spowodowało to zatrzymanie procedury opracowania planu celem ponownego rozpatrzenia koncepcji. Tymczasem zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 27 marca o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w świetle której prace nad projektem planu nie mogą być kontynuowane wg Uchwały RMG z 2002 roku(...)
Ochrona prawa własności zagwarantowana w Konstytucji RP nie jest absolutna(...) właściciel może korzystać z rzeczy w granicach określonych przez ustawy. Do takich ustaw należy ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
(...) ... wznowienie prac nad przedmiotowym planem z inicjatywy Komisji Rozwoju Przestrzennego nie będzie zamknięciem sprawy lecz rozpoczęciem procesu, którego efekt ostateczny trudno jest w powyższej sytuacji przewidzieć...

Pan Prezydent Bielawski ma tu - stety i niestety - rację. W istocie rzeczy, przekładając oficjalną wykładnię na... ludzką jest tak: Pan Jan G. przeszedł długą i wyczerpującą drogę, pozyskując wsparcie "odpowiednich czynników władzy"... Otrzymując w efekcie... palec, postanowił chwycić całą rękę i... stracił nawet palec.
30.10.br., podczas Sesji RM, Pan Prezydent Bielawski obiecał mi jednak spotkać się z Zainteresowanym po raz kolejny, by wspólnie znaleźć optymalne rozwiązanie.

Z pełnym zaufaniem do Pana Prezydenta Bielawskiego takiego efektu oczekujmy.


Olszynka-Zawodzie czyli 2 LATA JEDNEJ SPRAWY

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o opinię: czy Pan Prezydent widzi możliwość jednoznacznego zamknięcia, mającej już 2-letnią historię, sprawy (wiedza o bogatej dokumentacji zalegającej kilka wydziałów UM uwalnia mnie od obowiązku dołączania tu kopii pism).
2003-10-03Autor scenariusza jest znanym twórcą monografii byłego Prezydenta RP oraz wielu obrazów filmowych, poświęconych historii odradzającej się Polski. Jego dotychczasowa współpraca z Lechem Wałęsą wydaje się gwarantować profesjonalizm realizacji - a zatem dobry efekt.

Składam tę propozycję na ręce Pana Przewodniczącego z przekonaniem, że - po uzyskaniu opinii Komisji Kultury RMG - warto ją przedstawić Dyrektorowi WP Jerzemu Rembalskiemu oraz Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Uważam, że uzyskanej wstępnie zgody Lecha Wałęsy na udział w takim filmie nie wolno pozostawiać bez odpowiedzi.

ODPOWIEDŹ: 14.10.2003 Od Dyrektora Wydziału Promocji Miasta Jerzego Rembalskiego

Z wielkim zainteresowaniem zapoznałem się z treścią Pana pisma. Pragnę poinformować i wyjaśnić, że pomysł. by prezydenta Lecha Wałęsę zaprosić do udziału w filmie reklamowym promującym Gdańsk nie jest mi obcy. Chociażby z tego powodu, iż to ja jestem jego autorem. O swoim pomyśle poinformowałem zresztą wiosną tego roku Pana Adama Kinaszewskiego.
Idea nie została na razie zrealizowana, ponieważ w tegorocznym budżecie Wydziału Promocji nie przewidziano środków na ten cel (Wydział powstał w marcu 2003, budżet opracowano jesienią 2002). Mam nadzieję, że poprze Pan budżet Wydziału Promocji na rok 2004, w kórym zarezerwujemy niezbędne środki finansowe, by film z udziałem Lecha Wałęsy powstał.

Komisja Kultury RMG, 23.10.2003 nie była w stanie jednogłośnie ustosunkować się do propozycji zrealizowania takiego filmu.

Jako członek KK RMG mam jednak tę satysfakcję, iż udało mi się chyba przekonać jej Skład do niestosowanego dotąd -jak się okazało- zwyczaju dyskutowania o tym: na co Miasto wydaje pieniądze w ramach tzw. akcji promocyjnych. Niechby tak było, że każdy istotniejszy zamysł konsultowany jest otwarcie, miast w ciszy gabinetów, boć przecież wydawane są pieniądze publiczne.

spieszę donieść...

... że 19 kwietnia 2004 roku, w gdańskim Kinie "Neptun" oglądałem premierę filmu według scenariusza i w reżyserii Adama Kinaszewskiego (przy współpracy reżyserskiej Stefana Chazbijewicza) pt. LECH WAŁĘSA - BILANS DWU DEKAD.

Witając obecnego z Małżonką Prezydenta Wałęsę Adam Kinaszewski dziękował za pomoc w realizacji Komisji Krajowej i Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego, Bankowi PeKaO SA oraz PLL LOT. Nie od rzeczy jednak wspomnieć, że mecenatu udzieliły także i Gdańsk, i Gdynia, i Sopot.
Producenci dokumentu: AK Television Prod., TVP 2 oraz Video Studio Gdańsk zapowiedzieli jego emisję telewizyjną na 1 maja. Film będzie miał także swój pokaz w Watykanie.

Nie będę w tym momencie zajmował się oceną walorów merytorycznych i artystycznych obrazu. Zgadzając się z głosem Pana Lecha Wałęsy powiem jednak, że cieszę się, iż film powstał i... czekam na dwa kolejne takie. Będzie wtedy szansa na pełniejszy historycznie wizerunek najciekawszego okresu powojennej Polski.



LECH WAŁĘSA z Gdańska

Pan Przewodniczący RMG Bogdan Oleszek

Moje niedawne spotkanie z Panem Adamem Kinaszewskim zaowocowało pomysłem przedstawienia Panstwu kolejnego sposobu promowania Gdańska w świadomości mieszkańców, turystów, jak i potencjalnych inwestorów (załączam scenariusz). Propozycja dotyczy specjalnego filmu, którego bohaterem byłby Gdańsk... Lecha Wałęsy.
2003-09-17ODPOWIEDŹ: Z informacji uzyskanych w BRG, jest to rzeczywiście jedynie... wstęp do budowy nowego obiektu. Rozpatrując wniosek prywatnego inwestora, Wydział Urbanistyki i Architektury UM Gdańsk wyraził zgodę (WUA-I-7331/1167/02/JWK235) na postawienie tam "budynku o funkcji hotelowo-gastronomicznej na 46 miejsc noclegowych i 60 miejsc koncumpcyjnych oraz pomieszczeniach rekreacyjnych, mieszkaniu związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, mającego dojazd i niezbędne urządzenia budowlane".
Budowa jest zgodna z m.p.z.p. zatwierdzonym uchwałą RMG 25.02.1999.

Tzw. KARTA TERENU dopuszcza intensywność zabudowy max 0,25, maksymalną wysokość do kalenicy - 10 m dla obiektów usługowych i mieszkalnych, max 4,5 m do kalenicy stacji transformatorowej i max 7 m do kalenicy towarzyszącej zabudowy gospodarczej.

Podzielam niepokój ludzi obserwujących postęp robót budowlanych i budowy w Starej Oliwie. Przyznać jednak muszę, że dzielnica ma bardzo ubogą infrastrukturę gastronomii i rekreacji. Każdy zatem nowy obiekt tego typu sprzyjać będzie jej rozwojowi. Miejmy więc nadzieję, że architektów projektujących ten pensjonat cechowała ponadprzeciętna wrażliwość. Oraz, że... sam inwestor docenia walory uzyskanej lokalizacji.


Inwestycja w DOLINIE RADOŚCI

Z dyżuru w Domu Bramnym

W przepięknym wejściu w panoramę Doliny Radości w Oliwie, u zbiegu ulic Kościerskiej i Spacerowej, pojawiły się maszyny budowlane. Tabliczka informacyjna na płocie okalającym plac budowy... mówi niewiele: "przełożenie fragmentu kolektora sieci kanalizacji sanitarnej".
2003-09-10ODPOWIEDŹ: Jak wyjaśniłem w WOŚ UM Gdańsk, o zezwolenie na wycięcie drzew wystąpił Zarząd SM "VII DWÓR" pismem z 17.06.br. m.in. z powodu: zaciemnienia mieszkań, zagrożenia placu zabaw lub uschnięcia.

30 czerwca br. WOŚ wyraził zgodę na usunięcie:
- 1 świerka i 1 wierzby przy ul. Gryglewskiego 4;
- 1 wierzby, 1 czeremchy i 3 akacji przy ul. Gryglewskiego 8;
- 1 świerka przy ul. Gryglewskiego 10;
- 1 jesionu przy ul. Chełmońskiego 11;
- 1 sosny przy sklepie spożywczym naul. Michałowskiego;
- 3 brzóz przy ul. Michałowskiego 35

zalecając usunięcie drzew do 31 sierpnia br., a jedynie w przypadku występowania w koronach drzew ptasich gniazd - przeprowadzenie wycinki po wylęgu ptaków, tj. w okresie jesienno-zimowym.
O tej akcji SM "VII Dwór" winna wcześniej powiadomić mieszkańców.


Wycinka drzew

Z dyżuru VII Dwór

W rejonie ulic Chełmońskiego, Norblina, Gryglewskiego, Siemiradzkiego zbiera się podpisy osób optujących za wycinką okolicznych drzew, uruchamiając akcję niszczenia zieleni - niepokoją się, mieszkający także w tym rejonie, zwolennicy zachowania zielonych płuc.
2003-07-02Z grupą ludzi zainteresowanych rozwojem Gdańska i zmniejszeniem negatywnych skutków transformacji gospodarczo-ustrojowej zamierzam przedstawić Panu Prezydentowi i władzom województwa pakiet propozycji mogących wesprzeć działania urzedów w walce z bezrobociem.

Szczególnie zależy mi na danych dotyczących obszaru, nad którym sprawować mam opiekę wykonując mandat radnego. Mam jednak przekonanie, że realizacja naszego programu - traktująca Okręg Nr 6 pilotażowo - pozwoli wykorzystać doświadczenia dla całego miasta.

ODPOWIEDŹ: 15.07.2003 od Wiceprezydenta Gdańska Pani Anny Fotygi

(...) wnioskowana przez Pana Radnego czynność obwarowana jest rygorystycznymi przepisami prawnymi:
1. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (...) przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne, jeżeli jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego(...).
2. Program informatyczny użytkowany obecnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku został zaprojektowany do analizowania zjawisk związanych z bezrobociem na poziomie gminy. Nie ma zatem technicznych możliwości szybkiego, automatycznego uzyskania za jego pośrednictwem danych dotyczących dzielnic miasta lub okręgu wyborczego(...).
Niezależnie od powyższego, mając na uwadze zamiar Pana Radnego dotyczący przedstawienia propozycji mogących wesprzeć działania Miasta w ograniczaniu bezrobocia proponuję i zachęcam Pana Radnego do omówienia zagadnienia z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, który wyraził gotowość współpracy. Każda inicjatywa służąca łagodzeniu bezrobocia w Gdańsku jest bardzo cenna, postaramy się, w dopuszczalnych prawem ramach, spełnić postulaty Pana Radnego.



BEZROBOTNI z Oliwy, Osowej, Żabianki, Wejhera, Tysiąclecia, Jelitkowa, Małego Przymorza, VII Dworu

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o - wykorzystując narzędzia dostępne Panu Prezydentowi i Radzie Miasta - przygotowanie i udostępnienie mi aktualnej listy adresowej zarejestrowanych bezrobotnych mieszkańców dzielnic należących do Okręgu Wyborczego Nr 6 w Gdańsku, wraz z szerszą analizą na temat problemu bezrobotnych w naszym mieście.
2003-06-24Sprawę tę rozpatrywała Komisja Rozwoju Przestrzennego dwukrotnie. Mimo wątpliwości radnych, projekt uchwały został przegłosowany w KRP i stanął na Sesji RM 24 kwietnia br. Z wnioskiem o cofnięcie go na KRP wystąpił wówczas sam Przewodniczący KRP.
27 maja br. (dwa dni przed kolejną Sesją RM), wątpliwości części radnych z KRP - mimo obecności wiceprezydenta Pana Wiesława Bielawskiego, a nawet przez Jego wyjaśnienia (czy też raczej... brak wyjaśnień) - zostały pogłębione. Wniosek został jednak przegłosowany, podobnie jak i Uchwała 29 maja.

Porażający i przerażający jest niekiedy automatyzm działania Rady Miasta.

Jest w tej sprawie zbyt wiele niedomówień, by przejść nad nią do porządku. Skarżący pracę Biura Rozwoju Gdańska oraz decyzje Rady i Urzędu Miasta Gdańska mają przychylne opinie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego ("... wszystkie decyzje (...) zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa..."). Być może rzeczywiście ma tu miejsce działanie oparte na innych niż prawo zasadach. Z całą pewnością natomiast, pośpiech - niezrozumiały w procedowaniu tej Uchwały RM - może sprzyjać niegospodarności i nieposzanowaniu interesu społecznego oraz zaprzeczać zasadom samorządności.

ODPOWIEDŹ: 26.06.2003 od Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

Odpowiedź zawiera swoiste kalendarium faktów wirtualnych (to chyba najlepiej wartościujące ją słowo) i jedną opinię ewidentnie fałszywą: pkt 3"... ustalono zgodność z planem istniejącego zakładu przeróbki drewna (tartaku)".

Z całą pewnością do ostatniej kontrowersyjnej uchwały KRP i RM obowiązywał na tym terenie plan wykluczający taką inwestycję.

Jakby na ironię, w dniu ostatniej Sesji RM, właściciel tartaku sam dostarczył radnym kilka dokumentów, które ten fałsz potwierdzają. Rada miała głosować uchwałę uchylającą poprzednio podjętą sporną uchwałę, bo:"Komisja Rozwoju Przestrzennego nie została poinformowana o przewidywanej nowelizacji Ustawy - Prawo Budowlane, tym samym (...) opiniowała projekt ww. uchwały w oparciu o niepełną wiedzę...". Nie doszło do głosowania, bo wnioskującej o nie KRP przeszkodziło 18 radnych RM.

Regulaminowo sprawa ma wrócić na sesji sierpniowej, tylko... po co. Wygląda na to, że RM nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków mających oczyścić atmosferę. Wszystko zatem w rękach Wojewody Gdańskiego.

Jak się okazało chwilę później, z... systemem trudno walczyć. Ewidentny brak doświadczenia po mojej stronie - i prawdopodobnie także po części innych radnych - pozwolił na zadziałanie... mechanizmu doskonałego.
Najpierw uśpiono moją czujność informacją o wsztrzymaniu publikacji trefnej Uchwały RM w Dzienniku Urzędowym (co wsztrzymać miało także jej wejście w życie).
Na następnej Sesji RM nie została wprowadzona jej reasumpcja - ze względów... formalnych (podobno było to bez znaczenia, bo cała sprawa miała wrócić na porządek obrad Sesji kolejnej).
I została wprowadzona, ale dwa dni wcześniej kwestionowana Uchwała... została opublikowana w DzU, a zatem uprawomocniona (reasumpcja spadła zatem z porządku obrad - tartak zalegalizowano - czy NSA ten fakt zakwestionuje ? Wątpię. Całe życie trzeba się uczyć.



TARTAK - wątpliwa... Uchwała

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Uprzejmie proszę o sprawdzenie i wyjaśnienie zgodności z prawem przygotowania i procedowania Uchwały "miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Goplańskiej i Obwodowej Trójmiasta w Kokoszkach w mieście Gdańsku", a także poprawności rozpatrzenia protestów dotyczących tego planu.

Proszę o przedstawienie treści Interpelacji - wraz z wnioskami Pana Prezydenta - na najbliższej Sesji Rady Miasta.
2003-06-23Zarząd SM "Osiedle Młodych"
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15.12.2000 roku (DzU nr 4 poz.27, nr 57 poz.601 i nr 154 poz. 1802) obliguje SM do zawarcia takich umów z zainteresowanymi członkami. Także Ustawa z 21.08.1997 z nowelami (Dzu nr 46,poz.543 z 2000 r.) przekazuje odpowiednie kompetencje Zarządom SM. Co zatem - z Państwa punktu widzenia - stoi na przeszkodzie, by spełnić wniosek złożony 24.09.2001 ?

ODPOWIEDŹ: brak


Uwłaszczenie... sklepu

Z dyżuru w Galeonie...

Sprawa uwłaszczenia pawilonu sklepowego przy ul. Gospody 1c. Jego inwestor złożył w SM "Osiedle Młodych" stosowny wniosek niemal dwa lata temu - do dzisiaj nie może uzyskać akceptacji Zarządu.
2003-06-23Tryb i terminy skladania formularzy dość nowatorskiego w Gdańsku programu WPI z całą pewnością obarczone były ryzykiem formułowania wniosków niedopracowanych lub w ogóle prowadziły do pominięcia istotnych dla miasta realizacji. Niemniej - oddały istotę i potrzebę nazwania oraz uporządkowania perspektyw inwestycyjnych Gdańska. Odnosząc się zatem z całą powagą do znaczenia przedsięwzięcia - widzę potrzebę bieżącego informowania Mieszkańców Gdańska - i naszych Wyborców - o losach najbardziej dla Nich ważkich inicjatyw.

ODPOWIEDŹ: 08.07.2003 od Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

"... informuję, że na podstawie wszystkich wniosków otrzymanych przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta Gdańska, zostały opracowane kompletne wnioski inwestycyjne.

Na podstawie wniosków złożonych przez Pana, zostały przygotowane następujące wnioski kandydujące o umieszczenie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta Gdańska na lata 2004 - 2008:

WIiR/25/2003/WIiR I/1M - Budowa ul. Nowy Świat w Osowie;
WGK/36/2003/Radny/1 - Remont kapitalny ul. Kaprów w Oliwie;
WGK/350/2003/Radny/1 - Budowa ul. Głogowskiej w Oliwie;
WGK/351/2003/Radny/1M1 - Budowa kładki pieszo-rowerowej nad Obwodnicą Trójmiejską w Osowej;
WEiS/185/2003/Radny/1 - Centrum Sportu i Rekreacji Starej Oliwy;
WEiS/175/2003/WEiS II/1 - Budowa zespołu rekreacyjno-sportowego w rejonie Wzgórz Oliwskich u zbiegu ulic Michałowskiego i Rodakowskiego;
WEiS/126/2003/ZKPiG 26/1 - Zakupy inwestycyjne dla ZKPiG Nr 26; zakup ławek i krzeseł do 14 sal dydaktycznych + stołów gastronomicznych + patelni elektrycznej;
WEiS/127/2003/ZKPiG 26/1 - Budowa Sali Gimnastycznej ZKPiG Nr 26, modernizacja boisk wraz z ogrodzeniem szkoły;
WEiS/86/2003/SP44/1 - winda dla osób niepełnosprawnych;
WEiS/87/2003/SP44/1 - zakupy inwestycyjne (meble do pracowni językowej, konsola).

W chwili obecnej trwają prace nad szczegółową ocena wszystkich wniosków inwestycyjnych. Przygotowany plan inwestycyjny na lata 2004 - 2008 zostanie przedłożony poszczególnym komisjom Rady Miasta do akceptacji i Radzie Miasta do uchwalenia."

ODPOWIEDŹ: 24.11.2003 od Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Krzysztofa Mincewicza

(...)Z przykrością informuję, że ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta, złożone przez Pana wnioski (Centrum sportu i rekreacji Starej Oliwy oraz Osiedlowy i śródmiejski, całoroczny, zespół rekreacji sportowej wykorzystujący naturalne i istniejące walory Wzgórz Oliwskich) nie zostały uwzględnione w WPI na lata 2004-2008.
Jednocześnie pragnę poinformować, że zgłoszone wnioski umieszczone zostały w komputerowej bazie wniosków i będą ponownie analizowane w trakcie prac nad kolejną edycją WPI na lata 2005-2009.

ODPOWIEDŹ: 19.11.2003 od Z-cy Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Antoniego Szczyta

Uprzejmie informuję, że złożone przez Pana wnioski dotyczące:
- budowy kładki pieszo-rowerowej nad Obwodnicą Trójmiejską oraz
- budowy ulicy Nowy Świat
zostały uwzględnione w WPI na lata 2004-2008. Przewidywany termin realizacji w/w kładki w latach 2004-2005, a bydowy ul.Nowy Swiat - w latach 2005-2007.

Jednocześnie informuję, że pozostałe zgłoszone przez Pana wnioski dotyczące:
- rewitalizacji ul.Kaprów oraz
- modernizacji ul.Głogowskiej umieszczone zostały w komputerowej bazie wniosków i będą ponownie analizowane w trakcie prac nad kolejną edycją WPI na lata 2005-2009.

20.11.2003
Szanowni Panowie Dyrektorzy
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku
Romuald Nietupski oraz Mieczysław Kotłowski
do wiadomości: Pan Bogdan Oleszek - Przewodniczący Rady Miasta Gdańska


Nawiązując do mojej Interpelacji, a także późniejszej korespondencji, chciałbym złożyć Panom serdeczne podziękowania - tak w imieniu mieszkańców ul.Głogowskiej w Oliwie, jak i własnym - za wyjątkowo rzetelne potraktowanie Ich sprawy.

Problem remontu / budowy ul. Głogowskiej nabrzmiewał od lat - w związku jednak z podjętą przy tej ulicy budową osiedla mieszkaniowego INPRO "Dworki Oliwskie" przyspieszył... bicie serc sąsiadów tej inwestycji. Jestem przekonany, iż jedynie Panów interwencji i umiejętnościom negocjacyjnym zawdzięczamy zażegnanie narastającego konfliktu. Przyspieszenie wykonania prac związanych z infrastrukturą podziemną ulicy, a także kilka spotkań z moimi wyborcami pozwala Im z ufnością oczekiwać zamknięcia problemu w przyszłym roku.
Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami - zobowiązany Janusz Kasprowicz

Czytaj też: REFLEKSJE - 2003.03.07 WPI... oraz AKTUALNOŚCI - 2003.11.06 WPI i... Żeromski


Losy WPI

Uprzejmie proszę o wydanie mi wstępnej informacji o losach wniosków WPI, a szczególnie:

- złożonych przeze mnie 6 wniosków:

1. Osiedlowy i śródmiejski zespół rekreacyjny ul. Michałowskiego;
2. Budowa ul. Głogowskiej w Oliwie;
3. Centrum sportu i rekreacji Starej Oliwy;
4. Rewitalizacja ul. Kaprów w Oliwie;
5. Budowa opaski pieszo-rowerowej w Osowej;
6. Budowa ul. Nowy Świat w Osowej;

- zaopiniowanych przeze mnie 14 wniosków ZKPiG Nr 26 w Gdańsku;

- zaopiniowanych przeze mnie 9 wniosków Szkoły Podstawowej Nr 44 na Przymorzu.
2003-06-04Zarząd SM "Osiedle Młodych"

Przestrzeń powstała w wyniku takiego - jakie zastałem na miejscu - usytuowania urządzeń placu zabaw dla dzieci małych, wykorzystywana jest przez dzieci starsze. Być może... warto tam dokonać pewnych zmian w urządzeniu terenu, by uniemożliwić młodzieży granie w piłkę. Opodal znajduje się boisko szkolne, na które "piłkarze" mogliby się przenieść bez szkody dla siebie.

ODPOWIEDŹ: brak


Dzikie boisko

Z dyżuru w Galeonie...

Niektórzy -zapewne głównie starsi wiekiem - mieszkańcy bloków przy ulicy Gospody 9 i 11 skarżą się na dużą uciążliwość "dzikiego" boiska, powstałego między tymi budynkami.
2003-06-04Jak w swym piśmie (5000/01 sprawa R-466) zapewnia SM Osiedle Młodych:(...) wycinka możliwa jest tylko według harmonogramu zatwierdzonego przez Wydział Ochrony Środowiska UM(...).

Każdy zielony listek -uważam- szczególnie w słynnych pustynnych osiedlach wielkiej płyty winno się szanować. Wydaje się, że wystarczy tu zwykła inspekcja na miejscu przedstawicieli gospodarza tego terenu.

Zarząd SM "Osiedle Młodych"
Z informacji, które uzyskałem wynika, że nie chodzi tu o wycinkę, a jedynie podcięcie niektórych gałęzi - co nie wymaga uzgadniania z urzędem Konserwatora Przyrody. Wystarczą bowiem w tym przypadku jedynie zabiegi pielęgnacyjne.

ODPOWIEDŹ: brak


Drzewa w oknach

Z dyżuru w Galeonie...

Część lokatorów bloku przy ul. Gospody 11A doprasza się przystrzyżenia gałęzi drzew zbytnio zacieniających ich mieszkania.
2003-05-12W bezpośrednim sąsiedztwie POD im. Subisława, swój "poligon" ulokowała kilka lat temu firma "Szkolenie psów HAU WARD". Dowożący swoich pupilów do szkoły dewastują samochodami trawnik wzdłuż jezdni ul. Pomorskiej - to pierwszy problem - prosty... Drugi jest bardziej złożony: szczekające wiele godzin dziennie psy szkolone obronnie nie dają szans na wypoczynek działkowiczom.

Skontaktowałem się z Właścicielką "Szkoły" zastrzegając - i powtarzam to jeszcze raz - że sam należę do "psich miłośników". Nie musi Pani szukać... obrony u innych radnych, bo nie zamierzam... atakować inicjatywy szkolenia psów, co do której jestem przekonany od wielu lat. Sam jednak, długi czas będąc aktywnym członkiem Związku Kynologicznego, widywałem przypadki wypaczania idei: "pies przyjacielem człowieka, którego odwrotnie szanować trzeba".

Myślę, że nasze umówione spotkanie na szkoleniu -odpowiadam w ten sposób także zainteresowanemu- na pewno idei tej nie zaszkodzi, a jedynie jej przestrzeganie w życiu uzasadni.

fragment pisma do Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku - z 6 października 2003
... Poza nieznośnym hałasem... mieszkańcy skarżą się na nagminne zastawianie samochodami chodnika, trawnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Pomorskiej. W obu sprawach kontaktowałem się (w lipcu br.) z właścicielką szkoły HAU-WARD. Rozumiem, że pierwszy zarzut potraktować trzeba z większą wyrozumiałością. O tyle jednak kłopot z samochodami właścicieli psów nie wydaje się być dyskusyjny. Od wiaduktu obowiązuje bowiem zakaz zatrzymywania się, dotyczący także chodnika, a tym bardziej trawnika i drogi dla rowerów.

Ponieważ kilkakrotne próby porozumienia w tej sprawie z właścicielką psiej szkoły nie przyniosły spodziewanego rezultatu (wielokrotnie sam stwierdzałem wykroczenia przeciw przepisom ruchu drogowego, bezpieczeństwu i zasadzie tolerancji wzajemnej) - nie widzę innego sposobu spełnienia uzasadnionych żądań mieszkańców Żabianki jak poproszenie Pana o interwencję Straży Miejskiej.

ODPOWIEDŹ: 06.11.2003 - od Z-cy Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku Pani mgr Krystyny Mollin
(...) uprzejmie informuję, iż funkcjonariusze SM w Gdańsku o różnych porach dnia wielokrotnie dokonali kontroli przedmiotowego rejonu, w wyniku czego podjęto interwencje: zakończone pouczeniami (5 osób), nałożeniem mandatu karnego (1 osoba) oraz wystawiono 3 zawiadomienia mandatowe o popełnionym wykroczeniu - natomiast w dniu 23.10.2003 przeprowadzono rozmowę z instruktorem w/w ośrodka, panią A.K., która zobowiązała się pouczyć przyjeżdżających do jej ośrodka kierowców, aby zwrócili szczególną uwagę na obowiązujące w pobliżu ośrodka oznakowanie.
Nadmieniam również, że przedmiotowy teren będzie nadal kontrolowany przez funkcjonariuszy SM, a wobec ujawnionych sprawców wykroczeń stosowane będą sankcje karne zgodnie z prawem.

W imieniu zainteresowanych i własnym - dziękuję Straży Miejskiej za pomoc.



Tresura... Działkowicza

może Straż Miejska...

Na mój dyżur w "Galeonie" przyszedł Mieszkaniec Żabianki, mający działkę rekreacyjną w rejonie ulic Subisława i Pomorskiej. Przyszedł po pomoc osobiście, bo... wcześniej nie uzyskał wsparcia od żadnej z 9 miejskich instytucji, uprawnionych do tego, które o interwencję prosił pisemnie.
2003-05-03Obserwując rozwój terenów przy wybudowanych w morze deptakach Zaspy, Sopotu czy Orłowa mogę sobie jedynie czynić wyrzuty, że sam nie pomyślałem o tym na tyle wcześnie, by wprowadzić tę ideę do zadysponowanego przez Pana Prezydenta Pawła Adamowicza Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.
Jestem jednak przekonany, że i sam Pan Prezydent przyklaśnie zamysłowi. I niebawem stanie się on realny.

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza /Interpelacja 23.06.2003/

Proszę o informację: czy ktokolwiek złożył wniosek dotyczący budowy mola w Jelitkowie - jeśli tak - proszę o wstępną opinię dotyczącą takiej inwestycji. Gdyby podobnego wniosku zabrakło - prosze o wskazanie możliwości uzupełnienia WPI o tę pozycję.

ODPOWIEDŹ: 08.07.2003 od Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

"... informuję, że został przygotowany wniosek nr WPGiIE/1/2003/RAiRG/1 dotyczacy budowy mola w Jelitkowie.
W chwili obecnej trwają prace nad szczegółową oceną wszystkich wniosków inwestycyjnych..."


MOLO w Jelitkowie

Prawdopodobnie jako jeden z kilku radnych otrzymałem od Mieszkańca Przymorza list z propozycją przywrócenia Oliwie Jelitkowskiego pirsu spacerowego.
2003-04-03Wspomniana budowla, w stanie skrajnej ruiny, od lat stanowi zagrożenie dla okolicznych mieszkańców (szczególnie dzieci zlokalizowanej w bezposrednim sąsiedztwie szkoły ZKPiG Nr 26). Stopniowo opuszczana przez lokatorów, stała się po prostu meliną. Jej likwidacja - zdaniem Urzędu Miasta Gdańsk - była dotąd niemozliwa z powodu braku mieszkań zastępczych, potrzebnych do przesiedlenia zajmujących barak ludzi.
Obecnie - barak nie ma już żadnych uprawnionych lokatorów i jest to jedyny od dawna moment - zanim wprowadzą się kolejni.
Barak stoi w 3/4 na terenie działki ZKPiG Nr 26 i częściowo na terenie należącym do miasta. Konieczne jest zwrócenie tej powierzchni dzieciom po obu stronach: oddanie im części obszaru na zajęcia sportowe i zbudowanie niezbędnego chodnika, umożliwiającego bezpieczne dojście do szkoły.
Jestem przekonany, że wysłane przez Pana Prezydenta na miejsce ekipy potwierdzą zasadność tak mojej interpelacji, jak i potrzeby szybkiego działania.

ODPOWIEDŹ: - 18.04.2003 od wiceprezydenta m. Gdańska Szczepana Lewny - W pełni podzielam Pana opinię, iż przedmiotowy budynek - przeznaczony od wielu lat do wykwaterowania i rozbiórki - winien zostać jak najszybciej rozebrany, a teren uporządkowany. Rozbiórka stała się możliwa wraz z wymeldowaniem się w dniu 20.08.2002 ostatniego lokatora zamieszkującego budynek. Mimo opróżnienia budynku, jego zarządca - Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, z uwagi na ograniczone środki finansowe i konieczność wykonania bardzo pilnych zadań remontowych, nie przewidział w planie remontów na 2003 rok wykonania rozbiórki.
Jednakże, w związku z zagrożeniami wynikającymi z pozostawienia budynku bez stałego dozoru (w tym możliwości zamieszkania w nim "dzikich lokatorów") WGK uznał za konieczne dokonanie rozbiórki najszybciej jak to jest możliwe(...). Przewiduję, że realizacja rozbiórki bedzie możliwa w III kwartale br.(...) Ustalenie szczegółowego zakresu robót [pozostałych: wykonanie chodnika, ogrodzenia i uporządkowania terenu] ich kosztów oraz harmonogramu będzie możliwe po rozbiórce budynku(...).

W trakcie Sesji RM, 24.04.br., uzyskałem także od prezydenta Szczepana Lewny ustną obietnicę wydania polecenia natychmiastowego odcięcia od baraku wszystkich mediów.

Pan Prezydent Szczepan Lewna słowa dotrzymał - barak został całkowicie rozebrany w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego, budulec wywieziony, a teren wstępnie uporządkowany. W imieniu dzieci ZKPiG nr 26, ich Rodziców i własnym - dziękuję.



VII DWÓR 1

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

Uprzejmie proszę o zbadanie możliwości formalnych, technicznych i finansowych jak najszybszego wyburzenia drewnianego baraku przy ul. VII Dwór 1 w Oliwie oraz przeprowadzenie tej operacji przy użyciu służb miejskich.
2003-03-24Chcę pilotować inicjatywę, której założenia wymagają zawarcia stosownych porozumień z właścicielami gruntów. Mam przekonanie, że warto dołożyć wszelkich starań, by ożywić i udostępnić najbardziej atrakcyjne tereny Starej Oliwy turystom, a także stałym mieszkańcom Gdańska dać warunki odpowiedniego poziomu wypoczynku w tej dzielnicy.

ODPOWIEDŹ: - 08.04.2003 od wiceprezydenta m. Gdańska Wiesława Bielawskiego - informacja i wyrys.


Jarmark Cysterski

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie struktury własnościowej gruntów zamkniętych ulicami: Grunwaldzka, Opacka i Rybińskiego w Oliwie - ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Parku Oliwskiego i rejonu ul. Cystersów - i udostępnienie mi wraz z opisem.
2003-03-24Od wielu lat mieszkańcy Osiedla VII Dwór szukają możliwości uporządkowania terenu bezpośrednio przylegającego do ich podwórek, a zaniedbanego. Pozostało tam sporo śladów świadczących o tym, że dawniej można było urządzić miejsce zabaw dziecięcych, uprawiania sportów zimowych, trasy zjazdowe: marciarskie i rowerowe - z czasem zapomniano jednak o ich konserwacji. Wyrażając wolę sąsiadów - chciałbym znaleźć środki i sposób wykorzystania naturalnych walorów środowiska. Jestem jednak przekonany, że obowiązujące obecnie przepisy wymagają uprzednio przeprowadzenia szeregu procedur formalnych.

ODPOWIEDŹ; - 08.04.2003 od wiceprezydenta m. Gdańska Wiesława Bielawskiego - informacja i wyrys.

Chętnie nawiążę w tej sprawie kontakt z przedsiębiorczym Sąsiadem, zainteresowanym oryginalną inwestycją sportowo-rekreacyjną o... perspektywach rentowności.


VII DWÓR

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie struktury własnościowej gruntów u zbiegu ulic: Michałowskiego, Rodakowskiego i Orłowskiego w Oliwie z zaznaczeniem granic terenów gminy Gdańsk i Lasów Państwowych - i udostępnienie mi wraz z opisem.
2003-03-24SKS "Olimpia" skierowało do mnie prośbę o pomoc w usankcjonowaniu prawa użytkowania bazy sportowej (wybudowanej społecznie), od kilku lat wykorzystywanej na cele rekreacji sportowej na mocy porozumień ustnych (pismo w tej sprawie z dnia 25.01.2003 wysłano już do Pana Prezydenta Pawła Adamowicza). Jak się wydaje, rozwiązanie uzgodnione i zaproponowane wspólnie przez zainteresowane strony - stowarzyszenie i właściciel gruntu - może być rozwiązaniem stosunkowo prostym i jedynym.

ODPOWIEDŹ:-08.04.2003 od wiceprezydenta m. Gdańska Wiesława Bielawskiego - (...)Prowadzona przez Klub działalność zasługuje na całkowitą aprobatę i jest w pełni popierana przez Miasto. Klub Sportowy "Olimpia Osowa" wykazuje się częstymi inicjatywami mającymi na celu upowszechnianie sportu wśród mieszkańców nie tylko własnej dzielnicy.
Położenie boiska sportowego na działkach stanowiących własność Państwa Redmann niewątpliwie utrudnia prowadzenie działalności. Z propozycją zamiany działek i ewentualną sugestią działek zamiennych winni wystąpić jednak sami właściciele. Z dotychczas przedłożonej korespondencji nie wynika, aby Państwo Redmann byli skłonni do zamiany gruntów.
Jednocześnie informuję, iż m.p.z.p. dzielnicy urbanistycznej Osowa (...) obowiązujący do końca 2003 r. funkcję sportu przewiduje tylko na działce nr 38/28, natomiast na działkach 28/29 i 28/30 funkcje usług (rzemiosło, hurt i inne)(...) w toku sporządzania jest opracowanie "nowego" m.p.z.p.


SKS "OLIMPIA OSOWA"

Do Pana Prezydenta Pawła Adamowicza.

Proszę o zbadanie i opinię na temat możliwości zaoferowania przez gminę Gdańsk gruntów zamiennych (równorzędnych wartościowo) za działki 38/28, 38/29 i 38/30 w Osowej, będące prywatną własnością pp.Redman - by w/w działki przyznać w użytkowanie Stowarzyszeniu KS "Olimpia" Osowa.
2003-01-27Już z krótkiej (bo ledwo miesięcznej) praktyki pracy w Radzie Miasta widzę, że bez mozliwości wglądu w tok prac poszczególnych komisji RM nie jestem w stanie wystarczająco rzetelnie przygotować się do głosowania uchwał na sesji Rady Miasta. Mam przekonanie, że problem ten nie wynika jedynie z faktu, iż w RM nie mam (jako radny niezależny) własnego Klubu - a ma charakter szerszy. Także bowiem Koleżanki i Koledzy Radni - których Kluby mają swoją reprezentację we wszystkich komisjach - musieli dopytywać się o istotne szczegóły dopiero w trakcie... głosowania. Chciałbym zatem, byśmy wszyscy mieli przekonanie właściwego i merytorycznego wykonywania mandatu radnego.

ODPOWIEDŹ: - wydana dyspozycja przekazywania wszystkim radnym planów pracy wszystkich komisji RM.


Mandat radnego

Na ręce Przewodniczącego RM Bogdana Oleszka

Uprzejmie proszę o przyjęcie wniosku formalnego o stosowanie w codziennej praktyce biur obsługujących Radę Miasta zasady pisemnego informowania wszystkich radnych o porządkach obrad poszczególnych komisji.
2003-01-27Skład w/w Komisji został przegłosowany w trakcie Sesji RM 23 stycznia br. Listę radnych tworzacych Komisję podano do wiadomości dopiero w trakcie Sesji (druk nr 88 nie zawierał nazwisk). Samo głosowanie przebiegało w tempie, które nie przewidywało dyskusji - nie zdołałem wnieść zatem stosownego zapytania i złożyć tego wniosku przed głosowaniem. Nie znalazłem się w składzie Komisji, choć są tam delegaci wszystkich ugrupowań, których przedstawiciele tworzą RM w tej kadencji. Chce wierzyć, iż stało się tak jedynie dlatego, że KSiŁP opiniowała projekt uchwały zanim złożyłem ślubowanie i mogłem zacząć wykonywanie mandatu radnego.

ODPOWIEDŹ: - brak

Życie samo dopisało... brakujący ciąg dalszy... Jesienią, na wniosek PO, Rada Miasta Gdańska przegłosowała wyłączenie z prac tej Komisji Radnego Ryszarda Olszewskiego. Natychmiast, jeszcze w trakcie Sesji, przypomniałem o swoim... oczekującym jakiejkolwiek reakcji RMG wniosku. Zareagował Klub PiS, proponując moją osobę na wakujące miejsce po czym, wycofał się z... poparcia. Mam o to żal do Kolegów z PiS głównie dlatego, że - choć wszyscy radni wiedzieli ... o co idzie gra - oficjalnie nie usłyszałem żadnego argumentu. Póki PiS jest w koalicji z PO, a ja chcę rzetelnie wykonywac mandat radnego nie bacząc na tzw. interesy partyjne... poparcia nie mógł mi udzielić. Bo tak się złożyło, że sprzeciwiałem się wielu projektom uchwał PO...

Powiem tak: dla mnie ... koalicja... opozycja - to hasła wirtualne wobec obowiązków samorządowca. Ale - przyznaję - w rzeczywistości "niewirtualnej" podejście to raczej niepopularne...

Ostatecznie sprawa została zamknięta na Sesji 30 grudnia, kiedy do mojej kandydatury (zgłoszonej przez Radnego Eugeniusza Głogowskiego) PO (w osobie Wiesława Kamińskiego) zgłosiła kontrkandydaturę Kol. Radnej Marii Małkowskiej (przed głosowaniem sprzedaży GPEC - LPR, teraz... niezależna). Przegrałem głosowanie 16 : 11.

Dla mnie wynik był znany przed... ogłoszeniem, a głosowanie charakter wyłącznie poznawczo-sportowe. Warto było nie wycofywać się z niego.



Komisja Dyscyplinarna

Na ręce Przewodniczącego RM Bogdana Oleszka.

Uprzejmie proszę o przyjęcie do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Samorządu i Ładu Publicznego oraz przegłosowanie na najbliższej Sesji RM mojego wniosku o przyjęcie w skład Komisji Dyscyplinarnej II instancji orzekającej w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej mianowanych pracowników samorządowych.
2003-01-24Doroczna impreza, otwierająca - w pobliżu Zespołu Katedralnego - sezon letni, ma stanowić bazę programu ożywienia Starej Oliwy. W zależności od zgromadzonych i uzyskanych środków, Festiwal ma być kilkudniowym wydarzeniem, które budować będą imprezy kulturalne i handlowe o charakterze regionalnym i nadbałtyckim.

Festiwal ma być efektem zintegrowanego wysiłku i szerokiego udziału przedstawicieli lokalnych władz, ośrodków kultury, duchowieństwa i społeczników.

ODPOWIEDŹ: - brak


Festiwal Cysterski

Na ręce Tadeusza Gleinerta, przewodniczącego Komisji Kultury RM Gdańsk złożyłem wstępny scenariusz inicjatywy oliwskiej (opracowany autorsko przez Joannę Małachowską i Waldemara Banasika) pod roboczym hasłem "Jarmark / Festiwal Cysterski".