OKBB Radny Wizytówka Aktualności Interpelacje Galeria Refleksje Zaproszenia Kontakt
2006-10-25Uzasadnienie

Obowiązujący na tym terenie plan szczegółowy przez blisko 40 lat zakładał wyburzenia w/w budynków, przeznaczając teren pod budowę węzła komunikacyjnego Oliwa. Zniesienie tej rezerwy nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego otworzyło przed mieszkańcami istotne perspektywy. Także aktualnie obowiązujący mpzp zakłada zachowanie istniejącej kubatury, a zatem zwalnia możliwość wykupów.

Na kolejny wniosek, złożony w 2004 roku, mieszkańcy budynku przy ul. Grunwaldzkiej 504 otrzymali odmowę (WS-VI-7224/L/1432/04/PE) uzasadnianą przez Kierownika Referatu Sprzedaży Lokali Rolanda Dudziuka Uchwałą RMG Nr XXII/650/04, zgodnie z którą Gmina mogła dokonać sprzedaży pod warunkiem zadeklarowania takiego zamiaru przez 100 % najemców. Obecnie, wobec zmienionych Uchwałami RMG zasad (dopuszczających sprzedaż przy zadeklarowaniu wykupu 70 % powierzchni nieruchomości i spełnieniu tego warunku przez w/w najemców) ten sam Kierownik Referatu Sprzedaży odrzuca wniosek, tłumacząc nagle decyzję koniecznością wydzielenia wspólnej działki dla dwóch budynków: Grunwaldzka 504 i 502, co powoduje zwiększenie do 21 liczby lokali mieszkalnych i znaczne utrudnienie negocjacji.

Pytanie, którego nie sposób nie zadać: kiedy w/w Kierownik Referatu sprzedaży skonstatuje, że budynek o którym mowa – ma jeszcze jedną wspólną ścianę z posesją o numerze 500 ? I postanowi także ten budynek dołączyć do wspólnoty...

Oceniając sytuację na miejscu nie znalazłem jednak istotnych powodów uniemożliwiających wydzielenie tam trzech niezależnych wspólnot. Tą uwagą chcę uprzedzić powstający już być może w Referacie Sprzedaży wniosek, mający uzasadniać odmowę następnego wniosku, który złożą najemcy.

Bardzo licząc na głęboką analizę i przychylne podejście do próśb mieszkańców w/w budynków w Oliwie – proszę o rozważenie różnych opcji. Tym bardziej, że takie podejście zgodne jest z wypracowanymi w tej kadencji Rady Miasta kierunkami polityki mieszkaniowej.

Odpowiedź: z dnia 10 listopada 2006 od Z-cy Prezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

W odpowiedzi na wystąpienie w sprawie możliwości wykupu mieszkań położonych w budynkach przy ul. Grunwaldzkiej 500 oraz 502 i 504 uprzejmie informuję, że wnioski złożone przez najemców lokali przedmiotowych nieruchomości nie mogą zostać pozytywnie rozpatrzone.

Odmowa sprzedaży nastąpiła na podstawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Gdańska na lata 2004 – 2008 zawartego w Uchwale Rady Miasta Gdańska Nr XLIII/1534/05 z dnia 27 października 2005 r. zmieniającej Uchwałę RMG Nr XXII/650/04 z dnia 25 marca 2004 r., gdyż złożone wnioski o nabycie lokali nie spełniły warunku uzyskania 70 % udziału w ogólnej powierzchni lokali mieszkalnych w nieruchomościach podlegających zbyciu (w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 500 jest to wskaźnik 38 % udziału, w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 502 i 504 – 48 % udziału w ogólnej powierzchni lokali mieszkalnych).

Nie można się również przychylić do Pana wniosku o sprzedaż lokali przy ul. Grunwaldzkiej 502 i 504 traktując te budynki jako odrębe nieruchomości.

Nieruchomości położone przy ul. Grunwaldzkiej 500 oraz 502 i 504 znajdują sie w strefie 043-31 – „Strefa mieszkana usługowo – mieszkaniowa” zgodnie z obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Oliwa Centrum” zatwierdzonym Uchwałą Nr XVI/475 RMG z dnia 04 grudnia 2003 r. (Dz.Urz. Woj. Pom. Nr 159 z dnia 12 grudnia 2003 r. poz. 3164).
Zgodnie z ustaleniami planu, zachowaniu podlegają istniejące podziały parcelacyjne (w pierzejach ulic Kaprów i Grunwaldzkiej) stanowiące jeden z chronionych elementów układu urbanistycznego Starej Oliwy wpisanego do rejestru zabytków decyzją nr 730/14.09.76 r. Usytuowanie budynków nr 502 i 504 przy Al. Grunwaldzkiej sprawia, że racjonalne nowe wydzielenie odrębnych działek dla każdego z nich nie jest możliwe. Budynki przy ul. Grunwaldzkiej 502 i 504 powinny stanowić jedną nieruchomość łącznie z zapleczem podwórzowym. Natomiast budynek przy ul. Grunwaldzkiej 500 będzie odrębną nieruchomością podlegającą sprzedaży. Nie jest przewidziane połączenie jej z sąsiednimi budynkami przy ul. Grunwaldzkiej 502 i 504.

Wobec powyższego sprzedaż mieszkań w przedmiotowych budynkach będzie możliwa, gdy gotowość nabycia zajmowanego lokalu zgłoszą najemcy, których powierzchnie mieszkań obejmą 70 % udziału w ogólnej powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych.

Ode mnie tylko trzy pytania...

Po czterech latach czytania podobnych wyjaśnień - nic mnie już nie dziwi. Im więcej słów - tym mniej argumentów. Współczuję jednak zainteresowanym Mieszkańcom, bo Oni zrozumieją jeszcze mniej.

Dlaczego jeden z budynków "będzie wydzielony", a dwóch pozostałych "nie można wydzielić" ? - nie wiadomo...

Dlaczego budynki trzymane przez 50 lat planem "do wyburzenia" nagle "są chronione wraz z istniejącymi podziałami parcelacyjnymi" ? - także nie wiadomo...

Dlaczego w jednym planie oliwskim można znieść (ze szkodą zresztą dla Oliwy) podziały, a w tym przypadku nie ? - tym bardziej nie wiadomo...

Pozostaje zaufać mądrości nowych radnych i ewentualnie sądowi.




Wykupy mieszkań komunalnych
Grunwaldzka 504, 502, 500 w Oliwie

Urząd poza prawem ?

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

Bardzo proszę o wyjaśnienie i poinformowanie mnie o możliwościach wykupu mieszkań komunalnych w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 504, 502 i 500 w Oliwie. Wnioski w tej sprawie zamieszkujący je składali wielokrotnie, poczynając od lat 70-tych.
2006-10-06Uzasadnienie

Celowo użyłem słowa „naprawa” zamiast remont. Wykonująca prace firma TRAKT de facto właśnie naprawia chodniki i uzupełnia jego brakujące fragmenty. Nie jest to zatem – sądzę – zadanie drogie. Ten rejon – ze względu na szczególne walory zachowanej i odrestaurowanej architektury oraz ciszę – jest, obok okolic Parku Oliwskiego, bardzo atrakcyjnym miejscem rodzinnych spacerów. Brak chodników przenosi – co często obserwuję – ruch pieszy na jezdnie. Byłoby wielce zasadne tę sytuację wreszcie uzdrowić.

Odpowiedź: z dnia 17.10.2006 od Z-cy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

W odpowiedzi na Pana Interpelację w sprawie udzielenia informacji nt. zakresu rzeczowego i harmonogramu realizacyjnego aktualnie prowadzonych prac drogowych na ulicy Grottgera związanych z naprawą chodników informuję co następuje:

Rozpoczęte w miesiącu wrześniu br. ww. prace drogowe na ulicy Grottgera z uwagi na zakres koniecznych prac (łączna długość chodników wymagających naprawy, bądź wykonania nowych wynosi 1.500 mb), zostały podzielone na etapy realizacyjne w kolejnych latach budżetowych. W 2006 roku w ramach środków przeznaczonych na utrzymanie dróg planowana jest naprawa chodnika na ulicy Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ul. Derdowskiego do skrzyżowania z ul. Kasprowicza oraz budową nowego chodnika na odcinku od skrzyżowania z ul. Tetmajera do skrzyżowania z ul. Kasprowicza. Pozostałe odcinki chodników na ulicy Grottgera planowane są do naprawy bądź budowy w latach budżetowych 2007/2008.

Odnosząc się do podnoszonego problemu poprawy stanu technicznego ulic łączących ulicę Grottgera z ulicą Polanki (ul. Kasprowicza, ul. Orkana, ul. Noakowskiego, ul. Tetmajera, ul. Zacisze i inne) informuję, że staraniem Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku dokonywane jest rozpoznanie uwarunkowań realizacyjnych remontu tych ulic szczególnie w zakresie planu zamierzeń inwestycyjnych gestorów uzbrojenia podziemnego, jak też stanu technicznego istniejącego uzbrojenia podziemnego. Rozpoznanie to stanowić będzie podstawę do określenia kwalifikacji poszczególnych zadań do zadań wielobranżowych – inwestycyjnych – realizacja w oparciu o procedury określone Wieloletnim Planem Inwestycyjnym, bądź jednobranżowych – drogowych – realizacja w ramach utrzymania dróg. W przypadku zadań, które można zrealizować tylko w procesie inwestycyjnym zobowiązałem Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku do wystąpienia ze stosownym wnioskiem do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego w jego kolejnej edycji. W przypadku zadań jednobranżowych, zadania te zostaną umieszczone w projekcie zamierzeń remontowych na kolejne lata budżetowe.

... zamiast komentarza - opinia Mieszkańca...


Dziękuję za Interpelację i informacje o stanie naprawy chodników. Osobiście cieszy mnie, iż po wielu, wielu latach będzie przed domem normalny chodnik i skończą się problemy z błotem wnoszonym do domu.

Natomiast martwi mnie odpowiedź dotycząca ulic poprzecznych, a w szczególności Kasprowicza, bo jestem silnie związany z tą ulicą, i żal mi jej mieszkańców (a w szczególności mojego Ojca), że muszą mieć nadal błotny chodnik.

Czytajac odpowiedź na Pana Interpelację we fragmencie obejmującym sprawę ulic poprzecznych zwróciłem uwagą na szczególny rodzaj urzędniczego bełkotu, który ma za zadanie bardzo "mądrze" i niezrozumiale odpowiedzieć na proste pytanie. Taki bełkot można według mnie przetłumaczyć na stwierdzenie - nie damy pieniędzy bo nie, a mieszkańców mamy tam gdzie ich mamy i już.

Mam nadzieję, że uda się wrócić do tego tematu.

Będę miał jeszcze pytanie co do stanu nawierzchni na ul. Grottgera, ale najpierw zrobię jej kilka zdjęć.





Grottgera, Orkana, Kasprowicza, Tetmajera...


Ciche... dziury pod stopami

Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

W ulicy Grottgera rozpoczęły się prace „naprawkowe” chodników. Proszę o informację na temat ich zakresu i harmonogramu.

Bardzo proszę także o sprawdzenie, czy planowane jest ułożenie chodnika na odcinku ok. 150 metrów (na wysokości posesji 21-24) miedzy ulicami Kasprowicza i Tetmajera oraz podobnie krótkich odcinków na przecznicach łączących ulice Polanki, Grottgera i Wita Stwosza.
2006-10-06Uzasadnienie

Lokalna prasa dość obficie informowała o „wymiennych wyjazdach młodzieży do Niemiec” – których nie było, jak i „fikcyjnych remontach Pałacu”. Wiadomo, że problemem zajęła się gdańska Prokuratura i Wydział do Walki z Korupcją KW Policji. Nie przypominam sobie natomiast, by Pan Prezydent podzielił się wiedzą na ten temat z Radą Miasta. Jestem przekonany, iż w sytuacji niedostatku środków na działalność oświatowo-wychowawczą każdy przypadek złego gospodarowania w jednostkach miejskich winien być wyjaśniony rzetelnie i do końca.

Odpowiedź: z dnia 20.10.2006 od Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

W odpowiedzi na Interpelację(...) w sprawie wyników kontroli przeprowadzonej przez Biuro Kontroli UM w Pałacu Młodzieży w Gdańsku w m-cach marzec - kwiecień 2006 r. uprzejmie informuję:

  • 1. Miejska Komenda Policji w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości wymiany międzynarodowej dzieci i młodzieży organizowanej przez naszą placówkę. Do dnia dzisiejszego nie postawiono nikomu żadnych zarzutów, śledztwo nie zostało zakończone i nie znamy jego wyników.
  • 2. W załączeniu przekazuję pismo dot. wyników kontroli przekazane przez Biuro Kontroli UM w Gdańsku. Wydział Edukacji UM wystąpił do dyrektora Pałacu Młodzieży i zobowiązał do polecenia pracownikom odpowiedzialnym za nadzór nad remontami wyegzekwowania stwierdzonych niedoborów oraz realizacji wszystkich zaleceń pokontrolnych.
  • 3. Po przejściu na emeryturę Pani Ewy Wilczek - Majorkowskiej przeprowadziliśmy konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Młodzieży w Gdańsku, konkurs nie został rozstrzygnięty. Od maja 2006r. funkcję dyrektora placówki pełni Pani Beata Kwaśniewska, wcześniejszy z-pca dyrektora Pałacu Młodzieży. Wydział Edukacji złożył już zlecenie na ogłoszenie nowego konkursu, który powinien sie rozstrzygnąć do końca listopada 2006r.

    załącznik: BK.I./0913/12/2006 z dnia 16.05.2006r. do Pani Reginy Białousów po. Dyrektor Wydziału Edukacji UM w Gdańsku

    W wyniku kontroli finansowo-gospodarczej przeprowadzonej przez pracowników iura Kontroli w Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej, Gdańsk, ul. Ogarna 56 stwierdzono nieprawidłowości sczegółowo omówione w protokóle kontroli polegające na:

  • - nie uregulowanie zarządzeniem wewnętrznym sposobu gospodarki majątkiem rzeczowym oraz odpowiedzialności za powierzone w użytkowanie pracownikom składniki majątkowe;
  • - zlecanie usług stolarskich i remontowych bez sporządzania planu robót i szacunkowej kalkulacji kosztów;
  • - nie zawieranie w formie pisemnej umów na roboty budowlane, usługi i dostawy zgodnie z wymogami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 18 maja 1964r. z późniejszymi zmianami);
  • - dokonanie zapłaty kwoty 1.808,30 zł. na podstawie faktury VAT Nr 23/12/04 wystawionej przez firmę "POL-BAU" za wykonanie remontu pomieszczenia, bez rzetelnego sprawdzenia wykonania usługi;
  • - braku nadzoru pracowników Pałacu odpowiedzialnych za przeprowadzone roboty remontowe w jednostce, co przyczyniło się do powstania straty w kwocie 2.227,98 zł.

    W związku z powyższym proszę o podjęcie działań w celu wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości.

    Sprawozdanie o podjętych działaniach należy przesłać do Biura Kontroli w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.

    Prezydent Miasta Gdańska
    Paweł Adamowicz

    tak sprawy zostawić nie umiem...

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza - 25.10.2006

    Dziękuję za odpowiedź (WE-0718/00571/6/LM/2006 z 20 bm.) na moją Interpelację z 06 października br. Jest ona jednak tak lakoniczna, że nie może dać satysfakcji starającemu się wyjaśnić bardzo poważne zarzuty postawione publicznie byłemu kierownictwo Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Proszę zatem o Pańską pełną opinię na temat sytuacji zaistniałej w miejskiej jednostce budżetowej oraz wyciągnięte przez Pana Prezydenta wnioski i podjęte kroki.

    Fikcyjność „wymiennych wyjazdów młodzieży do Niemiec, jak i pobytu niemieckich grup w Gdańsku” oraz płacenie „rodzinnym” firmom byłej dyrektor Pałacu Młodzieży za „niezrealizowane remonty Pałacu” – w wyniku podjętego przez policję i Prokuraturę Rejonową w Gdańsku dochodzenia – stwierdzono na wstępie ponad wszelką wątpliwość.

    Ze zgromadzonych w toku śledztwa dokumentów wynika także, iż zwyczajne oszustwa finansowe – z podstawami działań korupcyjnych – dokumentują naganny proceder już od 1999/2000 roku. Świadczy to wprost o całkowitym braku nadzoru UM nad podległą placówką. Trudno się zgodzić zatem, by akceptowanie przez Pana Prezydenta „nagłego” (rok przed planowym) przejścia... na emeryturę byłej dyrektor mogło być właściwe.

    Wobec licznych zakwestionowanych faktur, kwoty wykazane w piśmie pokontrolnym – które Pan Prezydent był łaskaw dołączyć do swojej odpowiedzi – wyraźnie bagatelizują problem.

    W konkluzji moich wątpliwości – stwierdzenie, że „śledztwo nie zostało zakończone i nie znamy jego wyników” – nie wyczerpuje moich i społecznych oczekiwań uzyskania od Pana Prezydenta jednoznacznego stwierdzenia: co Pan robi, by jak najszybciej poznać całą prawdę ?

    Odpowiedź z dnia 13 listopada 2006 od Z-cy Prezydenta Gdańska Pani Katarzyny Hall


    W odpowiedzi na Interpelacje z dnia 25.10.2006 oraz w uzupełnieniu poprzedniej informacji w sprawie wyników kontroli przeprowadzonej przez Biuro Kontroli UM w Pałacu Młodzieży w Gdańsku w m-cach marzec – kwiecień 2006 r. uprzejmie informuję:

    1. Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest w stałym kontakcie z Porozumieniem Polsko – Niemieckim Oddział Poczdam; Fundacja ta zakwestionowała pięć wyjazdów młodzieży niemieckiej do Polski, które odbyły się niezgodnie z podpisaną umową. W związku z tym Fundacja wystąpiła o zwrot kwoty 58 tysięcy złotych. Pośrednikiem w wymianach grup młodzieży była AWO - Brema, którego przedstawiciele poczuwając się do współodpowiedzialności zadeklarowali spłatę części zakwestionowanej kwoty. Była dyrektor Pałacu Młodzieży Pani Ewa Wilczek Majorkowska została poinformowana, że Miasto Gdańsk po uregulowaniu długu obciąży ją poniesionymi kosztami.

    2. Powstałe niedobory, o których mowa w protokóle pokontrolnym zostały wyegzekwowane przez obecnego dyrektora placówki i wpłacone na konto Pałacu Młodzieży (1 094,33 zł w lipcu 2006 r., pozostałe 1 133,65 zostanie wyegzekwowane w najbliższych dniach). Natomiast jak wynika z pisma Biura Kontroli w gestii dyrektora jest wskazanie osób odpowiedzialnych za nadzór nad prowadzonymi pracami remontowymi oraz wyciągnięcia wobec nich konsekwencji służbowych.

    3. Prezydent Miasta Gdańska nie mógł zgodnie z obowiązującymi przepisami odmówić zgody na przejście Pani Ewy Wilczek Majorkowskiej na emeryturę do której nabyła praw.

    W związku z tym, iż Prezydent Miasta Gdańska do dnia dzisiejszego nie został poinformowany o wynikach toczącego się postępowania, poleciłam Wydziałowi Edukacji zwrócić się do organów Miejskiej Komendy Policji z prośbą o przekazanie informacji na temat prowadzonego śledztwa. Po uzyskaniu informacji niezwłocznie przekażemy ją do Pana wiadomości.




  • W gdańskim Pałacu Młodzieży


    Fikcja, blaga, korupcja ?

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Przenosząc społeczne zainteresowanie nieprawidłowościami funkcjonowania gdańskiego Pałacu Młodzieży proszę o szersze wyjaśnienie ich istoty oraz zasadności krytyki pracy Pani Ewy Wilczek – Majorkowskiej, kierującej do niedawna tą instytucją. Proszę zatem o informację na temat wyników kontroli przeprowadzonej przez Urząd, wniosków i podjętych decyzji – także co do osoby kierującej Pałacem Młodzieży obecnie.
    2006-09-28Od lat znam zaangażowanie Pani Małgorzaty Polczyk – prezesa SET w rozmaite przedsięwzięcia artystyczne, kształtujące i rozwijające gdańską młodzież. Jestem przekonany, że ta wystawa przyniesie korzyść obustronną : i dzieciom, i dorosłym odwiedzającym w czasie jej trwania budynek Rady.




    Studio Ekspresji Twórczej


    Fotografia w Radzie Miasta

    Do Sekretarza Miasta Gdańska Pani Danuty Janczarek

    Transmitując prośbę Stowarzyszenia Studio Ekspresji Twórczej o umożliwienie zorganizowania w gmachu Rady Miasta młodzieżowej i dziecięcej wystawy prac fotograficznych i plastycznych, będącej plonem pleneru na Węgrzech – bardzo liczę na przychylność Miasta.
    2006-07-19Zainteresowano mnie tą sprawą pod koniec 2004 roku. Po przestudiowaniu mnóstwa dokumentów i zasięgnięciu opinii w różnych środowiskach, 9 lutego 2005 skierowałem do Pana Prezydenta Interpelację wnoszącą o podjęcie jak najszybszych decyzji administracyjnych. Prosiłem wówczas o otoczenie opieką rodzin zamieszkujących sprzedane (wraz z nimi) zabytkowe budynki. Prosiłem także o zatroszczenie się wartościowym gdańskim zabytkiem, który – jak się wydawało – z naruszeniem prawa przeszedł w ręce nieodpowiedzialnej spółki z o.o.

    Zarzucając brak wykonania przez Spółkę z o.o. „Aleksandra” podstawowych założeń zawartych w Akcie Notarialnym kupna (tzn. zapewnienia zamiennych mieszkań lokatorom oraz przeprowadzenia w ciągu 4 lat remontu zabudowań i założenia parkowego) – już wówczas sugerowałem konieczność wycofania się przez Miasto z niekorzystnej umowy sprzedaży. Długą odpowiedź, przygotowaną przez Zastępcę Prezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego, kończyła Jego konkluzja: „... mam nadzieję, że przedstawione szczegółowe wyjaśnienia w pełni potwierdzą słuszność przeprowadzonego w 1998 roku przetargu i wykażą – wbrew Pańskim (czyli moim – JK) stwierdzeniom – należytą dbałość ze strony właściciela nieruchomości o losy tego cennego obiektu, jak również o jego mieszkańców”.

    Do dzisiaj... nie wykazały – wręcz przeciwnie. Przez kolejne półtora roku, poza spektakularnymi działaniami Spółki na rzecz pozyskania sympatii pomorskich władz, obiekty popadają w coraz głębszą ruinę. Przed tygodniem zawaleniu uległ fragment więźby dachowej i ściany, bo nie ruszono tam palcem, by zadbać o zabytek. W sądach nęka się natomiast zamieszkujące oficynę rodziny, by je po prostu eksmitować na bruk. Poważna firma – wcześniej Spółka z o.o. „Aleksandra”, teraz już „Europejska Fundacja Ochrony Zabytków w Gdańsku”, jako nowy gestor zabytku (z tą samą osobą Pani Prezes Spółki w roli Pani Prezes Fundacji) – wykorzystuje w sądzie dla tego celu wątpliwej jakości dowody roszczeń finansowych w stosunku do coraz bardziej zgnębionych ludzi.

    Obserwując bieg wypadków, mam – Panie Prezydencie – coraz większe przekonanie, że nie myliłem się dwa lata temu prosząc Pana o reakcję. Sprawa ta może mieć podwójne dno. Będę zdziwiony, jeśli i teraz nie wyciągnie Pan stosownych konsekwencji wobec swych pracowników (zaangażowanych w sprawę), jak i nie zajmie się mieniem gminy i jej mieszkańcami.


    Odpowiedź: z dnia 04.08.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie unieważnienia przetargu dotyczącego sprzedaży zabytkowej nieruchomości dworsko - parkowej "Studzienka", położonej w Gdańsku przy ulicy Traugutta 94/94A, uprzejmie informuję, że w związku z przekazaniem całości dokumentacji dotyczącej przeprowadzonego przetargu do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku - Wrzeszczu w dniu 10 lipca bieżącego roku, nie mogę w chwili obecnej ustosunkować się do wniesionych w Pańskiej interpelacji uwag i zastrzeżeń.

    Jednocześnie informuję, że niezwłocznie po otrzymaniu wspomnianych akt, sprawa zostanie przekazana do Zespołu Radców Prawnych przy Biurze Prezydenta Miasta Gdańska, w celu przeanalizowania, czy występują przesłanki prawne do ewentualnego unieważnienia przeprowadzonego przetargu.

    O zajętym stanowisku w przedmiotowej sprawie zostanie Pan powiadomiony odrębnym pismem.

    W oczekiwaniu na owe "stanowisko" w oczywistej przecież - wobec złamania zasadniczej klauzuli zawartej w akcie sprzedaży nieruchomości - dodam jedynie: jestem niezmiernie rad, że po dwóch latach mojego molestowania Panów Prezydentów Gdańska, nasza... cierpliwość cudownie wyczerpała się w tym samym czasie.
    Oby podobnie zbiegły się nasze - radnego i Prezydentów - wysiłki o porządek w Mieście Gdańsku także w przypadku drugiej transakcji, o której zbadanie poprosiłem Wydział do walki z Korupcją KW Policji - przekazania Spólce z o.o. "Spójnia" terenów dawnego Klubu Sportowego "Spójnia".


    Oczekiwana odpowiedź, podpisana przez Z-cę Prezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego, ma datę 20.10.2006

    W związku ze zwrotem przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Północ całości dokumentacji dotyczącej zabytkowej nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Traugutta 94 – 94A, niniejszym pragnę ustosunkować się do podniesionej w Pańskiej Interpelacji prośby o rozważenie unieważnienia przeprowadzonego w dniu 30 czerwca 1998 r. przetargu na sprzedaż wyżej wymienionej nieruchomości oraz odnieść się do pozostałych zarzutów skierowanych pod adresem podległych mi pracowników prowadzących przedmiotową sprawę.

    Na początku chciałbym z całą mocą podkreślić, że wskazana wyżej nieruchomość została sprzedana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa tj. ustawą o gospodarce nieruchomościami i obowiązującym wówczas rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie określania szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność Gminy.

    Zgodnie z w/w rozporządzeniem, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zastrzeżeń odnośnie przeprowadzonego przetargu, istniała wówczas możliwość zaskarżenia do Zarządu Gminy czynności przetargowych w terminie siedmiu dni od daty ogłoszenia wyniku przetargu. W omawianym przypadku w ustawowym terminie nie wpłynęła jednak żadna skarga na przeprowadzony przetarg, w związku z czym uznano, że został on przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa i nie zaszły żadne przesłanki do ewentualnego wstrzymania lub unieważnienia przetargu.

    Zatem Pańska prośba „o podjęcie czynności prawnych likwidujących akt notarialny kupna przedmiotowej nieruchomości” jest, w świetle prawidłowości przeprowadzania przetargu – bezzasadna.

    Dodatkowo wyjaśniam, że zgodnie z przepisem art. 58 § 1 kodeksu cywilnego czynność prawna jest nieważna, w przypadku gdy jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu jej obejście.

    W omawianym przypadku nie zachodzą żadne przesłanki, które dawałyby podstawę do uznania przeprowadzonych czynności prawnych za sprzeczne z ustawą.

    Jednocześnie pragnę Panu przypomnieć, że w sprawie zgłaszanych przez Pana zastrzeżeń i uwag do przeprowadzonego przetargu, udzielona została Panu odpowiedź na Interpelację z dnia 9.02.2005r. , która w sposób wydawałoby się wyczerpujący naświetlała wszystkie aspekty przedmiotowej sprawy, dlatego też nie znajduję w obecnej chwili powodów do spełnienia Pana prośby o ponowne przeanalizowanie dokumentacji przetargowej.

    Również Pańska insynuacja o rzekomej nieprawidłowości w postępowaniu podległych mi, a Pańskim zdanie, zaangażowanych w sprawę pracowników, jest pozbawiona jakichkolwiek racji, a wręcz jest swoistym pomówieniem nie znajdującym merytorycznego potwierdzenia.

    Nie rozumiem również przyczyn dla których wnosi Pan o zbadanie merytorycznej i prawnej wartości pisma nr WS-I-7224/133/EU/06 z dnia 28.04.2006r. Moim zdaniem cytowane wyżej pismo świadczy o trosce jaką władze miasta przykładają do wywiązania się właścicielki nieruchomości z nałożonego obowiązku odtworzenia zabytkowego dworku i przypomina o konieczności zapewnienia lokali zamiennych dla rodzin zamieszkujących w budynku oficyny.

    Na zakończenie informuję Pana, że przedstawiane dotychczasowe stanowisko Miasta potwierdzające słuszność i wiarygodność przeprowadzonego w dniu 30 czerwca 1998r. przetargu, znalazło pełne odzwierciedlenie w wydanym przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk – Wrzeszcz Postanowieniu z dnia 09.08.2006r. o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków w dniu 30.06.1998r. przez pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku podczas przetargu na zakup nieruchomości „Studzienka”, poprzez sprzedaż w/wymienionej nieruchomości po znacznie zaniżonej cenie i działanie tym na szkodę interesu publicznego.

    W uzasadnieniu do przedmiotowego Postanowienia podkreślono między innymi, że przeprowadzone postępowanie wyjaśniające nie wykazało nieprawidłowości w trakcie przetargu na zakup nieruchomości zabytkowej „Studzienka”. Zaznaczono również, że wyczerpane zostały wszystkie elementy procedury, poczynając od podania informacji o przetargu do publicznej wiadomości, a kończąc na zawarciu aktu notarialnego, z nałożeniem na nabywcę zobowiązań wobec najemców prawnie zajmujących nieruchomość oraz wobec samej nieruchomości.

    W tej sytuacji jeszcze raz podkreślam, że wbrew Pańskim oczekiwaniom nie znajduję podstaw do wycofania się przez Miasto z „niekorzystnej umowy sprzedaży”, ani nie podzielam Pańskiej opinii „o zbyciu tej wartościowej nieruchomości z naruszeniem prawa w ręce nieodpowiedzialnej spółki”, a tym bardziej nie widzę podstaw do „wyciągania stosownych konsekwencji wobec pracowników”.

    Odpowiedź bardzo typowa. Na razie tylko ją cytuję - wkrótce do niej się odniosę.





    Do zbadania z Wydz.do walki z Korupcją KW Policji

    8 lat pobłażania wystarczy

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Proszę o jak najszybsze rozważenie unieważnienia przetargu ustnego nieograniczonego, przeprowadzonego w UM Gdańsk 30.06.1998 roku, a dotyczącego nieruchomości zabudowanej ( obiekt wpisany do Rejestru Zabytków) i niezabudowanej (położonej na działce Nr 332 o powierzchni 6477 mkw) przy ul. Traugutta 94 – 94A.

    Tym samym proszę także o podjęcie czynności prawnych, likwidujących Akt Notarialny kupna tych nieruchomości (Rep. A Nr 7405/1998 z dnia 03.12.1998 r.).

    Proszę również Pana Prezydenta o przeanalizowanie dokumentów dotyczących sprawy, mającej już swoją co najmniej 8-letnią historię, oraz zaopiniowanie prawidłowości postępowania podległych Panu, a zaangażowanych w nią pracowników. Liczę szczególnie na Pana ocenę merytorycznej i prawnej wartości pisma WS-I-7224/133/EU/06 z 28 kwietnia 2006 roku, firmowanego przez Zastępcę Prezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego.
    2006-07-18Uzasadnienie

    Zbigniew Gach – ur. 1952 w Gdańsku – publicysta, reporter, pisarz, scenarzysta telewizyjnych programów satyrycznych. Z wykształcenia polonista – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor setek artykułów prasowych, publikowanych m.in. na łamach: Tygodnika Społecznego „CZAS”, miesięcznika „Pomerania”, „Tygodnika Gdańskiego”, „Dziennika Bałtyckiego” i miesięcznika „30 Dni”. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – tzw. Polskiego Pulitzera z 2002 r. Autor trzech książek reporterskich: „Jeden z Wiela” (1991), „Antybohater” (1991) i „Leszek Balcerowicz: wytrwać” (1993). Wydał także książkowy zbiór hagiograficzny „Poczet kanonizowanych świętych polskich” (1997) oraz był współautorem książek: „Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984) – Nagroda „Solidarności” za najlepszą książkę polskiego autora zamieszkałego w kraju, wydana w obiegu niezależnym w roku 1984 – albumów: „Gdynia” (1994), „Dawny Sopot” (1998) i „Był sobie Gdańsk 1945” (1998). Od roku pracuje nad wywiadem – rzeką o jednym z pionierów powojennego rybołówstwa dalekomorskiego w Polsce – Leonie Skelniku. Przygotowywany obecnie do druku w gdańskiej Firmie Dystrybucyjno – Wydawniczej „L&L” zbiór humoresek „Kwaśna bomboniera” powstawał przez sześć lat; będzie to ksiązkowy debiut Zbigniewa Gacha. Wyróżniony Medalem „25 – lecia Solidarności”.

    Już taki uproszczony życiorys z opisem dorobku literackiego prowokuje do zadania pytania: czemu dotąd Zbigniew Gach nie uzyskał wsparcia miasta, w którym się urodził, żyje i pracuje ? Prawdopodobnie i teraz nie prosiłbym o nie, gdyby nie fakt, że – znając Zbyszka Gacha od ponad 30 lat – nigdy dotąd nie widziałem Go tak osamotnionego. Uciążliwa choroba zmusiła Go do przejścia na rentę, ale przecież pełno w Nim jeszcze planów i zamierzeń literackich. Potrzebuje obecnie pomocy i zasługuje na nią. Przyznanie Mu jak największego stypendium właśnie w Gdańsku, właśnie przez Prezydenta Gdańska jest po prostu naszym długiem za wcześniejsze życie Zbyszka i dodaniem Mu sił do dalszej pracy twórczej.

    Odpowiedź: z dnia 31 lipca 2006 od Dyrektora Biura Prezydenta Gdańska Pana Andrzeja Trojanowskiego

    Biuro Prezydenta Miasta Referat Kultury informuje, że Miasto nie przyznaje Prezydenckiego Stypendium Literackiego. Osoby, zamieszkujące w Gdańsku, mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów kulturalnych, składając wniosek na Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. W załączeniu przekazujemy formularz wraz z regulaminem przyznawania. Wypełniony wniosek należy złożyć w terminie do 30 września 2006 roku na stanowisku 14 w Sali Obsługi Mieszkańców ul. Nowe Ogrody 8/12 lub przesłać pocztą. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 323-65-14.

    Dziękuję za pouczenie. Zbyt szanuję Pana Dyrektora Trojanowskiego, bym zaniedbał wskazaną procedurę. Złożę - w sprawie Zbyszka Gacha - wniosek na pewno przed terminem. Na szczęście moja kadencja kończy się nieco później - będę zatem miał sposobność prześledzenia wniosku losów.


    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Odwołując się do złożonego wcześniej wniosku (IN/117/07/2006 z dnia 17.07.br. - którego kopię załączam) oraz uzyskanej odpowiedzi Biura Pana Prezydenta (BPM-I-0717-1981-LP-2006), proszę o uwzględnienie tych treści, jako uzupełniającej rekomendacji do przedstawionego przez Zbigniewa Gacha wniosku o przyznanie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

    Dla poparcia swoich – członka Komisji Kultury RMG oraz Komisji Rozstrzygającej Konkurs Literacki Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – refleksji o celowości wsparcia gdańskiego literata, przedstawiam także rekomendację Pawła Huelle.

    Zbigniew Gach – Autor, cieszący się już uznaniem krytyków za serię książek utrwalających biografie ważnych postaci polskiego życia politycznego, imał się także innych rodzajów twórczości dziennikarskiej oraz reporterskiej. I tak np. zbiór hagiograficzny „Poczet kanonizowanych świętych polskich” dał Mu opinię niezwykle precyzyjnego i dociekliwego dokumentalisty sfer, w które historycy rzadko mają odwagę wkraczać. Teraz proponuje Czytelnikowi równie trudny gatunek, jakim jest humoreska. „Kwaśna bomboniera”, będąca sumą wnikliwych obserwacji ludzkich przywar, jest także próbą zmierzenia się Zbyszka Gacha z kanonem literatury. Osadzenie zdarzeń w Gdańsku da naszej społeczności moc osobistych i wartościowych odniesień.
    Paweł Huelle - Gdańsk, 28.09.2006


    Obaj mamy przekonanie, że opieka nad wartościowymi przedsięwzięciami kulturalnymi zwraca się Miastu, a nasze opinie utwierdzą Pana Prezydenta w zasadności udzielenia pomocy właśnie Zbigniewowi Gachowi.




    Stypendium Literackie Prezydenta Gdańska

    Zbigniew Gach

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Serdecznie proszę o jak najszybsze rozpatrzenie i akceptację wniosku o przyznanie Prezydenckiego Stypendium Literackiego dla Gdańszczanina – Zbigniewa Gacha.
    2006-07-17Zgłębiłem szereg dokumentów, ekspertyz i opinii upoważniających do postawienia tezy, iż nadzór Miasta nad funkcjonowaniem w/w Wspólnoty w podanym okresie odbywał się ze szkodą tak dla interesu Gminy, jak i mieszkańców ul. Dmowskiego 6. Wydano w Urzędzie decyzje nieodpowiedzialne lub niezgodne z prawem. Obym się mylił i wyrok wydany w 2002 roku przez Naczelny Sąd Administracyjny – wyrok uznający prawa części proszących mnie o interwencję właścicieli mieszkań – był jedynym wyrokiem związanym z tym adresem.

    Kamienica znajduje się w jednej z najbardziej prestiżowych ulic Wrzeszcza – dzielnicy objętej w znacznej części ochroną konserwatorską. Logiczną konsekwencją jest zatem stawianie wyższej poprzeczki przed wszystkimi urzędnikami, którzy w jakimkolwiek stopniu mają wpływ na jej stan. Proszę zatem o przeanalizowanie – z właściwą sobie drobiazgowością – moich pytań oraz kwestii, których dotyczą.

    Odpowiedź: z dnia 04.08.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    ...którą cytuję w całości, dbając o wierne przetworzenie tekstu...


    Odpowiadając na Pana interpelację w sprawie wyrażenia opinii na temat właściwości i prawidłowości nadzoru Urzędu Miasta Gdańska nad funkcjonowaniem wspólnoty mieszkaniowej nieruchomości przy ul. Dmowskiego... uprzejmie wyjaśniam:

    Sprawy związane z zarządem nieruchomością wspólną reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zmianami).

    Ogół właścicieli tej nieruchomości tworzy tzw. dużą wspólnotę mieszkaniową, co rodzi obowiązek wyboru zarządu wspólnoty, który kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą, a poszczególnymi właścicielami lokali (art. 20 i 21 ustawy). Kwestie dotyczące wyboru zarządu należą do wspólnoty mieszkaniowej, a nie Gminy.

    Gmina Gdańsk jest jednym z członków wspólnoty mieszkaniowej, ma równe prawa z pozostałymi właścicielami lokali. W tej wspólnocie Gmina dysponuje aktualnie jedynie udziałem w wysokości 15,88 %.

    Gmina, jako jeden z członków tej Wspólnoty, nie jest władna do rozstrzygania konfliktów między właścicielami, ani sprawowania nadzoru nad funkcjonowaniem Wspólnoty. To Wspólnota w szczególności decyduje o wydatkach na remont i bieżącą konserwację, wydatkach na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzeniu członków zarządu lub zarządcy. Wspólnota podejmuje decyzje w formie uchwał.

    Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania (art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali). Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos (art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali).

    Wspólnota Mieszkaniowa nieruchomości przy ul Dmowskiego(...) działa przez zarząd, który obecnie składa się z trzech osób: Edyty G..., Marii K... oraz Teresy V.... Zarząd jest organem Wspólnoty Mieszkaniowej; w jej imieniu składa oświadczenia woli, zaciąga zobowiązania, występuje z roszczeniami przeciwko osobom trzecim i właścicielom lokali, reprezentuje wspólnotę w postępowaniu administracyjnym, itp. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie (art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali). Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej (art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali). W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli (art. 24 ustawy o własności lokali). W przypadku uznania, że zarząd Wspólnoty pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie (art. 26 ust. 1 ustawy o własności lokali).

    Z analizy dokumentów dotyczących tej nieruchomości wyłaniają się trzy problemy:

  • 1. sprawa prowadzenia działań przez zarząd wspólnoty i zarządcę zatrudnionego przez zarząd na podstawie zawartej umowy o zarządzanie,
  • 2. sprawy dot. stanu technicznergo budynku,
  • 3. sprawa wykonanych adaptacji przez właścicieli lokali wyodrębnionych, w tym jednej w obrębie nie wydzielonych części wspólnych nieruchomości (zakład zegarmistrzowski w piwnicy budynku) i drugiej, obejmującej adaptację lokalu mieszkalnego Nr 2 na parterze na lokal użytkowy.

    W oparciu o posiadany materiał można wysunąć następujące wnioski:

      1. jakość przygotowywanych uchwał wspólnoty mieszkaniowej powoduje niewystarczające dookreślenie intencji stron, co ma istotne znaczenie w przypadku wystąpienia sporów na tle realizacji uchwał. Za ten stan rzeczy odpowiada jednak zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

      Na przestrzeni lat 2002-2005 skład zarządu wspólnoty mieszkaniowej ulegał modyfikacjom. Widoczny konflikt wśród właścicieli powoduje utrudnienia przy wypracowaniu jednolitego stanowiska co do sposobu zarządzania nieruchomością wspólną.

      Z uwagi na zmiany składu zarządu wspólnoty widoczny jest brak konsekwentnego działania w zakresie realizacji zarządzania nieruchomością – opracowanie rzetelnego planu remontów z określeniem kosztów i harmonogramu ich realizacji (o co niejednokrotnie wnioskowali pełnomocnicy Gminy). Zarówno zarząd, jak również zarządca (firma A...) koncentrują działania na zadaniach doraźnych, nie podejmują natomiast działań, w oparciu o stosowne przepisy ustawy o własności lokali oraz stosowne pełnomocnictwo wspólnoty, mających na celu skierowanie na drogę sądową roszczeń wobec właścicieli naruszających porządek prawny.

      Dokumenty będące w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie stanowią wystarczającej podstawy do uznania (a w konsekwencji do wystąpienia przez Gminę jako członka Wspólnoty do sądu), że zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości przy ul. Dmowskiego... nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki.


      2. nadzór nad wykonaniem obowiązków określonych w prawomocnej decyzji organu nadzoru budowlanego, wydanej w związku z samowolnym wykonaniem robót budowlanych przez właścicieli lokalu Nr 2 w ramach jego przebudowy na lokal użytkowy, określają przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (tekst jednolity 2003 r. Dz.U. Nr 207 poz. 2016 z późniejszymi zmianami). W świetle przepisów tej ustawy na właściwym organie nadzoru budowlanego spoczywa obowiązek wyegzekwowania od strony zobowiązanej wykonania nałożonych przez ten organ obowiązków.


    Biorąc pod uwagę ogólne sformułowania zawarte w Pana interpelacji niestety nie jestem w stanie bardziej szczegółowo odnieść się w tak krótkim czasie do zgłoszonego problemu. Niemniej chciałbym zapewnić, iż w tej sprawie podjęte zostaną działania kontrolne w celu szczegółowego wyjaśnienia sprawy w oparciu o dokumenty będące w posiadaniu zarządu i zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.




  • Wspólnota - Dmowskiego 6

    Ze szkodą dla interesu Gminy

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Uprzejmie proszę o osobistą opinię Pana Prezydenta na temat właściwości i prawidłowości nadzoru Urzędu Miasta nad funkcjonowaniem Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Dmowskiego 6 w Gdańsku – Wrzeszczu.

    Proszę także o podanie opinii prawnej odnośnie podejmowanych (od początku roku 2000) decyzji Wydziału Skarbu, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków oraz indywidualnych decyzji Urzędników – a dotyczących w/w adresu.
    2006-07-17Dla uświadomienia nam skali problemu, tzn. czy Miasto nie jest aby w stanie pokryć kosztów remontu z bieżącej rezerwy – prosiłem o ich oszacowanie. Nie otrzymałem żadnej informacji. Nadal zatem nie wiemy, o czym mówimy i... co odsuwamy na kolejne lata.

    Pomiędzy złożeniem Interpelacji, a otrzymaniem na nią odpowiedzi – w dniu 17 maja – Przedszkole nawiedziła kontrola PPIS w Gdańsku. W protokole pokontrolnym wyraźnie wpisano zalecenia wykonania części prac do 31 sierpnia bieżącego roku. Wśród zaleceń wymienione zostały wszystkie sugerowane przeze mnie prace.

    Przedszkole ma pełne obłożenie, a zainteresowanie miejscami było znacznie większe. Nie wydaje się, by wolno było w tej sytuacji bagatelizować obowiązek utrzymania właściwego stanu jego pomieszczeń.

    Odpowiedź nie odnosi się także w najmniejszym nawet stopniu do mojej propozycji poszukania wsparcia w „EKOLANIE”. Szkoda, tym bardziej, że już zgłosili się do Przedszkola lokatorzy nowo zasiedlonej „Willi Polanka” – budynku, zlokalizowanego tuż przy naszej dziecięcej placówce.

    Odpowiedź: z dnia (?).08.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    (...) przekazuję szacunkowe koszty prac remontowych Przedszkola Nr 42 przy ul. Michałowskiego 28:

  • - modernizacja węzła kuchennego wraz z zapleczem (bez wymiany urządzeń i wyposażenia): 180.000,-
  • - wymiana stolarki okiennej: 90.000,-
  • - modernizacja sanitariatów: 60.000,-
  • - wymiana posadzek w 4-ech salach dydaktycznych: 80.000,-
      razem: 410.000,-

    Informuję również, że w/w zadanie zostanie ujęte w projekcie planu remontów Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska na rok 2007.

    Wiem z autopsji, że w polskich realiach można do PPIS występować wielokrotnie o przedłużenie terminu "usuwania braków". Tu jednak chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Marnujemy dwa miesiące bieżących wakacji na korespondencję, zamiast wykonać w tym czasie choć najbardziej niezbędne prace - np. za oszczędności po przetargach.
    Ani słowa o takiej możliwości, ani słowa o poszukiwaniu rezerw finansowych, ani słowa o próbie znalezienia wspólnego języka z developerem - krztyny kreatywności, tak pożądanej na Stanowisku.





  • Jeszcze o Przedszkolu Nr 42

    Nie kiedyś - ale zaraz

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    12 maja br. skierowałem do Pana Prezydenta Interpelację, prosząc w niej o jak najszybsze oszacowanie kosztów pilnego i docelowego remontu pomieszczeń Przedszkola nr 42 przy ul. Michałowskiego 28 w Oliwie. Z odpowiedzi, podpisanej przez Zastępcę Prezydenta Pana Marcina Szpaka dowiedziałem się jedynie, iż Miasto „...potwierdza celowość modernizacji kuchni wraz z zapleczem, wymianę stolarki okiennej, posadzek parkietowych i wykładzin oraz modernizację sanitariatów” oraz, że „Traktując te sprawy jako najpilniejsze DRMG ujmie w/w zadania w planie remontów na lata 2007-10”.

    Te wyjaśnienia nie wyczerpują podniesionego przeze mnie problemu. Proszę zatem o ponowne pochylenie się nad nim.
    2006-07-17Na podobieństwo dbania o gdańskie plaże nadmorskie, winniśmy zabiegać także o stan wszelkich innych kąpielisk. Ostatnie upały szczególnie dały się we znaki rodzinom mieszkającym na terenach poza obwodnicą. Nic dziwnego, że gwałtownie zaczęli domagać się pomocy.

    Tak się nieszczęśliwie składa, że granica Gminy Gdańsk przebiega dokładnie przez środek dwóch jezior w rejonie dużych osiedli Osowy. Poza oczywistym wnioskiem potrzeby porozumienia w tej sprawie z Gminą Żukowo – swoją pracę wykonać możemy przecież niezależnie i zaraz.

    Odpowiedź:z dnia 03.08.2006 od Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Odpowiadając na Interpelację(...), dotyczącą przeprowadzenia prac porządkowych wokół jezior w Osowej oraz komu na co dzień podlega opieka nad tym terenem wyjaśniam co następuje:

    W ewidencji gruntów położonych w granicach administracyjnych Gminy Gdańsk wynika, iż zarówno przedmiotowe jeziora, jak i bezpośrednio do nich przyległe grunty stanowią własności prywatne z dwoma wyjątkami dotyczącymi Jeziora Osowskiego.

    Dostęp do działki obejmującej Jezioro Osowskie zapewniają drogi gruntowe położone na działkach gminnych (dz. nr 55/1 od ul. Chełmińskiej i dz. nr 45/8 od ul. Kielnieńskiej), każda o długości ok. 40 m.

    Brzeg Jeziora Wysockiego nie jest bezpośrednio skomunikowany z osiedlem Osowa i jakąkolwiek drogą publiczną znajdującą się w granicach m. Gdańska. Jedyna droga publiczna zapewniająca dojazd do brzegu jeziora od strony Osowej, przebiega na terenie Gminy Żukowo.

    W związku z określoną sytuacją terenowo - prawną na Gminie Gdańsk ciąży obowiązek zapewnienia czystości i porządku jedynie na w/w działkach.

    Czystość jezior w tym ich brzegów oraz na terenach je otaczających zobowiązani są zapewnić ich właściciele
    (zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz.U. Nr 100 z 18.09.2001 poz. 1085 z późn. zmianami).

    Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku w trakcie trwania sezonu turystycznego również obejmuje zakresem sprzątania plaży byłego kąpieliska o długości 150 mb w Gdańsku Osowej nad Jeziorem Wysockim. Prace polegające na codziennym sprzątaniu oraz wywozu nieczystości wykonuje wybrana w drodze przetargu firma Bromix.

    Ponadto przeprowadzona przez przedstawiciela Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku w dniu 01.08.2006 r. wizja lokalna na wskazanych dwóch działkach gminnych, udokumentowana fotografiami, nie wykazała istnienia na tym terenie zaśmiecenia, które w negatywny sposób rzutowałoby na estetykę i stan sanitarny działek.




    Zapomniane jezioro w Osowej

    Choćby po naszej stronie

    Bardzo proszę o zlecenie jak najszybszego przeprowadzenia prac porządkowych wokół jezior w Osowej oraz informację: komu na co dzień podlega opieka nad tym terenem.
    2006-06-19Pismo z dnia 29 maja 2006, firmowane przez Z-cę Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewnę, nie odpowiada na zasadnicze, postawione w mojej Interpelacji, pytanie: na jakiej podstawie prawnej lokal użytkowy (była pracownia plastyczna) został przekształcony na drodze uchwały w lokal mieszkalny ?

    Ta decyzja UM jest niezgodna z Ustawą „Prawo Lokalowe”, która wyraźnie precyzuje warunki, jakie musi spełniać lokal mieszkalny. To oczywiste, że pracownia tych warunków nie spełniała ani nie spełnia do dzisiaj.

    W piśmie nie podano przyczyn, dla których właściciele lokali w klatce nr 48 nie mogą korzystać ze swojego strychu, natomiast oskarża ich o narażanie Gminy na straty, bo ... nie godzą się na przeprowadzenie adaptacji byłej pracowni w lokal mieszkalny. Takie podejście Urzędu jest niezgodne z Ustawa o wspólnotach mieszkaniowych.

    W swych działaniach Urząd zdaje się nie pamiętać także o innych formalnych i zwyczajowych prawach członków wspólnoty. W 2004 roku nie otrzymali oni planów adaptacji byłej pracowni w lokal mieszkalny oraz decyzji PINB, która – w świetle prawa budowlanego – stwierdzałaby legalność takich prac. Mieszkańcy w żadnym przypadku nie mogą zgodzić się z twierdzeniem pracowników UM, że była pracownia – obecnie lokal mieszkalny (?) jest od zawsze samodzielnym lokalem, skoro Urząd nie potrafi poprzeć takiej tezy stosownymi dokumentami. Z planu inwetaryzacyjnego, sporządzonego w październiku 1998 roku (po śmierci artysty plastyka najmującego pracownię) przez arch. A. Sołtysiaka wynika jasno, że „strych przyległy do pracowni nie jest jej częścią, lecz stanowi odrębne pomieszczenie”. Wniosek ten potwierdza wcześniejsza opinię (opr. inż. M. Białek, 06.12.1958 r.), na podstawie której ustalono powierzchnię najmowanej pracowni na 32,16 mkw. Skąd zatem pojawiająca się nagle w piśmie Pana Sz. Lewny wartość 46 mkw ?

    Uchwała Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 roku gwarantuje lokatorom suszarnię (strych) o powierzchni równej ilości mieszkańców klatki pomnożonej przez współczynnik 0,5 lub, w razie braku takiej możliwości, pomieszczenie o minimalnej powierzchni 6 mkw [Rozdz.7, § 31, pkt.2]. W przypadku Wspólnoty Mieszkańców Al. Wojska Polskiego 48 – ta minimalna powierzchnia wynosi 13 mkw. Jej członkowie zasadnie zatem pytają o respektowanie prawa w gdańskim UM, skoro od 2003 roku nie mogą korzystać nawet z 3,5 mkw strychu. Przypominają także, iż korytarzyk prowadzący do wyjścia na dach (nazywany przez Urzędników suszarnia lokatorską) został w 1987 roku zajęty na instalację anten zbiorczych RTV dla wszystkich lokatorów budynku – tj. wspólnot 48, 46 i 50 , a zgodnie z Rozporządzeniem Min. Infrastruktury z 13.03.2003 r., § 192 pkt. 2 „miejsce takie nie może być ogólnie dostępne dla osób nieuprawnionych”.

    Informuję Pana Prezydenta, że podobnych argumentów – opartych o zapisy obowiązującego prawa – mogę zacytować więcej. Jestem jednak przekonany, że już te przedstawione wyżej wystarczą w zupełności, by podważyć decyzje Pana Zastępcy. Uważam także, iż warto tę – jedną z trudnych choć typowych – sprawę zamknąć jak najszybciej we własnym gronie.

    A jakiekolwiek wątpliwości, w razie ich zaistnienia, rozstrzygać zawsze na korzyść Obywateli zamiast drażnić się z Nimi kolejnymi pismami i prowokować do wystąpień sądowych.

    31 lipca br. zostałem zaproszony na rozmowę w tej sprawie przez Dyrektora Biura Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku Pana Andrzeja Boczonia.
    I rozmowę odbyliśmy.


    Odpowiedź: z dnia 03.08.2006 od Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    W związku ze złożoną interpelacją(...) po zapoznaniu się z dokumentami znajdującymi się w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, uprzejmie informuję, że sprawę skierowałem do rozpoznania przez Biuro Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

    Odpowiedź zostanie udzielona do dnia 21.08.2006 r. po przeprowadzeniu czynności sprawdzających przez pracowników Biura Kontroli.




    Osobiście do Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

    Wspólnota - Al.Wojska Polskiego 48

    Wobec uzyskanej od Szczepana Lewny odpowiedzi na moją Interpelację (IN/102/05/2006) z dnia 29 maja br. uprzejmie proszę Pana Prezydenta o osobiste zainteresowanie się podniesioną przeze mnie sprawą. Nie po raz pierwszy notuję – proszę wybaczyć – zwykłe niechlujstwo w przygotowanych odpowiedziach, jak: błędy gramatyczne, ortograficzne czy powtórzenia fraz. Także w tym przypadku odnoszę wrażenie, jakby Pan Lewna podpisał długie wyjaśnienia w ogóle ich nie czytając [ WGK-II-00571/130/67a/04/06/BZ].
    W konkluzji:
  • nie otrzymałem odpowiedzi na postawione w Interpelacji pytanie;
  • muszę wracać do sprawy, ponownie angażując zespół pracowników Urzędu Miasta;
  • prosta kwestia, której rozstrzygnięcie winno po prostu oprzeć się o przepisy prawa, nadal wywołuje niepotrzebne konflikty między Mieszkańcami naszego miasta, a Urzędem.
  • 2006-06-1930 marca 2006 r. napisałem do Pana pierwszą Interpelację w sprawie Państwa Mirosławy i Ireneusza D. zam. przy ul. Polanki. Od tego momentu korespondencja zatoczyła koło już trzykrotnie – bez efektu. Oczekiwanego przeze mnie skutku nie przyniosły także osobiste rozmowy z Pana Zastępcą. Ostania wymiana argumentów przypominała bardziej... rozmowę dwóch ludzi z kiepskiego dowcipu niż konsultację z zachowaniem powagi Urzędu Miasta i mandatu radnego.

    Sprawa dotyczy mojej prośby o skorzystanie przez Pana Prezydenta ze szczególnych uprawnień tzw. indywidualnego rozpatrzenia wniosku Mieszkańców Gdańska. Chodzi w niej także o to, że nie pomagamy w spekulacyjnym zawłaszczeniu lokalu (bardzo zresztą skromnego) lecz uznajemy zbieg okoliczności utrudniających uznanie prawa tych ludzi do lokalu w zwykłym trybie.

    Dysponując niewielkim zasobem narzędzi oddanych radnemu przez prawo, zmuszony byłem podjąć się m.in. roli śledczego, mającego – niejako w zastępstwie urzędników miejskich – dostarczyć Panu Szczepanowi Lewnie stosownych argumentów do podjęcia decyzji. Po raz kolejny więc przeprowadziłem wywiad środowiskowy i przeanalizowałem dokumenty. Przykro mi zatem, że nie oferując niczego w zamian, okazał się głuchy na moje prośby o uznanie racji ludzi, którym los dał po grzbiecie i wydał kolejną decyzję dla Nich krzywdzącą. Przykro mi tym bardziej, iż tym samym okazał brak szacunku dla moich wysiłków i brak zaufania do mnie.

    Obserwując zachowanie Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny w bardzo wielu przypadkach – nie widzę sensu kontynuowania z Nim jakiegokolwiek dalszego dialogu w sprawie. Stąd moja prośba o Pańską osobistą interwencję.

    31 lipca br. spotkałem się - na zaproszenie także w sprawie innej mojej Interpelacji - z Dyrektorem Biura Kontroli Urzędu Miejskiego w Gdańsku Panem Andrzejem Boczoniem. Ustaliliśmy, że powyższy problem dobrze będzie powierzyć osobistej ocenie Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Być może w mojej osobistej z Nim rozmowie.


    Odpowiedź: z dnia 9 sierpnia 2006 r. od Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Odpowiadając na Interpelację Pana Radnego w sprawie zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego przy ul. Polanki... na zasadach szczególnych, po ponownym przeanalizowaniu przez Biuro Kontroli akt sprawy, uprzejmie informuję, że podtrzymuję stanowisko Zastępcy Prezydenta Pana Szczepana Lewny wyrażone wcześniej w powyższej sprawie.

    Szczególne uprawnienia Prezydenta w tym zakresie określają przepisy § 27 Uchwały Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zmienionej Uchwałą Nr XLIII/135/05 z dnia 27 października 2005 r. W myśl § 27 ust. 1 tego przepisu Osobom, które nie spełniają wymogów określonych w art. 30 ustawy [z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów...], a które:

    1/ samowolnie zajęły lokal lub pozostawały w lokalu bez tytułu prawnego przed dniem 31 grudnia 2003 r. i nadal w tym lokalu nieprzerwanie zamieszkują oraz złożyły wniosek o zawarcie umowy najmu tego lokalu do dnia 31 marca 2006 r.;

    2/ utraciły prawo użytkowania wieczystego gruntu, a były właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego położonego na tym gruncie i nadal w nim nieprzerwanie zamieszkują,

    Prezydent Miasta Gdańska może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu na zasadach określonych w niniejszym paragrafie. Ustęp 2 tego paragrafu wyłącza jednak tę możliwość w stosunku do osób, które posiadają tytuł prawny do innego lokalu; dotyczy to również innych osób, które wraz z wnioskodawcą mają zamieszkać w lokalu zajmowanym dotychczas bez tytułu prawnego (§ 2 pkt. 3 Uchwały).

    Odmowa zatem zawarcia umowy najmu z Mirosławą i Ireneuszem D. jest zgodna z ww. przepisami, albowiem przed dniem 31 grudnia 2003 r. oraz w dniu złożenia wniosku, tj. 18 kwietnia 2004 r. posiadali oni tytuł własności do innego lokalu.

    W niniejszej sprawie nie znajduje również zastosowania § 27 ust. 8 ww. Uchwały, który brzmi: W przypadkach szczególnie uzasadnionych społecznie Prezydent Gdańska może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu z pominięciem zasad określonych w niniejszym paragrafie, po zasięgnięciu opinii właściwej merytorycznie Komisji Rady Miasta Gdańska. Przepis ten bowiem pozwala Prezydentowi Miasta Gdańska na zawarcie umowy najmu lokalu w przypadkach szczególnie uzasadnionych społecznie z pominięciem zasad określonych w tym paragrafie, tj. zasad – trybu postępowania z osobami spełniającymi warunki określone w ust. 1 i co do których nie występują przesłanki, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3 tegoż § 27, a nie w stosunku do wszystkich osób, co do których uzna, że zachodzi przypadek szczególnie uzasadniony społecznie.

    Pani Mirosława D. nie spełnia kryteriów określonych w § 27, a zatem i zasady – tryb postępowania określone w tym paragrafie – w tym ust. 8 – nie mają do niej zastosowania.

    W świetle przedstawionych wyżej okoliczności nie występują przesłanki do skorzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie rozpatrzenia sprawy Państwa D.




    Osobiście do Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

    Gehenna nerwów II

    To kolejna sprawa, do której muszę angażować grono Pracowników gdańskiego Urzędu Miasta ponownie. Upór Pana Szczepana Lewny, godny daleko ważniejszych dla miasta kwestii, i tu zmusza mnie do skierowania do Pana Prezydenta prośby o osobiste rozstrzygnięcie.
    2006-05-12Uzasadnienie

    Przepięknie położony, a zatem cieszący się wśród młodych rodziców znacznym popytem budynek Przedszkola, eksploatowany jest od 40 lat bez koniecznych remontów. Skalę potrzeb oszacować może jedynie zespół fachowców. Z całą pewnością warto zainwestować w modernizację kuchni, prace termoizolacyjne z wymianą okien i remont odświeżający. Byłoby bardzo dobrze wykorzystać nadchodzące wakacje choćby na rozpoczęcie prac najpilniejszych. Trudno tłumaczyć kolejny rok niepodejmowania żadnych działań brakiem środków finansowych.

    Być może także, uda się wejść w porozumienie z kończącą właśnie – w bezpośrednim sąsiedztwie Przedszkola – budowę „Willi Polanka” Firmą „EKOLAN”. Jej lokatorzy z pewnością będą zainteresowani możliwością umieszczenia w nim swych dzieci, jak i zapewnienia sobie w otoczeniu pięknej harmonii z nowymi technologiami, wykorzystanymi przy budowie tego domu. Licząc na wsparcie Pana Prezydenta, pozostaję
    z wyrazami szacunku

    /czytaj także: Interpelacje 2006.07.19 - Nie kiedyś - ale zaraz/




    40 lat bez remontu

    Czas na wsparcie

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Serdecznie proszę o jak najszybsze przeanalizowanie i oszacowanie kosztu potrzeb remontowych Przedszkola nr 42 przy ul. Michałowskiego 28 w Oliwie.
    2006-05-12Uzasadnienie

    Urządzone przed laty, przez spółdzielców SM „VII Dwór” boisko, od dawna już służy nie tylko dzieciom okolicznych domów, ale i szkole. Teren to jednak zbyt rozległy, by administracja szkolna mogła własnymi siłami utrzymywać je w stanie pozwalającym prowadzić zajęcia WF. Styk gruntów spółdzielczych i gminnych, sąsiedztwo prowizorycznie utwardzonego szlaku komunikacyjnego do osiedla i garaży, wreszcie – budowa plombowa (właśnie na ukończeniu) „Willi Polanka” skłania mnie do powzięcia wniosku o potrzebie zajęcia się tym terenem przez Miasto. Mam przekonanie, że dla wyspecjalizowanych ekip systematyczne koszenie trawy i porządkowanie boiska nie będzie zbyt kosztowne i Pan Prezydent zechce poprzeć mój wniosek.

    Odpowiedź z dnia 25.05.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    Odpowiadając na Pana Interpelację w sprawie objęcia utrzymaniem przez ZDiZ terenu "dzikiego" boiska przy ogrodzeniu ZSpiG nr 26 przy ul. VII Dwór w Gdańsku, po ustaleniu stanu formalno-prawnego terenu boiska i jego otoczenia, poleciłem przejęcie w utrzymanie od 1.06.2006 roku ww. terenu gminnego o pow. 0,20 ha, obejmującego część działki geodezyjnej Nr 322; Obręb 29, stanowiącej własność Gminy Miasta Gdańsk, ZDiZ w Gdańsku jako jednostce komunalnej właściwej do utrzymania w mieście ogólnie dostępnych terenów zieleni.

    Ponieważ teren boiska i jego otoczenia jest terenem tylko w części zagospodarowanym jako boisko wykorzystywane przez dzieci i młodzież z rejonu przyległego do Zespołu Szkół, a częściowo terenem zadarnionym - nieurządzonym, zakres prac utrzymaniowych obejmie podstawowe prace porządkowe tj. wykaszanie traw i chwastów oraz powierzchniowe sprzątanie terenu. Roczny koszt realizacji ww. zakresu prac tj. trzykrotnego wykaszania i bieżącego utrzymania czystości wyniesie około 1.500 złotych i będzie finansowany ze środków przekazywanych ZDiZ na bieżące utrzymanie zieleni gminnej.

    W imieniu dzieci - dziękuję.




    Boisko dzikie, ale potrzebne

    VII Dwór

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Bardzo proszę o objęcie opieką pracowników ZDiZ w Gdańsku terenu „dzikiego” boiska, zlokalizowanego tuż przy ogrodzeniu ZSPiG Nr 26 przy ul. VII Dwór w Gdańsku.
    2006-05-09Uzasadnienie

    W sprawę tę zaangażowani zostali już niemal wszyscy wysocy, podlegli Panu Prezydentowi, urzędnicy. Liczna korespondencja, prowadzona między zawiązaną pod w/w adresem „Wspólnotą mieszkaniową”, a GZNK oraz Urzędem Miasta znalazła swój punkt kulminacyjny w kuriozalnym piśmie GZNK (TP-5588/S/6968/2004/DK) narzucającym Wspólnocie uchwałę wyrażającą zgodę na zamianę kwalifikacji dawnego strychu i późniejszej pracowni malarskiej na mieszkanie. Mimo zgodnego sprzeciwu Wspólnoty i podjęcia uchwały negatywnie opiniującej taki zamysł – Prezydent Gdańska – kilka miesięcy później (WGK-II-71412/4751/04BZ) podpisuje „Zaświadczenie” upoważniające Pana Wojciecha K. (zamieszkałego przy ul. Belgradzkiej... w Gdańsku) do zajęcia oraz wykonywania prac adaptujących całość pozostałego Wspólnocie poddasza strychowego na mieszkanie.

    Ta decyzja – podkreślam to nie tylko marginesowo – jest niezgodna z podstawowymi przepisami BiHP oraz pożarowymi Prawa Budowlanego.

    Odpowiedź z dnia 29.05.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    Odpowiadając na Interpelację w sprawie wyrażenia zgody na adaptację pracowni plastycznej na lokal mieszkalny w budynku wspólnoty mieszkaniowej przy Al. Wojska Polskiego, po zebraniu i analizie posiadanych dokumentów uprzejmie informuję, że :

  • Wyodrębnienia pomieszczenia na strychu ww. budynku, z przeznaczeniem na pracownię plastyczną, dokonał w roku 1958 Pan Zdzisław K..
  • Na przedmiotowy lokal użytkowy dnia 21 marca 1960 roku Pan Zdzisław K. zawarł umowę najmu z ówczesnym Dzielnicowym Zarządem Budynków Mieszkalnych Wrzeszcz-Południe. W owym czasie budynek był własnością Skarbu Państwa.
  • Po komunalizacji mienia Skarbu Państwa w roku 1990 budynek stał sie własnością Gminy.
  • Pierwsze lokale mieszkalne w ww. budynku Gmina sprzedała w 1991 roku. W operatach szacunkowych wartości wszystkich zbywanych lokali i przy ustalaniu udziałów w częściach wspólnych tejże nieruchomości, które są określone w aktach notarialnych, uwzględniono istniejący gminny lokal użytkowy i jego powierzchnię użytkową. Lokal użytkowy nie należał do elementów wspólnych budynku i stanowił odrębną własność Gminy.
  • Po zgonie najemcy pracowni plastycznej, w dniu 28 listopada 2003 roku Biuro Obsługi Mieszkańców Nr 6 przekazało do Wydziału Gospodarki Komunalnej zgłoszenie wolnego lokalu użytkowego.
  • Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i procedurą przyznawania pomieszczeń niemieszkalnych do adaptacji na cele mieszkalne, zawiadomienie o wolnym lokalu było umieszczone w prasie lokalnej oraz wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku. O wolny lokal mogły ubiegać się jedynie osoby umieszczone na wykazach w Wydziale Gospodarki Komunalnej i oczekujące na przydział lokalu z zasobów Gminy. Zasady te regulowała Uchwała Nr 114/627/96 Zarządu Miasta Gdańska z dnia 17 grudnia 1996 roku w sprawie udzielania pełnomocnictwa dyrektorom przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej – zakładów budżetowych Gminy Miasta Gdańska w sprawie modernizacji lokali lub dobudowy nowych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność lub współwłasność Gminy Miasta Gdańska.
  • Na ofertę Gminy dotyczącą wykonania adaptacji lokalu w ramach remontu i modernizacji układu funkcjonalnego, zgłosił się jeden inwestor, który spełniał wymagania określone w cytowanych powyżej przepisach.
  • Uprawniony do wykonania adaptacji lokalu użytkowego na cele mieszkalne w dniu 21 maja 2004 roku uzyskał zaświadczenie, które upoważniało między innymi do zawarcia umowy z Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych na wykonanie remontu w terminie 6-ciu miesięcy.
  • O zmianie sposobu użytkowania ww. lokalu, stanowiącego odrębną własność Gminy decyduje jej właściciel i wymaga ona jedynie zgody (zgłoszenia) do właściwego organu budowlanego. Wobec tego, że zmiana sposobu użytowania nie narusza części wspólnych budynku nie wymagała ona zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.
  • W przypadku konieczności wykonania modernizacji części wspólnych nieruchomości, np. ingerencji w instalacje sanitarne wymagana jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej w drodze uchwały. Wówczas wspólnota mieszkaniowa może zabezpieczyć się stosowną umową o sposobie prowadzenia prac modernizacyjnych i odpowiedzialności odszkodowawczej inwestora.

    Reasumując należy stwierdzić, że pracownia plastyczna nie może być traktowana jako część wspólna, gdyż była samodzielnym lokalem w dacie sprzedaży pierwszych wyodrębnionych lokali mieszkalnych w latach 1991 – 1992. Umowa najmu wykazywała powierzchnię pracowni o pow. 46,0 m kw i roszczenia właścicieli o zmianę sposobu użytkowania na pomieszczenie strychowe są bezpodstawne.

    Biorąc powyższe pod uwagę prowadzone przez wspólnotę działania w sprawie wykonania adaptacji zwolnionego lokalu na cele mieszkalne są bezpodstawne i narażają Gminę na wymierne straty.

    W związku z tym podtrzymuję wcześniejsze stanowisko w sprawie przydziału lokalu użytkowego nr 9 przy Al. Wojska Polskiego... w Gdańsku do adaptacji na cele mieszkalne i informuję, że w przypadku rezygnacji inwestora z adaptacji, Gmina zadysponuje zwolniony lokal zgodnie z obowiązującymi przepisami.

    /czytaj także Interpelacje 2006.07.19 - Wspólnota Mieszkaniowa Al. Wojska Polskiego 48 - osobiście do Prezydenta Pawła Adamowicza/




  • Wokół wspólnot mieszkaniowych

    Strychowe deja vu

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Bardzo proszę o wyjaśnienie, na mocy których przepisów prawa pracownia artystyczna, istniejąca od czterdziestu lat przy Al. Wojska Polskiego... w Gdańsku, otrzymała nagle status lokalu mieszkalnego.

    Proszę także o podanie przyczyn, dla których Miasto wymusza na Mieszkańcach powyższego budynku rezygnację z elementarnych wygód – nawet z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa.
    2006-05-09Uzasadnienie

    Zadziwiająco bezradni wydają się Urzędnicy BOM Nr 8, próbując od kilku lat zażegnać „śmietnikowy” konflikt między Mieszkańcami kilku sąsiednich wspólnot i... logiką. Prosta, wydawałoby się, sprawa obrasta w kolejne pisma i końca tej korespondencji nie widać.

    Wraca tu problem gruntów wokół sprzedanych „po obrysie” mieszkań. Prostując go obecnie wydaje się sensowne zawieranie ze wspólnotami takich umów dzierżawy gruntu, które każdej zagwarantują niezależność funkcjonalną i finansową. Powyższy przypadek zdaje się potwierdzać mądrość takiej zasady. Nikłą szansę na powodzenie mają próby pogodzenia interesów – choćby w sprawie zwykłego śmietnika – kilku sąsiadujących ze sobą Wspólnot.

    Odpowiedź z dnia 24.05.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    (...)uprzejmie wyjaśniam:

    1. Do czasu nabycia terenów przyległych na poniżej przedstawionych zasadach, korzystanie przez wspólnoty z gruntu przyległego na ww. cel winno być uzgodnione z jego właścicielem w tym przypadku z gminą, w której imieniu GZNK Z.B. ma obowiązek zawarcia umowy dzierżawy gruntu, zgodnie z § 6 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska, stanowiącego Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XIII/430/2003 Rady Miasta Gdańska z 25.09.2003 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska.

    2. Jak wynika ze szczegółowego rozpoznania sprawy, propozycja zawarcia umowy, o której mowa w pkt. 1 , została złożona w dniu 04.04.2006 r. przez BOM Nr 8 zarządcom Wspólnot Mieszkaniowych, tj. firmie „Gestia”, jako zarządcy nieruchomości przy ul. Boh. Getta Warszawskiego 8 oraz firmie „TWA Wanda Toczko” zarządzającej budynkiem przy ul. Boh. Getta Warszawskiego 9. O możliwości zabezpieczenia istniejącego punktu gromadzenia odpadów przed tzw. „podrzucaniem śmieci”, obie firmy poinformowano natomiast na spotkaniu w dniu 20.04.2006 r. Do chwili obecnjej firma TWA Wanda Tocvzko nie zajęła w tej kwestii żadnego stanowiska. Niezależnie od tego nie ma przeciwskazań do podzielenia dotychczasowego punktu pomiędzy ww. Wspólnoty bądź wytyczenia w tym celu innej lokalizacji w uzgodnieniu z włąścicielem gruntu i zawarcia umów dzierżawy nie na jeden, jak dotychczas punkt gromadzenia odpadów, lecz na dwa odrębne.

    3. Zgodnie z art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli przy wyodrębianiu własności lokali wydzielono dla budynku działkę nie spełniającą wymogów działki budowlanej – jak m.in. w tym przypadku – istnieje możliwość wykupu terenu przyległego, który wraz z dotychczas wydzieloną działką pod budynkiem będzie spełniał wymogi dzxiałki budowlanej. Na tak powstałym zapleczu podwórzowym będzie możliwe m.in. urządzenie przez wspólnotę mieszkaniową dla własnych potrzeb punktu gromadzenia odpadów. Nadmieniam, że wykup lokali z udziałem w gruntach, których granice przebiegają po obrysach budynków nastapił w innym stanie prawnym. Obecnie sytuacja ta jest sprzeczna z aktualnie obowiązującymi przepisami, tj. art. 2 ust. 12 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art. 6 ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane i art. 3 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami. Warunkiem rozpatrzenia wniosku o nabycie terenu przylegającego do nieruchomości macierzystej jest zgłoszenie, łącznie przez właścicieli wszystkich lokali, roszczenia do Wydziału Skarbu tut. Urzędu Miejskiego w sprawie nabycia przyległej nieruchomości gminnej. W przypadku braku zgody wszystkich właścicieli lokali wyodrębionych co do uregulowania statusu prawnego nieruchomości wspólnej, w sposób zapewniający zarówno ochronę interesów wspólnoty jako całości jak i poszczególnych jej członków, możliwe jest wystąpienie na drogę postępowania sądowego, na podstawie art. 199 kodeksu cywilnego, z wnioskiem o wydanie postępowania zastępującego zgodę właścicieli lokali na zawarcie przez wszystkich członków wspólnoty umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub o oddanie w użytkowanie wieczyste przyległych nieruchomości gruntowych.

    4. Granice nieruchomości przyległej, każdorazowo określane sa przez tut. Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, który w wyniku postępowania ustali jaka część gruntu może zostać zbyta na współwłasność dla wszystkich podmiotów, a jaka nadal pozostanie jako gminna. Należy zaznaczyć, że przedmiotem takiego postępowania jest przede wszystkim rozpatrzenie możliwości podziału gruntu, a następnie sprzedaży, która również może okazać się skuteczna dopiero po scaleniu działek położonych pod budynkami w badanym rejonie. Podkreślenia wymaga również fakt, iż teren przyległy do nieruchomości dzieli los prawny gruntu położonego pod budynkiem. Chodzi o to, że jeśli grunt pod budynkiem jest oddany właścicielom lokali w użytkowanie wieczyste, to grunt przyległy musi zostać przekazany także w użytkowanie wieczyste z zastosowaniem 66 % bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, zgodnie z uchwałą Nr XLI/1256/2001 Rady Miasta Gdańska z dnia 29.11.2001 r. Natomiast w przypadku sprzedaży nieruchomości przyległej na własność wysokość bonifikaty wynosi 98 %. Kolejnym etapem przygotowania nieruchomości do sprzedaży jest zebranie niezbędnych uzgodnień od gestorów infrastruktury technicznej, która ewentualnie przebiega na wskazanym terenie. Następnie tut. Wydział Geodezji dokonuje wydzielenia geodezyjnego wskazanego gruntu. Na podstawie operatu szacunkowego przygotowywane jest Zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie sprzedaży wskazanej nieruchomości, które podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim na okres 6 tygodni. Po upływie tego terminu zostaje przygotowany protokół kupna-sprzedaży, po odbiór którego wzywani są wszyscy wnioskodawcy. Po upływie około 1 miesiąca zostaje zawarty akt notarialny przed notariuszem wybranym przez wnioskodawców.

    5. Istnieją dwa sposoby nabycia na własność nieruchomości macierzystej, czyli pod budynkiem. Pierwszym rozwiązaniem jest wykup gruntu na rzecz osób fizycznych, będących użytkownikami wieczystymi w oparciu o art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami przy zastosowaniu 95 % bonifikaty, przy czym do ceny wykupu gruntu dochodzą także koszty notarialne. Drugim sposobem jest przekształcenie prawa wieczystego w prawo własności na mocy ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, która weszła w życie 13.10.2005 r. W ramach tej ustawy została uchwalona przez Radę Miasta Gdańska bonifikata również w wysokości 95 %. W przypadku skorzystania z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, do kosztów związanych z wykupem nie dochodzą koszty notarialne. Zarówno przy wykupie gruntu na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak i przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, wnioski złożyć muszą wszyscy współużytkownicy wieczystości. Do wniosku należy dołączyć aktualne odpisy ksiąg wieczystych, prowadzonych dla każdego lokalu przez X Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Gdańsku przy ul. Piekarniczej 10. Nadmieniam, że wnioskodawcy pokrywają koszty związane z wykonaniem wyceny gruntu przez rzeczoznawcę majątkowego, także w przypadku rezygnacji z wykupu bądź przekształcenia. Natomiast bonifikaty przysługują jedynie osobom fizycznym, które są użytkownikami wieczystymi danej nieruchomości gruntowej oraz właścicielami lokali mieszkalnych.

    Dopełnienie obowiązku, polegającego na nabyciu terenów przyległych do budynków położonych na gruntach nie spełniających wymogów przewidzianych dla działek budowlanych, na zasadach o których mowa wyżej, wynika także z art. 32a ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali. Przepis ten wprawdzie nie określa terminu nabycia gruntu przyległego, ale nie oznacza to, iż wspólnoty mogą zwlekać z wykonaniem wskazanego tam obowiązku, a tym samym utrzymywać sytuację sprzeczną z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi.

    Serdecznie dziękuję...

    ... za wyczerpujące wyjaśnienia. Upowszechniam je w całości ze względu na specyfikę i wagę sprawy, a także spełniając wiele próśb Mieszkańców Gdańska, których... przerastają zawiłości prawne wykupu nieruchomości.




    Wokół wspólnot mieszkaniowych

    Śmietnik niezgody

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Uprzejmie proszę o wyrażenie opinii na temat możliwości docelowego lecz jednocześnie bezkonfliktowego rozwiązania kwestii przydzielenia gruntu pod obudowę pojemnika na śmieci – na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 8. Warto, by szybkiego finału doczekała się procedura, zapewniająca czystość konieczną w naszym otoczeniu w ogóle, ale w miejscach publicznych (sąsiedztwo sali koncertowej Politechniki Gdańskiej) – w szczególności.
    2006-04-12Stowarzyszenie „Stara Oliwa” organizuje obecnie cykl imprez związanych z promocją regionu pomorskiego. Ponad lokalny charakter wydarzenia podkreśli prezentacja dorobku kulturalnego gmin kociewskich „Kociewie w Oliwie i „Jarmark Cysterski”, organizowany wspólnie z burmistrzem Pelplina. Podejmiemy także w Oliwie gminy kaszubskie oraz gości z zagranicy. Całości towarzyszyć będą młodzieżowe warsztaty dziennikarskie.

    Podsumowaniem cyklu będą obchody Europejskiego Dnia Sąsiedztwa. 30 maja wykonane zostanie m.in. pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji, tzw. Zdjęcie Rodzinne Sąsiadów na tle Oliwskiej Archikatedry. Będzie ono wydrukowane w nakładzie min. 10.000 sztuk formatu B2 (jako suplement do Dziennika Bałtyckiego),a także wydane jako wielkoformatowy wydruk o wymiarach ca 4m x 7m, który zamontowany będzie na specjalnej konstrukcji w eksponowanej lokalizacji, w obrębie siedziby Stowarzyszenia. Planowane jest również wydanie specjalnego numeru „Kuriera Oliwskiego” i patronat medialny Dziennika Bałtyckiego, TVP3 oraz Radia Gdańsk.

    W podziękowaniu za pomoc – możliwe jest umieszczenie logo firm wspierających na wszystkich materiałach promocyjnych oraz na terenie siedziby Stowarzyszenia.

    Przedsięwzięcie będzie organizowane pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Szczegółowy program, który jest aktualnie dopracowywany, zostanie doręczony Panu Prezesowi wraz z osobistym zaproszeniem.

    Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami

    Oczekiwane wsparcie Pana Prezesa Zbigniewa Canowieckiego przyszło natychmiast. Serdecznie dziękuję.



    Europejski Dzień Sąsiedztwa

    Cała Oliwa w "Zarazie"

    Szanowny Pan Prezes
    Dr Zbigniew Canowiecki
    CENTROSTAL S.A.


    Nawiązując do naszej wcześniejszej rozmowy, serdecznie proszę o rozważenie możliwości wsparcia rzeczowego Stowarzyszenia „Stara Oliwa”, z którym – nie tylko w ramach wykonywanego mandatu radnego miasta – wiążę w Oliwie duże nadzieje. Mieszcząca się w XIV wiecznym budynku przy ul. Stary Rynek Oliwski 15 siedziba Stowarzyszenia, a także zabudowania towarzyszące, wymagają ogromnego nakładu środków. Planujemy obecnie wzmocnienie stropów we fragmencie obiektu. Do tego celu niezbędne są cztery ceowniki o wymiarach 24 – 26 cm x 605 cm. W imieniu społeczności oliwskiej będę wysoce zobowiązany za takie wsparcie Stowarzyszenia i nieodpłatne dostarczenie nam potrzebnych materiałów.
    2006-04-04Uzasadnienie

    Zaalarmowany wspomnianym listem natychmiast sprawdziłem sygnał na miejscu. Istotnie - między posesjami nr 125 i 126 przy ul. Polanki – kilkusetletnie drzewa, tworzące piękną, świadomie nasadzaną aleję lipową, zostały oznaczone zieloną farbą. Z całą pewnością – teren ten objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. Być może, plamy farby oznaczają zaplanowane działania podtrzymujące kondycję zabytkowych drzew... Skromne narzędzia, jakimi dysponuje radny miejski, utrudniają mi jednak samodzielne i wystarczająco szybkie sprawdzenie istoty rzeczy.

    Odpowiedź z dnia 12.04.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Marcina Szpaka

    W odpowiedzi na Pana Interpelację uprzejmie informuję, że przedmiotowe lipy będą poddane zabiegom pielęgnacyjnym, polegającym na przeprowadzeniu cięć sanitarnych, odciążających oraz redukcji koron. Na wniosek Nadleśnictwa Gdańsk z siedzibą w Gdyni, ul. Morska 200 - posiadacza nieruchomości, na terenie której rosną drzewa, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku wydał pozwolenie na przeprowadzenie ww. prac /decyzja Nr ZN.4151/1260/2006 z dnia 06.03.2006 r./.

    W sprawie zaniedbanego i zaśmieconego lasu w linii Dworów Pocysterskich wystąpię do zarządców tych terenów tj. Nadleśnictwa Gdańsk - administratora lasów państwowych i Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku - administratora lasów komunalnych z prośbą o przeprowadzenie kontroli i uporządkowania ww. terenów leśnych, będących w ich administracji.

    Odpowiedź z...

    dnia 19 maja 2006 od Z-cy Dyrektora ZDiZ Pana Mieczysława Kotłowskiego

    (... w związku ze skierowaną interpelacją w sprawie zaśmieconego lasu w linii Dworów Pocysterskich w Gdańsku - Oliwie informujemy, iż po ustąpieniu śniegów Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku dokonał przeglądu całości lasów komunalnych w Gdańsku pod względem czystości i niezwłocznie przystąpił do ich oczyszczania. W pierwszej kolejności zostały uwzględnione lasy przylegające do ulic: Polanki, Abrahama i Czyżewskiego, tj. w linii Dworów Pocysterskich. Roboty porządkowe zakończono w I dekadzie maja br.

    Jednocześnie informujemy, iż do końca czerwca br. zostaną usunięte wywroty drzew na wysokości ul. Polanki 124.

    Nadmieniamy, że na zapleczu ww. ulic część terenów leśnych należy do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gdańsk między innymi na wysokości ul. Derdowskiego w kierunku ul. Podhalańskiej i na północ od ul. Karpackiej.




    Wycinka zabytkowych drzew w Oliwie ?

    Las dla pokoleń

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Otrzymałem list od Pani Joanny M. (którego kopię załączam), zaniepokojonej perspektywą planowanej prawdopodobnie wycinki zabytkowej alei lipowej w Oliwie. Wobec ryzyka nieodwracalności takich działań – proszę o jak najszybsze wyjaśnienie: czy rzeczywiście jakakolwiek instytucja zgłosiła taki zamiar.

    Przy okazji – proszę także o informację na temat możliwości uporządkowania licznie odwiedzanego przez Mieszkańców Oliwy lasu w linii słynnych Dworów Pocysterskich, a nieprawdopodobnie zaniedbanego i zaśmieconego.
    2006-04-03Uzasadnienie

    Poza swoistym absurdem zawartym w odpowiedzi na moją Interpelację, podkreślonym jeszcze faktem skierowania przeciwko lokatorom baraku pozwów o eksmisję, stwierdzam brak rzetelności w dokumentacji obiektu oraz przeprowadzonej wizji lokalnej. Sam sprawdziłem naocznie podpiwniczenie części baraku – bo jest wyraźnie widoczne. Traktowanie trzech wolnych pomieszczeń jako „graciarnie” także nie wydaje się zasadną i istotną pomocą dla mieszkających tam ludzi.

    Dyrekcja proszącej mnie o wsparcie, zarejestrowanej w Gdańsku – a więc odprowadzającej podatki do naszej gminnej kasy – firmy dała swym wieloletnim sąsiadom propozycję modernizacji budynku po to, by poprawić ich warunki bytowe i jednocześnie optymalnie wykorzystać powierzchnię obiektu. Nie jest zatem dla mnie zrozumiałe, dlaczego urzędnicy miejscy nie zechcieli skorzystać z takiego wsparcia – choćby miało ono mieć charakter czasowy. Pytanie - kończące pismo „FARMA” Sp. z o.o. : Czy na pewno osoby zatrudnione w BOM 6 działają w interesie Gminy Gdańsk ? – wydaje się zasadne.


    Odpowiedź z dnia 19.04.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    ... uprzejmie informuję, iż budynek przy ul. Partyzantów 51 D, usytuowany na działce Nr 9/4 o pow. 2.246 mkw, stanowi własność Gminy Miasta Gdańska, druga część budynku stanowi własność prywatną. W części budynku będącej własnością Gminy znajdują się 3 lokale mieszkalne (nr 2,9 i 10) zamieszkałe przez użytkowników nie posiadających tytułu prawnego do zajmowanych lokali (byłych najemców spółki Spójnia, która przed podziałem nieruchomości i sprzedażą jej części była użytkownikiem załego obiektu).

    Z uwagi na występujące zaległości użytkownicy lokali mieszkalnych w części budynku stanowiącej własność Gminy nie uzyskali tytułu prawnego do zajmowanych lokali i aktualnie toczy się postępowanie zmierzające do eksmisji osób zamieszkujących w tym budynku oraz związane z windykacją należności z tytułu korzystania z lokali. Jedynie w przypadku lokalu Nr 9, jego użytkownik wystąpił z wnioskiem o zawarcie ugody w sprawie spłaty wystepujących zaległości i dokonuje wpłat przewyższających ustalony wymiar czynszu.

    W wyniku ponownych oględzin budynku ustalono, że oprócz pomieszczenia gospodarczego o pow. 31,51 mkw, wymienionego w piśmie WGK-II-00571/171/06 z dnia 07.03.2006, usytuowanego w parterze budynku znajduje się również drugie pomieszczenie w podpiwniczeniu (po b. kotłowni) o pow. ok. 30 mkw, z wejściem z zewnątrz budynku. Pomieszczenie to nie posiada okien, wyposażone jest w instalację elektryczną (do wymiany) i wyeksploatowaną instalację wodociągową. Stan techniczny pomieszczeń kwalifikuje je do gruntownego remontu. Jedno z pomieszczeń wykorzystywane jest na przechowywanie rzeczy przez użytkownika lokalu Nr 9. Za nieprecyzyjną informację w tym zakresie, przekazaną Panu we wcześniejszej odpowiedzi przepraszam.

    Biorąc pod uwagę przeprowadzone aktualnie działania zmierzające do zbycia tej nieruchomości w drodze przetargu oraz toczące się postępowanie zmierzające do opróżnienia lokali z użytkowników nie posiadających tytułu prawnego do ich zajmowania, wdrożenie procedury wynajmu na czas określony pomieszczeń po byłej kotłowni nie jest uzasadnione, uwzględniając zakres koniecznego remontu i wynikający z tego faktu czas zwrotu koniecznych do poniesienia nakładów na dostosowanie ich do potrzeb przyszłego użytkownika.

    Niemniej z uwagi na ponowiony za Pana pośrednictwem wniosek firmy FARMA w sprawie wynajmu wskazanych wyżej pomieszczeń podjęte zostaną działania zmierzające do uściślenia wniosku i uzgodnienia warunków wynajmu z uwzględnieniem planowanego docelowego zagospodarowania nieruchomości oraz zasad wynajmu lokali użytkowych, określonych w obowiązującej Uchwale Nr XXXIV/1045/05 Rady Miasta Gdańska z dnia 13 stycznia 2005 roku.

    /czytaj także: Aktualności 2006.07.19 - Wydział do walki z Korupcją KW Policji/




    Wielki problem małego baraku

    Nielegalne - znaczy legalne ?

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    W nawiązaniu do Interpelacji Nr 94/02/2006 z 06.02.br. oraz w oparciu o załączone pismo Dyrektora „FARMA” Sp. z o.o. z 03.04.br. uprzejmie proszę o pogłębioną analizę opisanej sytuacji oraz szersze wnioski odnośnie postawionych w w/w piśmie zarzutów.

    Proszę także o wyjaśnienie – vide pismo WGK-II-00571/171/06, będące odpowiedzią na moją poprzednią Interpelację – co miał na myśli Pan Prezydent Wiesław Bielawski, podpisując się pod słowami: „... w budynku nie ma żadnych nielegalnych zajęć lokali...” skoro były one konkluzją wcześniejszych stwierdzeń: „najemcy lokalu nr 2 wypowiedziano tytuł prawny do w/w lokalu”, „lokal nr 9 użytkowany jest przez osobę, która nie ma tytułu prawnego”, „w lokalu nr 10 zamieszkuje osoba bez tytułu prawnego”.
    2006-04-03Uzasadnienie

    Składające wniosek właścicielki firmy handlowej, działającej od 16 lat pod w/w adresem, zaniepokojone są zarówno trybem, jak i terminami rozpatrywania ofert. Obserwując notowane w ostatnich latach – i narastające – problemy z utrzymaniem rentowności firm w Starej Oliwie, coraz częściej obawiam się widma pustyni usługowo – handlowej na tym obszarze. Troskę tę podziela także bardzo wielu moich oliwskich Sąsiadów. Będziemy zatem zobowiązani za pogłębione sugestie – opatrzone znaną Urzędowi Miasta statystyką – co do przewidywanych skutków transformacji gospodarczej i miejskich planów zagospodarowania dla Oliwy.


    Odpowiedź z dnia 19.04.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    ... uprzejmie informuję, co następuje:
    Współnajemczynie lokalu użytkowego przy ul. Stary Rynek Oliwski 20 tj. pp B. i I. wystąpiły z wnioskiem do tut. Urzędu o przeprowadzenie przetargu publicznego ograniczonego – ustnej licytacji stawki czynszu na najem ww. lokalu z zakreśleniem dotychczasowego profilu działalności gospodarczej tl. „sklep branży przemysłowej”.

    Uwzględniając poparcie i akceptację radnych z tego rejonu miasta oraz biorąc pod uwagę fakt, iż dorychczasowi najemcy tego lokalu nienagannie prowadzili działalność gospodarczą wywiązując się regularnie z opłat czynszowych – prośba o przeprowadzenie przetargu ograniczonego została uwzględniona poprzez wprowadzenie zapisu o ograniczeniu branży w drodze zarządzenia zmieniającego zarządzenie Nr 288/06 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 24 marca w sprawie zatwierdzenia i podania do publicznej wiadomości wykaz lokali użytkowych do oddania w najem w drodze przetargu publicznego ograniczonego i nieograniczonego – ustnej licytacji stawki czynszu na najem.

    Podkreślam, że do przetargu ograniczonego dopuszczane są jedynie podmioty deklarujące podjęcie w lokalu wskazanym w ofercie najmu działalności o profilu określonym przez Prezydenta Miasta Gdańska, w tym na wniosek reprezentantów środowisk gospodarczych o przeznaczeniu lokalu na prowadzenie w nim określonej działalności.

    Jednocześnie informuję, że zgodnie z par. 3 ust. 8 Uchwały Nr XXXIV/1045/95 Rady Miasta Gdańska z dnia 13 stycznia 2005 roku w sprawie zasad gospodarowania zasobem komunalnym lokali użytkowych, czynszów i ich płatności oraz podziału miasta Gdańska na strefy czynszowe dotychczasowy najemca lokalu posiada pierwszeństwo przed podmiotem wyłonionym w przetargu, o ile przyjmie wylicytowaną stawkę czynszu.

    Realizacja uprawnienia o którym mowa wyżej wymaga od dotychczasowego najemcy złożenia oświadczenia o przyjęciu wylicytowanej stawki czynszu i wpłacenia wadium w wysokości określonej w ogłoszeniu w terminie 14 dni od daty powiadomienia najemcy o wyniku przeprowadzenia przetargu. W przypadku niezłożenia oświadczenia i braku wpłaty wadium przez najemcę lokalu we wskazanym terminie, uprawnienie do pierwszeństwa wynajmu przestaje wiązać wynajmującego, a najemca obowiązany jest opróżnić i wydać lokal wynajmującemu.

    Powyższy zapis o przysługującym uprawnieniu pierwszeństwa najmu został w ogłoszeniu Prezydenta Miasta również ujawniony i traktowany jest jako przywilej w kontynuacji najmu na rzecz dotychczasowego najemcy.

    Dla informacji podaję, że wyjściowa stawka do licytacji na przedmiotowy lokal wynosi 18,30 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej, a więc jest to stawka bazowa wynikająca z wyżej cytowanej Uchwały RMG (par.3 ust.1 pkt.1).
    Warunkiem ważności przetargu jest udział w nim minimum jednego oferenta. Pierwsze postąpienie w licytacji stawki czynszu nie może być niższe niż 20 proc.

    Reasumując powyższe chciałbym zaakcentować, że gospodarka lokalami użytkowymi na terenie całego miasta Gdańska odbywa się na podstawie wyżej przytoczonej Uchwały RMG z dnia 13 stycznia 2005 roku, która ma na celu dostosowanie zasad najmu komunalnych lokali użytkowych oraz wysokości stosowanych dotychczas stawek do zasad rynkowych.

    Zakwalifikowanie lokali użytkowych do oferty najmu odbywa się na podstawie zgłoszeń z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Zakładu Budżetowego. Są to lokale wolne prawnie i fizycznie przeznaczone do przetargu publicznego nieograniczonego – ustnej licytacji stawki czynszu na najem, o ile nie istnieją inne okoliczności faktycznie uzasadniające wprowadzenie przetargu ograniczonego.

    Przedmiotem oferty najmu są również lokale, których umowy najmu zawarte były na czas określony (10 lat) po przeprowadzonych modernizacjach obiektów. W tej grupie lokali znajduje się również lokal przy Starym Rynku Oliwskim 20.

    Wszystkie lokale działające na podstawie umów na czas oznaczony sa lub będą zagospodarowywane w drodze przetargu ograniczonego lub nieograniczonego zgodnie z procedurą przytoczoną na wstepie pisma.

    Inną z zasad gospodarki lokalami użytkowymi jest wnajem bezprzetargowy – w drodze zbierania i wyboru ofert. Stworzone tu zostały szczególne preferencje w celu umożliwienia najmu lokali grupie podmiotów gospodarczych, jak np. fundacje, stowarzyszenia, związki, partie polityczne, zrzeszenia itp., które nie prowadzą działalności gospodarczej i w związku z tym nigdy nie wygrają przetargu. Cytowana Uchwała szczegółowo ustala zasady postępowania we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach.

    Generalnie rzecz biorąc, gospodarka lokalami użytkowymi we wszystkich dzielnicach Miasta Gdańska odbywa się na takich samych zasadach wynikających z przytoczonej Uchwały (...) i trudno mówić o polityce Miasta w zakresie gospodarki lokalami użytkowymi w samej „Oliwie” w oderwaniu od pozostałych dzielnic. Uwzględniane są jednak opinie reprezentantów środowisk społecznych i konkretne zapotrzebowanie na określone profile działalności gospodarczej związane z prawidłowym funkcjonowaniem dzielnicy.




    Czynsz za lokale użytkowe w Oliwie

    Usługowo-handlowa pustynia

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    23 marca br. wpłynął do Urzędu Miasta Gdańsk wniosek w sprawie warunków przetargu publicznego na stawkę czynszu dla lokalu użytkowego przy ul. Stary Rynek Oliwski 20. Proszę o szerszą informację na temat preferowanej obecnie polityki Miasta wobec przydzielania gminnych lokali użytkowych w Oliwie. Jakie są sugerowane branże oraz stawki czynszowe oraz jak – na ich tle – plasuje się cytowany wyżej konkretny wniosek ?
    2006-03-30Uzasadnienie


    Przywołane w/w pismem Uchwały Rady Miasta Gdańska Nr XXII/651/04 i Nr XLII/1535/05 upoważniają Prezydenta Gdańska do wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu z lokatorami, których uprawnienia mają charakter szczególny. Intencją tego przywileju było uniemożliwienie zajęć o znamionach spekulacyjnych, a ochrona Mieszkańców, którym specyficzna sytuacja utrudniła zawarcie takiej umowy w zwykłym trybie. Jestem przekonany, że właśnie w podnoszonym tu przypadku mamy do czynienia z ludźmi, którym należy się pomoc.

    Urzędnicy opiniujący sprawę Panu Prezydentowi nie wykazali się – uważam – należytą troską o dobro Mieszkańców Gdańska i zbyt pobieżnie potraktowali zarówno obowiązek przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, jak analizę dokumentacji.

    Pani Mirosława D. mieszkała pod wskazanym adresem od urodzenia (tj. od 20.03.19.. roku) do momentu założenia własnej rodziny w roku 1974. Istnieje dokument (SL-I-500/13/4/70 z 19.01.1970 roku) potwierdzający przydział spornego lokalu rodzicom oraz ich dwóm córkom.

    Po nieudanym związku i rozwodzie w 1997 roku – nie mając innych możliwości – zainteresowana wróciła do domu rodzinnego. Kiedy założyła nową rodzinę, przez pewien czas mieszkała wspólnie z mężem i rodzicami. Brak akceptacji dla nowego partnera ze strony rodziców skłonił ich jednak do szukania niezależnego dachu. Kredyt, jaki wzięli na zakup 1-pokojowego (32 mkw) mieszkania przy ul. Brylantowej, był – jak się okazało – ponad ich możliwości. Zmuszeni do opieki nad matką (po śmierci ojca), żyli przez pewien czas w rozdarciu. Mnożyły się także problemy związane z zameldowaniem – Pani D. nigdy nie była zameldowana przy ul. Brylantowej, a małżonek miał jedynie czasowe zameldowanie przy ul. Polanki. Stan zdrowia matki pogorszył się do tego stopnia, że Pani D. (która sama od 15 lat choruje na ...) nie była już w stanie zapewnić jej samodzielnie właściwej opieki. Tylko dlatego, na krótko przed śmiercią matka została umieszczona w Domu Opieki przy ul. Polanki (niedaleko domu rodzinnego – co pozwalało na codzienny kontakt z chorą, starszą panią, a obu dawało konieczny komfort medyczny).

    Lokal przy ul. Brylantowej – wobec nalegania banku i braku możliwości spłacania kredytu – został odsprzedany z oczywistą stratą. Część odzyskanych pieniędzy małżonkowie zainwestowali w konieczny remont mieszkania przy ul. Polanki.

    Na potwierdzenie prawdy, załączam kserokopie oświadczeń Sąsiadów Państwa D.

    Być może, nie wszystko układa się w tej relacji w bajkowej tonacji – niemniej nie znajduję tu podstaw do zakwestionowania prawa jej bohaterów do legalnego zamieszkiwania w lokalu przy ul. Polanki. Liczę, że Pan Prezydent podzieli moją opinię i przychylną decyzją zamknie szybko ich gehennę nerwów.


    Odpowiedź z dnia 19.04.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    (...)informuję, iż wniosek w/w w sprawie uregulowania stanu prawnego przedmiotowego lokalu rozpatrzony został na podstawie par.27 ust.2 p.1 Uchwały Nr XXI/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 roku, w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego, zmienionej Uchwałą Nr XLII/1535/05 RMG z dnia 27 października 2005 roku.

    Zgodnie z w/w przepisami osobom, które nie spełniają wymogów określonych w art. 30 ustawy, a które samowolnie zajęły lokal lub pozostały w lokalu bez tytułu prawnego przed dniem 31 grudnia 2003 roku i nadal w tym lokalu nieprzerwanie zamieszkują, oraz złożyły wniosek o zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu.

    Powyższe uprawnienie nie dotyczy osób, które posiadają prawo do innego lokalu mieszkalnego.

    W drodze prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, iż pani Mirosława i Ireneusz D. w okresie od dnia 15 września 1999 roku do dnia 18 października 2005 roku posiadali prawo własności na prawach wwspólności ustawowej, do lokalu nr 2 przy ul. Brylantowej... w Gdańsku, które zbyli w drodze sprzedaży.

    Ponadto przeprowadzony wywiad środowiskowy nie potwierdził jednoznacznie faktu zamieszkiwania przez w/w w spornym lokalu.

    Wobec powyższego, pismem z dnia 24.03.2006 Nr WGK-II-71414/2455/06/MS odmówiono państwu D. wydania skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu nr... przy ulicy Polanki... w Gdańsku.


    Pisanie na Berdyczów...

    ... dawno mnie zmęczyło. Na szczęście, wśród narzędzi, którymi dysponuje radny, jest możliwość kontynuowania zabiegów o czyjąś sprawę na każdej Sesji RMG.
    27 kwietnia br., podczas 50 Sesji Rady Miasta, skorzystałem z tego uprawnienia:

    Jest mi bardzo przykro, że muszę zabierać czas wszystkich Państwa w sprawie, do której zamknięcia dawno wystarczyłby podpis jednego urzędnika. Tym większa szkoda, że swoje pretensje skierować muszę do jedynego... palącego członka prezydenckiego gabinetu – Pana Szczepana Lewny. Niejednokrotnie, przy dymku, rozmawialiśmy bowiem o problemach zwykłych ludzi i wydawało się, że mamy podobne oceny codziennych, życiowych spraw Gdańszczan...

    Okazuje się, że tylko mi się tak wydawało. Mamy tu bowiem do czynienia z przypadkiem, w którym moje zarzuty nierzetelnego wykonywania obowiązków przez podległych Panu Lewnie urzędników – w wyniku czego skrzywdzono dwoje Mieszkańców Oliwy – Pan Prezydent puszcza mimo uszu. Tym samym – powiela niesprawdzone argumenty, wykorzystując je przeciwko ludziom proszącym mnie o pomoc.

    Wielokrotnie, w ciągu ponad trzech lat tej kadencji Rady Miasta, miałem do czynienia z urzędnikami, którzy stojąc przy wejściu do piwnicy – poświadczali jego brak, odwiedzając lokal bez pomieszczeń sanitarnych – opiniowali jego samodzielność funkcjonalną lub też odwrotnie – wizytując samodzielny lokal mieszkalny, nie znajdowali podstaw do jego wydzielenia. Z podobnym przypadkiem mamy do czynienia tutaj.

    Piszę sporo, ale zupełnie nie odczuwam potrzeb grafomańskich – dlatego nie będę kontynuował w tej sprawie bezsensownej korespondencji z Panem Lewną. Proszę natomiast o osobiste spotkanie, które umożliwi konfrontację dokumentów i świadków. Liczę także, że pod okiem Pana Prezydenta Pawła Adamowicza będzie to ostatni przypadek tolerowania nierzetelności w pracy gdańskiego Urzędu Miasta.

    Do Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny

    Proszę wybaczyć, że nie kontynuuję naszej rozmowy osobiście. Wyjazd służbowy na Ukrainę przeciągnąłby jednak nadmiernie bieg sprawy – myślę – ze szkodą dla nerwów zainteresowanych Mieszkańców ul. Polanki w Oliwie. Dlatego bardzo proszę o uwzględnienie poniższych wyjaśnień pisemnych.

    W nawiązaniu do naszej umowy w rozmowie bezpośredniej 9 bm. ustaliłem co następuje:

    (...)/sześć rozwiniętych punktów, których treść nie musi być publikowana/(...)

    Konkludując – posiadane przeze mnie wcześniej i przedstawione Panu Prezydentowi informacje, a także uzyskane na Pana prośbę obecnie dane dodatkowe potwierdzają moją tezę, iż nie mamy tu do czynienia z „mieszkaniową spekulacją”, a jedynie ze zwykłym ludzkim splotem życiowych problemów. Bardzo zatem liczę na to, iż w wyniku kolejnego poświęcenia uwagi sprawie Państwa D. zechce Pan Prezydent skorzystać z przysługującego Mu prawa i – na zasadzie specjalnego wyjątku – zaopiniuje pozytywnie Ich wniosek o przepisanie umowy najmu lokalu mieszkalnego po Rodzicach na rzecz Córki M. z małżonkiem I. D. W razie jakichkolwiek wątpliwości jestem do dyspozycji po powrocie z delegacji. Mam jednak nadzieję, że spotkamy się wówczas jedynie po to, bym mógł wyrazić Panu podziękowanie za troskliwe i wnikliwe zajęcie się gdańską Rodziną, proszącą mnie o pomoc.

    Odpowiedź z dnia 30.05.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Szczepana Lewny:

    ... uprzejmie informuję, że podtrzymuję wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.
    Przeprowadzone dodatkowe postępowanie wyjaśniające jednoznacznie wykazało, iż p. Mirosława D. nie zamieszkiwała w w/w lokalu wraz z matką, jak również nie sprawowała nad nią opieki.
    Z zebranych dokumentów wynika, iż p. Mirosława D. jedynie sporadycznie odwiedzała matkę, która była najemca lokalu...
    Do czasu umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej zmarła najemczyni korzystała z pomocy sąsiedzkiej oraz pomocy siostry zakonnej z pobliskiego zgromadzenia zakonnego.
    Należy równiez podkreślić, że zgon matki p. Mirosławy D. nastąpił w dniu 13-04-2003 r. (wcześniej - w dniu 31.03.2003 r. najemczyni rozwiązała umowę najmu lokalu), natomiast sprzedaży lokalu własnościowego przy ul. Brylantowej... w Gdańsku p. Mirosława i Ireneusz D. dokonali 18-10-2005 r.
    W świetle przedstawionych wyżej okoliczności nie występują przesłanki do wydania skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu przy ul. Polanki... na rzecz p. Mirosławy i Ireneusza D. i tym samym zmiany decyzji.


    11 lipca br. przedstawiłem sprawę Komisji Polityki Gospodarczej RMG, prosząc jej Skład o wsparcie.

    /czytaj także: Interpelacje 2006.06.19 - Gehenna nerwów II/




    Prawo do lokalu po rodzicach

    Gehenna nerwów

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Proszę o niezwłoczne zatrzymanie procedur eksmisyjnych, wszczętych pismem WGK-II-71414/2455/06/MS z dnia 24.03.2006 roku, w stosunku do Państwa Mirosławy i Ireneusza D. zamieszkałych przy ul. Polanki ... w Gdańsku.

    Będę także wielce zobowiązany za jak najszybsze wrócenie do sprawy oraz wnikliwe i pozytywne rozpatrzenie wniosku Państwa D. o zawarcie z nimi umowy najmu na zamieszkały przez Nich lokal.
    2006-03-21Uzasadnienie

    Za uzasadnienie niech najlepiej posłuży oryginał listu, wraz z załączonym materiałem ilustracyjnym.

    Po raz kolejny bede prosił o pomoc w naszej beznadziejnej sprawie. Otóż miasto Gdansk, z jego władzami, postanowiło nas upokorzyć - bo jak inaczej można nazwać prośby i błagania płynace z naszej strony o zapewnienie chociaż jednej utwardzonej drogi dojazdowej do naszych osiedli.

    Załączone zdjecia przedstawiaja położenie naszych osiedli tj, Barbakan, Planeta i Marsowe (osiedla są obecnie znacznie większe bo foto jest wykonane latem 2004). Dojechac do nas można ulicą Homera (FOT1), Orfeusza (FOT2) lub Wodnika (FOT3) /w załączeniu również fotografie skandalicznego stanu tych ulic/.

    Mieszkam tu już 7 lat i od samego początku słyszę o rychłej budowie ul. Wodnika lub Homera i tak - zgodnie z tymi wszystkimi obietnicami - do dnia dzisiejszego taplamy się w takim błocie.

    To jak nas władze Gdańska oszukują widać nawet w ich oficjalnych dokumentach. Prosze zerknąć na Wieloletnie Plany Inwestycyjne na lata 2004-2008 potem 2005-2009 i najnowszy 2006-2010 (do wglądu również w załączniku). Bardzo ciekawa lektura, która pokazuje jak można robić sobie żarty.

    Najnowsza informacja, która dotyczyła ul. Wodnika, mówiła o tym, że budowa ruszy z kopyta wiosną 2006, ale tak wszystko będzie przygotowane, żeby w szybkim tempie zbudować w końcu tę ulicę.

    No i super świeża wiadomość z dziś do przeczytania tu:
    http://www.osowa.com/index.cgi?action=01show&idn=5433&kind=1
    z której wynika że tego jedynego utwardzonego dojazdu to możemy się spodziewać nie wcześniej, jak chyba w 2008, bo budowa zaczyna się od Kielnieńskiej - czyli tam, gdzie jakieś alternatywne utwardzone nawierzchnie jednak istnieją.

    Jak można tak drwić sobie z ludzi. Przecież to miasto wydało pozwolenia na budowę tych osiedli i tym samym zobowiazało się do zaspokojenia podstawowych potrzeb!

    Każdy, kto nas odwiedza, puka się w czoło i pyta kto w tym mieście rządzi, a nam pozostaje się tylko wstydzić.

    Załączone fotografie chyba udowadniają, że sytuacja jest bardzo zła.

    Czy zapewnienie - póki co - ok. 400 metrów tymczasowego dojazdu ulicą Homera (wyjazd przy Selgrosie), jest dla władz Gdańska niewykonalne ?

    Ponad 7 lat zostało bezpowrotnie staconych. NIC nie może tego tłumaczyć. W cywilizowanym kraju jest to czas wystarczający na zbudowanie autostrad. Kiedy nasz standard życia może się poprawić, bo gorzej już chyba być nie może.

    Pozdrawiam i liczę na pomoc
    Paweł S.


    /materiał ilustracyjny do obejrzenia na stronie: AKTUALNOŚCI/

    Odpowiedź z dnia 06.04.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Marcina Szpaka

    W odpowiedzi na Interepelację informuję, że realizacje inwestycji drogowych w mieście napotykają na wiele trudności, które mocno opóźniają budowę dróg i ulic. Głównym problemem powodującym trudności w realizacji jest wykup terenów pod pas drogowy budowanej ulicy od właścicieli działek. Przeciągające się negocjacje wydłużają okres rozpoczęcia inwestycji drogowej.

    W przypadku ulicy Wodnika ostatnie działki wykupiono od prywatnego właściciela w lutym 2006 roku. Dopiero po uzyskaniu prawa własności terenu przeznaczonego pod pas drogowy miasto mogło wystąpić o pozwolenie na budowę ulicy Wodnika oraz ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który będzie realizował inwestycję.

    W przypadku budowy ulicy Homera do tej pory prowadzone są negocjacje z właścicielami terenów niezbędnych pod pas drogowy ulicy, których pomyślne zakończenie także pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę i rozpoczęcie realizacji zadania.

    Drugim poważnym problemem, który spowodował konieczność podzielenia inwestycji na etapy oraz rozpoczęcie budowy ulicy Wodnika od ul. Kielnieńskiej jest brak docelowych rozwiązań odprowadzenia wód deszczowych oraz konieczność zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ulicy Wodnika, polegającym na wprowadzeniu na odcinku ul. Wodnika od ul. Junony do obiektów handlowych Centrum Selgros normatywnego układu drogowego. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym odcinku ulicy ciąg pieszo - rowerowy.

    Ponadto informuję, że ulica Orfeusza ma kategorię drogi wewnętrznej, co oznacza, że nie jest to droga publiczna, zgodnie z zapisem Ustawy o Drogach publicznych i nie jest zarządzana przez Zarząd Dróg i Zieleni.




    Osowa w WPI

    Zobowiązania... powyborcze

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    14 kwietnia br. mija termin składania wniosków kolejnej edycji Wieloletniego Planu Inwestycyjnego dla Gdańska. Popierałem poprzednie, osobiście składając m.in. wnioski dotyczące budowy ulic w Osowej. Nie umiem jednak odnieść się teraz do słów krytyki, zawartych w otrzymanym liście od Mieszkańca tej dzielnicy. Bardzo proszę o skomentowanie ich zasadności.

    Proszę także o ocenę poruszonego w liście braku szybkich i realnych perspektyw poprawy warunków komunikacyjnych kilku niemałych, gdańskich osiedli.
    2006-02-08Uzasadnienie

    Na obszarze eksploatowanym przez dawny miejski Klub Sportowy „Spójnia” , a także niemałych terenach sąsiadujących, wybitnie gospodarczą działalność prowadzi obecnie „Spójnia” Spółka z o.o. Wszystkie obiekty budzą grozę z powodu zaniedbania, a bałagan i brak jakiegokolwiek zagospodarowania na sporych powierzchniach przywołują obawy, iż dokonała się tam transformacja, mająca jedynie cel komercyjny.

    Podobnie wygląda wiele innych dawnych obiektów sportowych w Gdańsku. Ten akurat, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Wrzeszcza, w środku obszaru uzbrojonego i zurbanizowanego, wydaje się mieć wartość szczególną.

    Szukam zatem logicznego uzasadnienia dla pozbawienia Mieszkańców Gdańska sposobności dla aktywnego wypoczynku i regeneracji sił na rzecz zysków niewielkiego grona osób prywatnych.



    !!!

    Odpowiedź z dnia 13.03.2006 od Sekretarza Miasta Gdańska Pani Danuty Janczarek

    Odpowiadając na Interpelację Nr 42/06 z dnia 06.02.2006 w sprawie nadzoru właścicielskiego, merytorycznego oraz finansowego nad klubami sportowymi i terenami, w części dotyczącej Klubu Sportowego "Spójnia" oraz Spółki z o.o. "Spójnia" w Gdańsku uprzejmie wyjaśniam co następuje:

    Klub Sportowy "Spójnia" z siedzibą w Gdańsku funkcjonuje od 1957 roku. W 2002 roku wpisany został do rejestru stowarzyszeń prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Gdańsku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z siedzibą w Gdyni - nr rejestru KRS 102510 i do dnia dzisiejszego nie został rozwiązany i wykreślony z tegoż rejestru.

    Klub Sportowy "Spójnia" funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku prawo o stowarzyszeniach (Dz.U z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późń. zm.) oraz przepisy ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 z późń. zm.) i w oparciu o statut. Jak każde inne stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą i poprzez wpis do rejestru przedsiębiorców jest przedsiębiorcą.

    Obowiązujące przepisy prawa nie określają w jakich rozmiarach i jakie rodzaje działalności gospodarczej mogą prowadzić kluby sportowe. Tak więc każde stowarzyszenie z osobowością prawną wpisane do rejestru sądowego ma prawo tworzenia spółek i przystępowania do spółek juz istniejących. Niemniej jednak działalność gospodarcza jest zawsze działalnością uboczną stowarzyszenia, a dochód z tej działalności winien służyć realizacji celów statutowych stowarzyszenia.

    Aktualnie zakres nadzoru nad klubami sportowymi działającymi w formie stowarzyszenia określa ustawa prawo o stowarzyszeniach. Klub Sportowy działający w formie stowarzyszenia, tak jak każde inne stowarzyszenie - zgodnie z art. 2 ustawy prawo o stowarzyszeniach - jest dobrowolnym, samorządnym trwałym zrzeszeniem, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania, struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności. Samorządność stowarzyszenia polega na tym, iż prowadzi ono działalność w sposób autonomiczny, niezależny od władz, instytucji i innych organizacji społecznych lub politycznych.

    Dlatego też nadzór organu nadzorującego sprowadza się wyłącznie do kontroli legalności działania stowarzyszenia. Środki nadzorcze mogą być stosowane wyłącznie za działalność niezgodną z prawem i postanowieniami statutu mającymi charakter obligatoryjny. Nie podlega kontroli i ocenie organu nadzorującego celowość podjęcia przez stowarzyszenie działań, o ile są one zgodne z prawem i statutem. Nie należy do organu nadzorującego także ocena celowości dokonanych przez stowarzyszenie wydatków na cele statutowe. Ocena taka może być dokonywana jedynie do funduszy publicznych - zwłaszcza państwowych, jeżeli takie przydzielone zostały stowarzyszeniu na określoną działalność stautową.

    Reasumując powyższe - organ nadzorujący stowarzyszenia pełni jedynie nadzór nad stautową działalnością stowarzyszenia.

    Ponadto informuję, że Klub Sportowy "Spójnia" w Gdańsku od ponad dwóch lat nie ubiega się o środki finansowe na działalność w zakresie upowszechniania sportu młodzieżowego.

    Aktem notarialnym Rep. A Nr 2238/2000 z dnia 02.06.2000 Gmina Miasta Gdańska oddała w użytkowanie wieczyste na lat 99 grunt zabudowany, obejmujący działkę Nr 9/5 obszaru 12774 mkw, w trybie bezprzetargowym, na rzecz Klubu Sportowego "Spójnia", na cele sportowe. Następnie - jak wynika z aktu notarialnego Rep. A Nr 4234/2002 z dnia 30.09.2002 roku, użytkownik wieczysty sam zdecydował o przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego na rzecz Spółki z o.o. "Spójnia" w Gdańsku.

    Podkreślenia są moje, potwierdzają jedynie transformację - typową dla Polski po 1989 roku.

    Chapeau bas!


    /czytaj także: Aktualności 2006.07.19: Wydział do walki z Korupcją KW Policji w Gdańsku/




    Wokół Klubu Sportowego 'Spójnia'

    Transformacja paragrafów

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Bardzo proszę o szerszą informację na temat nadzoru właścicielskiego: merytorycznego oraz finansowego, jaki Miasto Gdańsk realizuje nad klubami sportowymi i terenami, na których one działają lub funkcjonowały. Szczególnie proszę o wyjaśnienie okoliczności przekazania przez Gminę Miasta Gdańska prawa do działek Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością „Spójnia”.
    2006-02-07Uzasadnienie

    Z informacji uzyskanych w kilku źródłach powziąłem, iż barak o charakterze tymczasowym zamieszkały jest w części przez lokatorów mających z Miastem umowy najmu, a w części stoi pusty lub jest zajęty nielegalnie – mimo to, nie znajduje się w wykazie lokali objętych przetargiem lub konkursem ofertowym (www.gdansk.pl-przetargi/zamówienia). Zainteresowani wynajęciem wolnych powierzchni nie mają zatem możliwości złożenia swych ofert, co przecież sprzeczne jest z zasadą dobrego gospodarowania zasobami Gminy.


    Odpowiedź z dnia 07.03.2006 od Zastępcy Prezydenta Gdańska Pana Wiesława Bielawskiego

    ... uprzejmie informuję, że postępowanie administracyjne wykazało, co następuje:

  • Budynek będący w zarządzie GZNK składa się wyłącznie z trzech lokali mieszkalnych o numerach 2, nr 9 i 10 oraz pomieszczenia gospodarczego. Z uwagi na fakt, iż budynek ten nie posiada strychu oraz piwnic przynależnych do lokali, pomieszczenie to traktowane jest jako pomieszczenie, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy budynku.

  • Użytkownikiem lokalu nr 2 jest najemca, któremu wypowiedziano tytuł prawny do w/w lokalu. W związku z powyższym za zadłużenie czynszowe Dział Windykacji GZNK skierował pozwy do sądu o eksmisję i o zapłatę.

  • Lokal nr 9 jest użytkowany przez osobę, która nie ma tytułu prawnego. Jednakże wystąpił on o ugodę w spłacie w ratach zaległości czynszowych i obecnie dokonuje wpłat przekraczających wymiar czynszu.

  • W lokalu nr 10 zamieszkuje osoba bez tytułu prawnego, w stosunku do której GZNK wystąpił na drogę postępowania sądowego z pozwami o eksmisję i o zapłatę.

    Informuję także, że przeprowadzona w dniu 06.03.2006 roku przez zarządcę BOM 6 wizja potwierdziła, iż w budynku nie ma żadnych nielegalnych zajęć lokali. W związku z powyższym, ze względu na brak wolnych pomieszczeń Gmina Gdańsk nie mogła zgłaszać ich do konkursu ofert.

    Nie znam jeszcze...

    ...różnicy między pojęciami: "osoba bez tytułu prawnego do lokalu", a "nie ma żadnych nielegalnych zajęć lokali", ale... postaram się poznać.




  • Partyzantów 51 D

    Gospodarowanie w baraku

    Do Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza

    Uprzejmie proszę o wyjaśnienie zasad gospodarowania Miasta Gdańsk na nieruchomości położonej przy ulicy Paryzantów 51 D.
    2006-02-06Od kilku lat Ośrodek Conradowski realizuje współpracę z Okręgową Naukową Biblioteką w Żytomierzu. Owocuje ona m.in. wzajemnymi wizytami grup młodzieży. Nawiązane przyjaźnie, czy wspólne konkursy wiedzy o twórczości i życiu Conrada doskonale sprzyjają przybliżaniu młodym istoty pozostawionej przez Korzeniowskiego lektury.

    Właśnie poprzez taki konkurs wyłoniona została kolejna grupa młodzieży (z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz II LO im. Józefa Konrada Korzeniowskiego w Rumi), która może odwiedzić Żytomierz na zaproszenie przyjaciół z Ukrainy. By doszło do wyjazdu, konieczna jest gwarancja sfinansowania autokaru. Pozostałe koszty ponosi strona zapraszająca.

    Naturalną koleją rzeczy zwróciłem się z prośbą o wsparcie tego wyjazdu do Prezydenta Gdańska. Niestety – jak wynika z odpowiedzi (której kserokopię załączam) – Miasto Gdańsk nie ma takiej możliwości, wskazując jednocześnie na kompetencje Pana Marszałka.

    W nadziei, że tym razem Adresat prośby wykaże zrozumienie dla potrzeby utrwalania w świadomości młodego polskiego czytelnika – polskich korzeni pisarza, składam w ręce Pana Marszałka serdeczną prośbę o umieszczenie jej kosztu w planie wydatków I półrocza 2006.

    /patrz także - Interpelacje: 16.12.2005/

    Odpowiedź: do dzisiaj - 22.07.2006 - brak !!!




    Bliska Ukraina

    Conrad Korzeniowski - świadomość korzeni

    Pan Jan Kozłowski
    Marszałek Województwa Pomorskiego

    W imieniu młodzieży pomorskich szkół oraz Ośrodka Conradowskiego przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku zwracam się do Pana Marszałka o niewielką – acz bardzo znaczącą pomoc.
    2006-01-09Nota biograficzna: Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, nauczyciel akademicki – promotor nagradzanych dyplomów magisterskich Wydziału Architektury. Szefowa renomowanej Pracowni Architektonicznej – opracowującej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Oliwa – Centrum. Studia muzyczne – wychowanka profesora Stanisława Bielickiego, ucznia Ignacego Paderewskiego i Zbigniewa Drzewieckiego. Autorka wielu oryginalnych, awangardowych aranżacji plastycznych i architektury wnętrz. Pasji literackich nie zmarnowała w „Kurierze Oliwskim”, oddając w publikowanych tam esejach swe wszechstronne zainteresowania. Kobieta Renesansu, Specjalistka od realizacji „zadań niemożliwych”.

    Szczególne osiągnięcia: Roczniki młodych architektów odnoszących sukcesy międzynarodowe. Autorka programu rewitalizacji Oliwy. Kobieta – Orkiestra: znakomite wyczucie związków wszystkich Sztuk wyzwala w Niej potrzebę dzielenia się żywą muzyką z kolejnymi rocznikami aktywnych Mieszkańców Oliwy i Gdańska. Literatura, Muzyka, Malarstwo, Architektura – wszystkie z Dużych Liter – to znakomite dania, składające się na prawdziwe uczty duchowe dla uczestniczących w nich licznie Gdańszczan. Niespożyte siły, inspirujące dla Sąsiadów z Oliwy i Głodnych z Pomorza, zdają się nie znać zmęczenia i nie tolerują znużenia bliźnich. Odradzająca się po kolejnych spotkaniach przy pełnych salach „Domu Zarazy” jak Feniks z Popiołów – Prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa” mgr inż.arch. Danuta Rolke – Poczman aranżuje na przemian konkursy pobudzające aktywność właścicieli zabytkowych kamienic czy bajkowych ogrodów Starej Oliwy, pobudzające ich wyobraźnię.

    Rekomendacja od Janiny Wieczerskiej

    Stowarzyszenie „Stara Oliwa” to na terenie Gdańska fenomen jedyny w swoim rodzaju – grupa ludzi zatroskanych o swoją dzielnicę, występująca z cennymi inicjatywami i projektami godnymi poparcia, bezinteresowna, apolityczna i co szczególne – inteligencka , o przedwojennym etosie, dziś już anachronicznym. Uzyskany przez nią budynek bramny, zwany Domem Zarazy, szybko, bez żadnych dotacji, stał się punktem zbornym ludzi sztuki, nauki, literatury z całego Trójmiasta – widać było potrzeba takiego punktu !

    Ale nie ujmując niczego członkom Stowarzyszenia, trzeba jasno i otwarcie powiedzieć, że nie istniałoby ono, albo rozleciałoby się wkrótce po zawiązaniu, gdyby nie uparta, niezmożona aktywność pani Danuty Poczman, której – rzecz można bez przesady – nic nie jest w stanie zniechęcić. Nie zraża jej ani zmienność łaski pańskiej, tj. władz miejskich, ani przeszkody i mitręgi biurokratyczne, ani – co najbardziej godne podziwu – brak funduszy. Pani Poczman osobiście „dokłada do tego interesu”, choćby telefonując do dziesiątek (jeśli nie setek) osób na własny koszt.

    Sądzę tedy, że przynajmniej jedno jej się należy: zaszczytny tytuł „Splendor Gedanensis”. Także jako wzór i zachęta, nie dla niej, bo pani Poczman zachęcać nie trzeba, ale dla innych ludzi i dzielnic.

    Tego sama „iustitia, fundamentum regnorum” się domaga.

    24 lutego 2006 roku, na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku...

    ... uroczystą galą zamknięta została 33 edycja rywalizacji o Nagrodę Kulturalną Prezydenta. Za rok 2005 otrzymali ją:
  • prof. Katarzyna Popowa - Zydroń (za poprowadzenie Rafała Blechacza do zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim);
  • prof. Marcin Tomczak (za liczne sukcesy międzynarodowe Chóru Uniwersytetu Gdańskiego);
  • Mieczysław Abramowicz (za twórczość literacką, a szczególnie tom opowiadań "Każdy przyniósł, co miał najlepszego").
    Tytuł Mecenasa Kultury 2005 przyznano Grupie Lotos SA, za nieustające wspieranie działań kulturalnych w Gdańsku i specjalnie - za sponsoring koncertu Jeana Michela Jarre'a.

    Chylę czoła przed laureatami oraz werdyktem Kapituły Konkursu...

    ... oczekując jednocześnie - od jej szefa, radnego Tadeusza Gleinerta - pisemnych wyjaśnień przyczyn nieuwzględnienia w pracach wniosku złożonego przeze mnie.




  • Splendor Gedanensis

    Danuta Rolke - Poczman

    Pan Prezydent Miasta Gdańska
    Paweł Adamowicz

    W n i o s e k

    W imieniu Społeczności Oliwy przedkładam Panu Prezydentowi – w przekonaniu, iż czynię to pod najlepszy, wrażliwy na potrzeby mojej Dzielnicy i mojego Miasta Adres – wniosek do Nagrody „Splendor Gedanensis” za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2005 dla mgr inż.arch. Danuty Rolke – Poczman , Pani Prezes Stowarzyszenia „Stara Oliwa”.
    2006-01-09

    Rekomendacja od Pawła Zbierskiego

    Do Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego

    Pragnę bardzo gorąco zarekomendować Stowarzyszenie „Stara Oliwa” do Nagrody im. Lecha Bądkowskiego.

    Jeśli próbować odwoływać się do idei przez całe lata uparcie głoszonej przez Lecha Bądkowskiego z całą pewnością realizują ją Starzy Oliwianie na własnym, lokalnym gruncie. Inicjatywy tej społeczności trafiają do ludzi w bardzo różnym przekroju wiekowym i angażują z czasem coraz szersze kręgi społeczne nie tylko z Oliwy, ale całego Gdańska.

    Na szczególną uwagę zasługują przedsięwzięcia realizowane wokół tamtejszego Domu Zarazy, jak choćby ostatnie spotkanie pisarzy Gdańska i Bremy, które przyciągnęło zwłaszcza młodych odbiorców i uczestników. Charakterystyczne, że Starzy Oliwianie skupiają wokół siebie ludzi o bardzo różnych rodowodach i biografiach, integrując ze sobą rodziny o korzeniach autochtonicznych, pomorskich oraz ludzi, których przodkowie z różnych stron przybyli na Pomorze.

    Jestem przekonany, że za sprawą swoich inicjatyw Stowarzyszenie „Stara Oliwa” realizuje w praktyce ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego i ze wszech miar zasługuje na wsparcie.

    Rekomendacja od Tadeusza Skutnika – publicysty „Dziennika Bałtyckiego”


    Niniejszym rekomenduję do tytułowej Nagrody pozarządową organizację „Stara Oliwa”.

    Niezmiernie popularna wśród społeczności lokalnej organizacja ta wnosi do niej ożywczy duch współtworzenia i współodpowiedzialności za kształt miejsca, w jakim się żyje. Nie przynosi programów gotowych dla tej społeczności, lecz proponuje uczestniczenie poprzez współtworzenie ich. Jest to dokładnie kierunek myślenia i działania aktywizującego społeczność patrona tej Nagrody – Lecha Bądkowskiego. Jej przyznanie „Starej Oliwie” bedzie aktem sprawiedliwości wobec Jego pamięci, jak wobec młodej, dynamicznej, pełnej werwy i wciąż nowych pomysłów organizacji.

    Rekomendacja od Haliny Michalskiej – Dyrektora Gimnazjum nr 23 w Oliwie


    Celem statutowym Stowarzyszenia „Stara Oliwa” jest rewitalizacja Oliwy. Nie tylko w sensie materialnym, ale przede wszystkim mentalnym. Co jest o wiele trudniejsze, ale Stowarzyszeniu się to udało. Stworzony został ośrodek integracji i aktywizacji potencjału intelektualnego i twórczego mieszkańców. Działalność poświęcona jego dziejom i zabytkom Oliwy, promocji dzielnicy i regionu. Szeroko zakrojona współpraca oraz nowatorskie formy działania odbijają się szerokim echem w środkach masowego przekazu. Lokalne media wielokrotnie informowały o ciekawych inicjatywach Stowarzyszenia.

    Na podkreślenie zasługuje fakt, że prezes Stowarzyszenia pani Danuta Rolke – Poczman swoim działaniem „porywa cały świat”. Na sercu leżą jej sprawy dzielnicy, szczególnie ludzi starszych i słabych. Potrafi fantastycznie nawiązać kontakt z młodzieżą. Zachęca młodzież do działania, podsuwa ciekawe pomysły, ułatwia nawiązywanie kontaktów. W szczególny sposób dzieli się swoją wiedzą i pasją z młodymi ludźmi. Dzięki niej współpracę ze szkołą podjęło wielu innych członków Stowarzyszenia.

    Stowarzyszenie ma bardzo szerokie spektrum działalności. Efektem tych działań jest ożywienie i integracja społeczeństwa Oliwy. Mieszkańcy mają możliwość poznania się i wspólnego rozwiązywania niektrówych problemów. Nastąpił wzrost świadomości społecznej. Ludzie uwierzyli, że coś od nich zależy, że Oliwa nie jest uśpioną, peryferyjną dzielnicą Gdańska.

    Siedziba Stowarzyszenia stała się centrum kulturalnym Oliwy. Promowani są oliwscy twórcy: malarze, pisarze. Bardzo bogata oferta zaadresowana jest do wszystkich grup wiekowych i zawodowych. Hasłem przewodnim Stowarzyszenia jest „Oliwę kochamy i o nią dbamy”. Członkowie Stowarzyszenia czują się odpowiedzialni za swoją dzielnicę, za wygląd ulic i domów.

    Przykładem jest siedziba Stowarzyszenia – Dom Bramny, który stowarzyszenie otrzymało po ROM-ie nr 8. We własnym zakresie uporządkowano teren, otynkowano przyległy budynek, otynkowano ogrodzenie, zainstalowano kutą bramę, posadzono zieleń. Również wiele prac wykonano wewnątrz budynku.

    Dzięki pracy wybitnych ekspertów udało się uratować wiele domów w Oliwie. Dzięki współpracy ze szkołami różnego typu i szczebla młodzież podjęła szereg inicjatyw i włączyła się aktywnie w działalność Stowarzyszenia. W celu upowszechnienia ważnych wiadomości Stowarzyszenie wydaje „Kurier Oliwski”.

    Działalność kulturalna: wernisaże, wystawy prac artystycznych (obrazów, grafik, gobelinów, szkła artystycznego i inne), wieczory poetyckie, odczyty, koncerty;

    Działalność informacyjna: spotkania z mieszkańcami Oliwy i władzami miasta, porady prawne, budowlane, w zakresie remontów budynków, strefy podtopień, regulacji stanów prawnych, aplikacji o fundusze unijne, konsultacje dotyczące ochrony konserwatorskiej w Oliwie;

    Aktywizacja młodzieży: współpraca ze szkołami Oliwy (Gimnazjum 23, SP 23, ZSZ nr 7, V LO) i nie tylko z Oliwy (X LO, Szkoły Conradinum), Młodą Hanzą, Klubem „8 wspaniałych”, współpraca ze studentami architektury PG, AWFiS;

    Rewitalizacja dzielnicy: projekt „Pamietajcie o ogrodach”, mający na celu promocję zadbanych ogrodów przydomowych, projekt „ZŁota lista Oliwian”, pomoc w remontach domów i inne;

    Działalność edukacyjna: spotkania z ciekawymi ludźmi, np. Prof. Andrzejem Januszajtisem, dyrektorem ZOO Michałem Targowskim, pracownikami naukowymi UG i PG;

    Działalność remontowa: uporządkowanie terenu wokół Domu Bramnego, siedziby Stowarzyszenia, remont wnętrz budynku;

    Integracja społeczeństwa Oliwy: działalność jak wyżej oraz wspólne zdjęcie Oliwian przed Katedrą Oliwską, wieczory kolęd, spotkania integracyjne i inne.

    Wszystkie te inicjatywy są bliskie filozofii działania Lecha Bądkowskiego i dlatego uważam, że Stowarzyszenie „Stara Oliwa” w pełni zasługuje na tę Nagrodę.

    Rekomendacja od Grzegorza Sulikowskiego – Kierownika Zespołu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Rewitalizacji Biuro Rozwoju Gdańska


    Mam zaszczyt gorąco rekomendować kandydaturę Stowarzyszenia „Stara Oliwa” do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego.

    Stowarzyszenie „Stara Oliwa”, pod kierownictwem Pani Prezes Danuty Rolke- Poczman od wielu już lat prowadzi w historycznym „Domu Zarazy” działalność kulturalną i oświatową integrującą społeczność dzielnicy. Działalność ta, nie tylko wzbogaca przestrzeń kulturalną dzielnicy (wystawy plastyczne, promocje książek, koncerty, hepeningi, imprezy plenerowe itp.), ale także wzmacnia więź mieszkańców ze swoim środowiskiem zamieszkania. To działanie jest niezmiernie ważne przy podejmowaniu działań rewitalizacyjnych, w którym jednym z podstawowych warunków jest udział społeczności lokalnej.

    Stowarzyszenie „Stara Oliwa” zainicjowało też konkretne działania remontowe w budynkach będących własnością wspólnot mieszkaniowych. Jest to szczególnie cenne ze względu na zabytkowy charakter dzielnicy i ochronę jej dziedzictwa kulturowego.

    Przy podejmowaniu tych działań wyjątkowa jest determinacja i bezinteresowne zaangażowanie Pani Prezes Stowarzyszenia arch. Danuty Poczman, w czym na pewno pomocny jest jej burzliwy temperament i dobry charakter umożliwiający współpracę z szerokim kręgiem osób i instytucji nie tylko z obszaru Oliwy.

    Rekomendacja od Pawła Huelle


    Zgłaszam do nagrody im. Lecha Bądkowskiego Stowarzyszenie „Stara Oliwa” jako wybitnie wyróżniającą się organizację pozarządową działającą na terenie Miasta Gdańska.

    Dynamiczna, wszechstronna działalność tej organizacji wywiera istotny wpływ na kształt gdańskiej kultury, promocję walorów regionu i rozwój samorządności lokalnej.

    K a l e n d a r i u m


    Sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia „Stara Oliwa” w 2005 roku

  • Sylwester 2004-2005
  • Otwarcie wystawy pokonkursowej „Złota lista Oliwian 2004” (14.01.2005)
  • Recital akordeonowy w wykonaniu Studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku (18.01.2005)
  • Prezentacja książki dr Marii Babnis „Polska nad Sekwaną albo powstanie styczniowe w oczach Francuzów” (27.01.2005)
  • „Chrzest Oliwski” – happening z udziałem pisarza Pawła Huelle
  • Prezentacja książki Marzeny Burczyckiej Woźniak pt. „Na początku była miłość” (18.02.2005)
  • Warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone muzyce i tańcowi, mające na celu wyłanianie i promocję młodych talentów (05 - 06.05.2005)
  • Zajęcia Akademii Młodej Sztuki – prowadzi Jadwiga Możdżer (12.05, 17.05, 26.05.2005)
  • Inauguracja cyklu spotkań poświęconych pamięci Jana Pawła II – „Tryptyk Rzymski” (wyk. Krystyna Łubieńska i Noemi Grubba)
  • Wernisaż art. malarza Tadeusza Rogen – Stasińskiego z Monachium (17.04.2005)
  • Podsumowanie i prezentacja architektonicznych warsztatów studenckich poświęconych zagospodarowaniu terenów wokół Potoku Oliwskiego (24.06.2005)
  • Wykład prof. Andrzeja Januszajtisa „Gdańsk miasto hanzeatyckie” (22.05.2005)
  • Obchody Nocy Świętojańskiej (23.06.2005)
  • Koncert z cyklu „Muzyka nie zna granic” – występ duetu instrumentalnego (Małgorzata Gron – skrzypce, Leszek Muchowiecki – akordeon) (22.07.2005)
  • Wystawa drzew i krzewów ozdobnych połaczona z bezpłatnym doradztwem ogrodniczym (wystawca z Luzina) (23 – 24.07.2005)
  • Wystawa drzew i krzewów ozdobnych z ogrodnictwa w Pruszczu Gdańskim (05 – 06.08.2005)
  • Koncert duetu instrumentalnego z Zespołu Pieśni i Tańca „Jagódki” z Pruszcza Gdańskiego (07.08.2005)
  • Koncert wokalno – instrumentalny. Pieśni rosyjskie i żydowskie śpiewał Piotr Kołodziej (13.08.2005)
  • Wystawa drzew i krzewów ozdobnych z Pruszcza Gdańskiego połączona z doradztwem ogrodniczym (30 – 31.08.2005)
  • Prezentacja kosmetyków firmy Oriflame (31.08.2005)
  • Wesele Oliwskie – impreza integracyjna (04.09.2005)
  • Promocja książki Brygitte Wehrmeyer – Janca pt. „Młodość niemieckiej dziewczyny w Polsce”. Słowo o książce prof. A. Januszajtis (09.09.2005)
  • Impreza integracyjna z cyklu „Być kobietą sukcesu” z udziałem aktorek Krystyny Łubieńskiej i Haliny Słojewskiej (11.09.2005)
  • Spotkanie poświęcone profilaktyce zdrowotnej – „Aloes źródło zdrowia i urody” (12.09.2005)
  • Impreza integracyjna „Dzień pieroga” (18.09.2005)
  • Spotkanie integracyjne z Wiesławem Gogaczem, kierownikiem Centrum Kulturalnego Polonii Amerykańskiej w Chicago (21.09.2005)
  • Czytanie baśni J.K. Pyzika „Królewna Wiosna” połączone z ogłoszeniem konkursu plastycznego na ilustrację ww. baśni (młodzież SP 23 w Oliwie) (23.09.2005)
  • Czytanie baśni i konkurs na ich ilustrację – spotkanie z młodzieżą Gimnazjum nr 10 na Przymorzu (30.09.2005)
  • Spotkanie z oficjalną delegacją z Bremy, podpisanie umowy o współpracy między pisarzami polskimi i bremeńskimi, konferencja prasowa, prezentacje utworów pisarzy i występy artystyczne grup młodzieżowych (19.10.2005)
  • Spotkanie z aktorką Krystyną Łubieńską z cyklu „Byc kobietą sukcesu” (24.11.2005)
  • Sylwester 2005 - 2006-01-11

    Wystawy

  • wystawa gobelinów art. plastyka Zofii Willemborek
  • wystawa gobelinów Anny Onoszko
  • wystawa obrazów Iwony Deptuch – Dymeckiej
  • wystawa obrazów Władysława Dobruckiego
  • wystawa obrazów Tadeusza Rogen – Stasińskiego
  • wystawa obrazów Emila Pyzika
  • stała wystawa „Złota lista Oliwian”

    Ponadto w siedzibie Stowarzyszenia prowadzone były:

  • cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Młodej Sztuki Jadwigi Możdżer
  • gimnastyka dla pań z choreografem Krystyną Tomasini – Dostatni
  • kameralne spotkania towarzyskie

    13 lutego w Sali Kolumnowej Muzeum Narodowego w Gdańsku...

    ... Prezydent Adamowicz zamknął VI edycję Nagrody im. Lecha Bądkowskiego. Stowarzyszenie "Stara Oliwa", obok Stowarzyszenia Akcja Społeczna, odebrało wyróżnienia. Laureatem zostało Towarzystwo św. Brata Alberta.
    Nagrodę Darczyńcy Roku 2005 przyznano Panu Lechowi Kaźmierczykowi. Specjalne honory kapituła Nagrudy oddała także Pani Annie Jaszowskiej z TVP3.

    Moje serdeczne gratulacje.




  • Nagroda im. Lecha Bądkowskiego

    Stowarzyszenie Stara Oliwa

    Pan Prezydent Miasta Gdańska
    Paweł Adamowicz

    W n i o s e k

    W imieniu Społeczności Oliwy przedkładam Panu Prezydentowi – w przekonaniu, iż czynię to pod najlepszy, wrażliwy na potrzeby mojej Dzielnicy i mojego Miasta Adres – wniosek do „Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego” za rok 2005 dla Stowarzyszenia „Stara Oliwa” kierowanego przez Panią Prezes mgr inż.arch. Danutę Rolke - Poczman.

    Za jego najlepszą rekomendację uważam załączone opinie kilku gdańskich autorytetów oraz kalendarium.